DULAPI salbatici-salbatici....

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

o alta mare dilema...flotant sau prezentare directa p fund?flotant ma refer chiar doar firu de par ridicat....sau?
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu cred ca exista o solutie universala, care sa dea rezultate peste tot, daca o descopeream până acum, eram bogat :)
Nu poți afla asta decât testand. Încerci prima data sa ridici cu tot cu cârlig, daca nu ai rezultate începi si modifici, ridici decât momeala, sau o lasi pe substrat complet. Schimbi culorile. Încerci apoi cu un pop-up. Sau un boilies de fund cu o boaba de porumb flotant in cap. Pana la urma vei avea rezultate, important este sa insisti. Si sa ai răbdare!
Imagine

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de shahjaban »

rabdare si mult timp !!! :D
Dragos C. - Brasov

hs1976
Mesaje: 432
Membru din: Mar Oct 15, 2013 17:23
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de hs1976 »

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 968&type=3

niste poze cu lacul...un colt de rai...

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de mircione »

dar cu permisul de pescuit cum faci ?? si in rezervatie plus prohibitie ??

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de Hert »

Salutare!
Ma bag si eu in discutie pentru ca sunt fan si pescuiesc destul de des pe lacuri si acumulari salbatice.
Asadar, iti impartasesc din experientele mele pe astfel de acumulari. in primul rand ai nevoie de cateva zile de observatie, sa-l vezi pe unde se plimba, pe unde sare. Apoi, marker sa gasesti pragurile. Odata identificat un prag care prezinta si activitate, trebuie sa-ti dai seama cu ce se hraneste. la mine, in 75% din cazuri, acumularile salbatice sunt pline de scoici si melci. Deci, merg pe porumb imputit, squid&octopus sau scoica de la Senzor. Pe naditor folosesc mamaliga cu spartura cat mai mare. Din cand in cand, saculet solubil tot cu spartura. La firul de par, doua boabe de porumb ridicate cu spuma flotanta. Si neaparat pescuit cu firul prins in clips, la fiecare 2 ore improspatez lansetele. Cam asta e strategia care mi-a dat mie cel mai bun randament.
Te avertizez insa ca ai nevoie de f mult timp pentru a avea succes.

Fir intins!
Bogdan Chiriac

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

first: sry ca am postat si am lastat discutia in aer ne mai participand de o vremea la ea,
cat despre permis,lacul este sub tutela ocolului silvic alba,ei percepand o taxa zilnica de pescuit la fel lacurilor p.privata,
cat despre prohibitie,in august cand o sa ajung eu acolo,nu va mai fi prohibitie nici la mistret!!:)))

bogdan,merci mult pt sfaturi,sunt doar ochii si urechi!!;;)

am vazut ca baietzii de la Transylvania carp anglers au fost p acolo si cred ca ei ar fi in masura sa vb despre acea balta...ce ziceti baieti,ne bagam la o discutie mai adanca despre lac?:D
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”