Impresii de pe Nagykallo

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedriver
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 16, 2012 14:51
Puncte: 0
Localitate: Verona

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de thedriver »

prologic scrie:Iti cer sa faci permis de Ungaria pt straini,acuma e vreo 2000 ft pt un an! vreo 30 lei....
Pai si in Italia te obliga sa-ti faci permis chiar daca esti strain doar daca pescuiesti pe ape si rauri "salbatice",eu am doua astfel de permise,unu pentru regiunea unde am resedinta si unu pe toata Italia,dar in balti private nu te intreaba nimeni nimic.
---------Ciobanu Liviu---------

Avatar utilizator
prologic
Mesaje: 130
Membru din: Mar Feb 15, 2011 19:05
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de prologic »

thedriver scrie:
prologic scrie:Iti cer sa faci permis de Ungaria pt straini,acuma e vreo 2000 ft pt un an! vreo 30 lei....
Pai si in Italia te obliga sa-ti faci permis chiar daca esti strain doar daca pescuiesti pe ape si rauri "salbatice",eu am doua astfel de permise,unu pentru regiunea unde am resedinta si unu pe toata Italia,dar in balti private nu te intreaba nimeni nimic.
Io pescuiesc in Ungaria din 1997-1998 ,in aceea perioada doar pe ape salbatice si de atunci era obligatoriu un permis pt straini (era doar 1000 ft/an)cu valabilitate nationala si suplimentar mai plateai un permis la asociatia din zona care administra apa respectiva (ape salbatice).Am fost si eu surprins cand am pescuit prima data pe lacul Palotas in 2009,pe langa taxa baltii a trebuit sa achitam si taxa nationala de 1000 ft/an ( asta ungurii lor nu o platesc e ceva doar pt straini)dar fiind asa mica nu am comentat! Din acest an am inteles ca si cei care administreaza lacul Harsany obliga la achitarea taxei care este acuma 2000 ft !!! nu stiu daca alte lacuri mai cer asta ( desi prin 2010 sau 2011 am mai fost intrebati daca o aveam achitata pe lacul Merenye si am zis ca o aveam dar am uitat-o acasa :)...... a tinut atunci....

Avatar utilizator
thedriver
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 16, 2012 14:51
Puncte: 0
Localitate: Verona

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de thedriver »

prologic scrie:
thedriver scrie:
prologic scrie:Iti cer sa faci permis de Ungaria pt straini,acuma e vreo 2000 ft pt un an! vreo 30 lei....
Pai si in Italia te obliga sa-ti faci permis chiar daca esti strain doar daca pescuiesti pe ape si rauri "salbatice",eu am doua astfel de permise,unu pentru regiunea unde am resedinta si unu pe toata Italia,dar in balti private nu te intreaba nimeni nimic.
Io pescuiesc in Ungaria din 1997-1998 ,in aceea perioada doar pe ape salbatice si de atunci era obligatoriu un permis pt straini (era doar 1000 ft/an)cu valabilitate nationala si suplimentar mai plateai un permis la asociatia din zona care administra apa respectiva (ape salbatice).Am fost si eu surprins cand am pescuit prima data pe lacul Palotas in 2009,pe langa taxa baltii a trebuit sa achitam si taxa nationala de 1000 ft/an ( asta ungurii lor nu o platesc e ceva doar pt straini)dar fiind asa mica nu am comentat! Din acest an am inteles ca si cei care administreaza lacul Harsany obliga la achitarea taxei care este acuma 2000 ft !!! nu stiu daca alte lacuri mai cer asta ( desi prin 2010 sau 2011 am mai fost intrebati daca o aveam achitata pe lacul Merenye si am zis ca o aveam dar am uitat-o acasa :)...... a tinut atunci....
Ok,acum am inteles,dar totusi ciudat!!
---------Ciobanu Liviu---------

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de briche »

Cica este o lege data anul acesta de la 1 februarie faza cu permisul, zic si eu ce mi-au zis oamenii care au fost la fata locului si i-au trimis acasa ca nu detineau permise!

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

O sa revin cu poze....o partida super reusita chiar daca nu am prins peste 16kg.

Am prins un pic mai mult de jumate de tona :D . Super locatie , super administratie..e un lac de vis pentru orice pescar.

Avatar utilizator
thedriver
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 16, 2012 14:51
Puncte: 0
Localitate: Verona

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de thedriver »

Exo_luci scrie:O sa revin cu poze....o partida super reusita chiar daca nu am prins peste 16kg.

Am prins un pic mai mult de jumate de tona :D . Super locatie , super administratie..e un lac de vis pentru orice pescar.

Mai mor pestii? Stii ceva dspre asta? Se zvoneste ca da anu-l asta pescarii straini trebuie sa plateasca nu stiu ce taxa,e adevarat? Cat despre partida, felicitari,astept pozele.
---------Ciobanu Liviu---------

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

Mai mor dar eu cat am stat am vazut doar 2....se si populeaza din ce am inteles .Peste mai e , mult de tot...noi am avut un carnetel unde am contabilitat fiecare peste si stim exact cat am prins...am si scapat 17 buc si am prins 61 buc aprox in 4 nopti ca a 5-a zi s-a schimbat vremea brusc si nici pestele nu prea a mai colaborat.


Asa din ce am observat nu ai nevoie decat de bile tari si poate si ceva solubile la nadit...cel mai bine am prins la 2 bile de 20 tari.


Std-ul 14 nu cred ca a prins cat noi din ce am inteles..std 0 nici atat ca doar era langa noi...

Si pe standul 2 a fost un englezoi care a prins foarte bine, in rest am inteles ca pestii mari mari(19+) nu prea au colaborat decat ici colo vre 2 max 3 in 5 zile cat am stat noi.


De viza nu am fost deloc intrebati

O sa revin cu poze


p.s. daca incercam cu pasta pe bile sau pop up sau snowman intra platica sau caras...la tiger nut nimic nu a vrut ..

Avatar utilizator
thedriver
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 16, 2012 14:51
Puncte: 0
Localitate: Verona

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de thedriver »

Exo_luci scrie:Mai mor dar eu cat am stat am vazut doar 2....se si populeaza din ce am inteles .Peste mai e , mult de tot...noi am avut un carnetel unde am contabilitat fiecare peste si stim exact cat am prins...am si scapat 17 buc si am prins 61 buc aprox in 4 nopti ca a 5-a zi s-a schimbat vremea brusc si nici pestele nu prea a mai colaborat.


Asa din ce am observat nu ai nevoie decat de bile tari si poate si ceva solubile la nadit...cel mai bine am prins la 2 bile de 20 tari.


Std-ul 14 nu cred ca a prins cat noi din ce am inteles..std 0 nici atat ca doar era langa noi...

Si pe standul 2 a fost un englezoi care a prins foarte bine, in rest am inteles ca pestii mari mari(19+) nu prea au colaborat decat ici colo vre 2 max 3 in 5 zile cat am stat noi.

Bun,bun...se vede ca ati avut ceva treaba :)
De viza nu am fost deloc intrebati

O sa revin cu poze


p.s. daca incercam cu pasta pe bile sau pop up sau snowman intra platica sau caras...la tiger nut nimic nu a vrut ..
---------Ciobanu Liviu---------

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

Cum fac sa pun pozele ? ca imi zice ca sunt prea mari

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de briche »

Pe ce bile ai mers Luci? Aroma, firma ceva? Multumesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”