Enisala 2012

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
krap.ro
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 23:18

Enisala 2012

Mesaj de krap.ro »

Stie cineva despre aceasta balta ? A fost cineva ?

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
Mesaje: 320
Membru din: Lun Mar 14, 2011 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Enisala 2012

Mesaj de Stanescu Mircea »

Cel putin pe balta mare nu se poate pescuii ivanov a venit cu plasele pana in mal a pus politia sa patruleze peste tot... pe canale nu stiu probabil ca mai tin ceva peste dar mare grija cu sculele noaptea FIR INTINS !

SIMI
pescar de competitie
Mesaje: 2158
Membru din: Joi Feb 09, 2012 20:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Enisala 2012

Mesaj de SIMI »

salut baieti
avind in vedere ca vorbiti despre aceasta balta nu pot sa ma abtin
pescuitul pe balta mare este urmatorul
ai o relatie foarte foarte mare care sa vb cu ivanov pescuiesti contra 200 pe 24 ore
nu ai aceasta relatie nu intrii pe balta
cit pentru canale nu va faceti iluzii ca nu se prinde ba se prinde teni foarte mari 15-25 kg si crap dar mai mic
se intra in cherhanaua lor apoi se pescuieste mai bine pe canalul din stinga care este mai mic nu le cel din dreapta
o sa ramineti mirati canalul are latime de 20 m
sac solubil si porumb cu scoica si miere atit
eu zic din experienta mea de acolo ca ac olo este RAIUL pescuind atit pe canal cit si pe balta mare foarte mult timp dupa care am primit interdictie
dar niciodata nu e prea tirziu
cu stima andrei nistoroiu

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Enisala 2012

Mesaj de DAN BERHECI »

Apropo de "RAIUL " de care spune SIMI.
Am pescuit multi ani pe aceasta locatie.Am incercat sa-i intru in gratii acestui Ivanov ca sa pescuiesc pe lac, dar nici nu poate sa vorbeasca de cit de smecher se crede.Apoi m-am resemnat si am pescuit in continuare pe canale.
Daca ala esteRAI , un dig intre 2 balti in care toti isi lasa muntii de gunoaie acolo(iar vara cind este cald si stai intre peretii aia de stuf pute de te indoaie iar seara te rup tintarii ca nu patrunde nici oadiere de vint din cauza peretilor de stuf) , unde daca ploua ai toate sansele sa cazi chiar si cu un 4x4 in apa, loc in care ti-ai facut tabara si mai vine unul la pescuit iar tu trebuie sa stringi aproape tot ca sa aiba loc ala sa treaca pt ca nu incap 2 masini pe digul ala imputit .........Macar de-ar avea bunul simt ca de banii care-i incaseaza sa mai faca si curat dupa altii ,sa puna niste balast ca sa nu mai cazi cu masina in apa.
Peste se prindea binisor pe vremuri dar veneau unii cu 2-3 saci de porumb uscat si-l varsau dret nada si uite asa stricau locul de pescuit.

Avatar utilizator
Just Fish
Mesaje: 303
Membru din: Lun Noi 05, 2012 18:17
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Enisala 2012

Mesaj de Just Fish »

Salut , din cate știu eu așa zisul Baboierul, (Vasile Ivan) este la pescuit pe aceasta balta :wink: acuma poate așteptăm sa ne zica ceva despre acest lac sau canal :mrgreen: sau unde a pescuit :wink:
Am pescuit circa 3 ani pe aceste canale dar asta acum 5 ani :) peste era destul si dacă știai sal pacalesti aveai capturi record :wink: Pot spune ca atunci am pescuit la Enisala pt prima data cu Maggot Rig si am avut clipe de vis si multe fire textile rupte :wink: doar in acea Balta din spatele canalului unde erau câteva locuri si foarte multă iarba si stuf . In rest era o minunatie atunci ca dădeam la rama neagră si nu vei știai ce vei prinde :mrgreen: somn , Crap sau anghila .
Adevarul era ca se merita sa te duci si sa stai 3 zile dar acum :
1- trebuie sa mergi in echipa ( cel puțin 2 persoane) Cum adormeai umpic cum ramaneai fără scule :mrgreen:
2-drumul ft prost :( A plouat , trebuie sa îți suni familia si șeful de la munca ca nu poți veni pana cand nu iese soarele :D
3-plasele care erau puse dea lungul acestor canale pt a nu mai putea ca pestele sa migreze din lac spre zona cu apa mică si sa-si depună icrele.
4- nu ai spațiu deloc , vb unui coleg ( dacă vrea alt Pescar sa treacă , trebuie sa te muti sau sa fi atent sa nu calce pe ceva )
5-tantari de acolo cand te ciupesc zici ca sunt Tauni :mrgreen:

Am pescuit incepand de la sfârșitul luni Martie pana la sfârșitul luni Mai
Peisaj incredibil de frumos, păsări , pestele îl vedeai cum iese la bătaie pt a depune icrele, un peisaj de vis dar acuma dacă ai vrea sa prinzi trebuie sa dai in lacul mare unde nu ai nici o atractie de a te duce ( esti pe un câmp de pietre si o mare intinzatura de apa in fata, nu tu stuf sau copaci)
Dacă te duci neanuntat pe balta si astepti sa vina cineva sa îți ia taxa de pescuit sar putea sa te trezesti cu alice de plumb in fund :mrgreen:
Anton Adrian
CCC Club Crap Corbu
Campion National 2017
Vicecampion Mondial 2017

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Enisala 2012

Mesaj de DAN BERHECI »

Acolo in perioada asta nu prea ai ce face pe canal decit daca vrei albitura , apa este mai adinca cam 2,5 -4 m.Daca vrei sa prinzi crap trebuie sa pescuiesti in balta de peste dig plina de stuf si buruiana sau in lacul Babadag.
Pe canal incepe sa manince dupa 1 mai ,depinde de vreme.

Avatar utilizator
Just Fish
Mesaje: 303
Membru din: Lun Noi 05, 2012 18:17
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Enisala 2012

Mesaj de Just Fish »

Asta asa este si am specificat ca cele mai frumoase momente au fost pe balta din spate care este plină de stuf si început luni mai este o perioda buna pe canale :wink:
Sincer habar nam ce este acuma :|
Anton Adrian
CCC Club Crap Corbu
Campion National 2017
Vicecampion Mondial 2017

SIMI
pescar de competitie
Mesaje: 2158
Membru din: Joi Feb 09, 2012 20:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Enisala 2012

Mesaj de SIMI »

va salut pescari
locul de la Enisala il consider cel mai frumos loc din tara
dupa parerea mea
atit canalele unde se prind niste teni enormi cit si lacul mare unde e de vis
pescuit de calitate
se intra mai greu pe balta mare dar se intra cu relatii
eu am fost de multe ori acolo si stiu cum e
s a prins si mic dar s a prins si mult mare
anul trecut am fost ultima oara in august 2013 cu niste prieteni dar am ramas dezamagit
numai ciortan la 500 700 grame pe lacul mare evident
mult
chiar si plantate
pacat
cred ca e ultima oara si nu mai ma duc acolo
vreau sa ramin cu amintirile mele frumoase cind ma duceam cu socrul meu si era superb
cu mult respect Andrei

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”