parere rig rigid si combi

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de ionut72 »

. De ce se mai foloseste montura combi din flourocarbon rigid+textil suplu daca a aparut firul camasuit?Nu se obtine acelasi efect din firul camasuit decojit 1-2cm deasupra acului?
Nu chiar, deoarece gradele de rigiditate, respectiv, suplete sunt diferite pentru diverse fire! In plus, fluorcarbonul, in afara unei rigiditati cu care foarte putine fire combi se pot lauda, se foloseste si pentru "camuflaj". Iar 2 role (desi costa mai mult) iti si ajung pentru mult mai multe monturi.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
andycyo
Mesaje: 67
Membru din: Lun Apr 29, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de andycyo »

O alta solutie ar fi Rig Marole Hydrolyink, din care iese o veritabila montura combi.
''Este un fir textil unic, care are un interior rigid din fluorocarbon ce poate fi indepartat.''

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de cornelserbu »

Ungureanu Bogdan scrie:As vrea sa vad parerile d-voastre visavis de cele 2 riguri: in ce situatii le folositi, daca le folositi, in combinatie cu ce monturi,anotimp, etc...
eu personal, le folosesc doar atunci cand se prinde peste cu ele... :D :D :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de osc1or »

eu folosesc Ace Rigamortis 0.45 pt monturi combi..
Ce e drept, nu prea am mai facut monturi combi de mult..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de florinalin »

Ungureanu Bogdan scrie:As vrea sa vad parerile d-voastre visavis de cele 2 riguri: in ce situatii le folositi, daca le folositi, in combinatie cu ce monturi,anotimp, etc...
mentionez ca sunt realizate cu monofilament amnesia memory free black edition 15 lb si fir strategy, necamasuit de 15 lb-soft sinking.carligele folosite sunt solar wide gape nr 5 si kamasan b725 nr 6


Imagine
ca o observatie....personala....la cele doua monturi cu line-aligner, eu personal nu as mai fi folosit pe carlig si varnis, ci as fi impins mai mult pe tija carligului line-aligner-ul pana unde ai pus varnisul. Asa cum ai legat, line alignerul este prea lung, depaseste cu mult linia virfului carligului si iti inchide prea mult unghiul la carlig.
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

asta nu ar fi o problema, k pot rupe varnisul si pot impinge line aligerul pana in dreptul spinului, dar nu sunt sigur ca boiliesul mai ajunge cum trebuie pe substrat, adica neincurcat.
nu de putine ori, am scos montura cu boiliesul rasucit pe forfac exact sub carlig.
intr adevar stiu ca mecanica inteparii este mai buna cand ai pe tija un anou sau nimic , dar este si posibil sa stai 2 ore cu lanseta in apa si sa nu traga nici cucu...si dupa ce ti se topeste bila nici nu stii cum, de fapt a stat in apa :wink:
catch&release

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de ionut72 »

Eu as inlocui varnisul cu anou si as folosi si unul sau doi (in functie de lungimea firului de par) pufuleti care sa impiedice incurcarea.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabrielcalin
Pescar de competitie
Mesaje: 350
Membru din: Mie Aug 29, 2012 10:29
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de gabrielcalin »

Asta cand pescuiesti, nu?
Exact cum a spus si colegul mai sus : ,, pun pariu ca n-ai folosit niciodata o astfel de montura".
Gabriel Calin Manolache Dobrinescu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de ionut72 »

N-am inteles de ce vrei tu sa pui pariu ca (mai) exista cineva care n-a folost pana acum o montura combi blow-back cu anou? :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: parere rig rigid si combi

Mesaj de mircead »

Un articol care raspunde intrebarilor :

http://www.carp.com/article57.html

Eu personal folosesc de multi ani combi rig-ul si am ramas fidel variantei clasice cu Amnesia si un alt fir textil moale , am incercat aproape toate variantele posibile de gen blowback , simplu , cu varnis , de fund sau chiar pop up , de lungimi mai mari sau de lungimi mai mici , pentru substraturi curate sau namoloase ,in mal sau la distanta mare , raman preferatele mele.
Stiff rig-ul insa este mai pretentios , pentru varianta de fund clar este nevoie de un substrat curat , se preteaza bine la distante mari de pescuit.
Eu folosesc stiff rig-ul mai scurt , max 6-7 cm si mi se pare ca varianta asta cu anou este mai buna intrucat folosind ata , in loc de fir rigid , nu se crapa bila , e drept ca se monteaza bila o leaca mai complicat.
Am incercat si stiff-uri cu balama , au avantajul ca pot fi folosite si pe substraturi namoloase sau ca variante pentru chod , sincer nu am putut face diferenta. Cred ca totusi mai simplu inseamna si mai de succes.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”