De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de gabi1 »

Stefan Popescu scrie: Mă distrez de minune! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daca ai fost procreat ca urmare a unei monte artificiale cu ajutorul mustelor... te manifesti ca atare!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Dan Badarcea »

V-ati mutat aici pezevenghilor :)


Sent from my iPad using Tapatalk
Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Dan Badarcea »

Ma baieti,ce va mai mananca rozeta. Vad ca sunteti interesati de Ovidius,foarte tare. Nu stiu de ce intrebati atat cum s-a afiliat si la cine. Va spun eu,a folosit aceiasi reteta ca si Nexgen acum vreo trei ani :) Niste baieti,membri agvps,au mers la cn... Restul scenariului il cunoasteti ...sub tutela x club din x localitate :)


Sent from my iPad using Tapatalk
Ultima oară modificat Dum Aug 24, 2014 11:58 de către Dan Badarcea, modificat 1 dată în total.
Ovidius Constanta

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de bogdan5 »

gabi1 scrie:
Stefan Popescu scrie: Mă distrez de minune! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daca ai fost procreat ca urmare a unei monte artificiale cu ajutorul mustelor... te manifesti ca atare!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
popescule,
nu fi prost, pune-te la soare sa faci viermusi de "balos", produci un ban cinstit. :idea:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Vali Vesa »

Val scrie: ...este clar ca nu obliga nimeni la nimic intr-un stat de drept...
... Si in continuare nu pricep de ce se dezvolta Cluburile sportive , legate de MTS , inerent si de FRPS ...
Pai daca "nu obliga nimeni", de ce suntem "legate inerent de frps"? Da, pot fi, dar nu inerent, chestie de nuanta...

Art. 24
...
(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia dupa cum urmeaza:
a) la asociatiile judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport...
b) la federatia sportiva nationala corespunzatoare ...
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Lucian Mustățea
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 20:30
Puncte: 0
Localitate: Brașov

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Lucian Mustățea »

Dl. Popescu, am trei întrebari ptr. dumneavoastră, vă rog respectuos să-mi răspundeți obiectiv, nu printr-o întrebare sau art. de lege!!!
1. De ce vă zbateți cu atâta ardoare să administrați(sub spectrul legalității) portofelele(banii) pescarilor din RO, în codițiile în care dvs. nu sunteți remunerat de FRPS?
2. Ați achitat integral plata concursului(campionat) organizat de dvs. po Doripesco?
3. De ce jigniți(ca la ușa cortului) în spațiul public pescarii, deontologia unui președinte de federație fiind alta?
Vă mulțumesc anticipat ptr. răspunsuri!!!
Nume utilizator schimbat din lucfish

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Anti FRPS »

D-le Luci , raspunsul la prima intrebare il gasiti subliniat mai jos
Și acum să-ți răspuns punctual:
1. De ce eu? Pentru că cineva trebuia să tragă un semnal de alarmă în acest domeniu.
2. De ce în acest domeniu? Pentru că sunt pasionat de pescuitul sportiv (chiar dacă nu m-am remarcat prin competiții) și pentru că am intuit potențialul de care dispune.
3. De ce nu mă înțelege nimeni? Nu m-a interesat această întrebare. Nu fac ce fac pentru a-mi ridica cineva statuie. Omul trebuie judecat după fapte. Ori astea nu se vad anticipat.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de cornelserbu »

Vali Vesa scrie:
Val scrie: ...este clar ca nu obliga nimeni la nimic intr-un stat de drept...
... Si in continuare nu pricep de ce se dezvolta Cluburile sportive , legate de MTS , inerent si de FRPS ...
Pai daca "nu obliga nimeni", de ce suntem "legate inerent de frps"? Da, pot fi, dar nu inerent, chestie de nuanta...

Art. 24
...
(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia dupa cum urmeaza:
a) la asociatiile judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport...
b) la federatia sportiva nationala corespunzatoare ...
pai aici e jmecheria, vali...ei n-au citit legea, au luat de bun ce-a spus popescu si acum se bat cu pumnii in piept pe aici ca tot pecuitul de competitie e ilegal :oops:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Val »

@Vali si Cornel

eu nu afirm asa o timpenie ..... ca TOT pescuitul de competitie este ilegal . Departe de mine .
Eu sugerez ca aceeasi dovada si nivel de legalitate cerute de exemplu APCR-ului , intr-un trecut nu chiar indepartat , sa fie cerute si actualei forme de organizare . Cu acte , statute , judecatorie , extrase de registru , samd ... Adica sa fie facuta corect legal , transparent si nu prin spatele usilor ... asta este si una din caile pe care Popescu insista si marsheaza de fiecare data ... ca ceva putred este , cred ca este clar si evident . Asa cum de exemplu lotului Nexgen ( ala de copii ) inscris prin Vulturul i s-a cerut in dimineata concuruslui nu stiu ce hartie oficiala cu stampila , samd , tot asa si lotul Nexgen sau alta echipa sa poata cere o forma scrisa si inregistratata prin care alt lot face parte din ALRC , sau este membra a nu stiu cui ...care este prietena cu AGVPS , samd . Hai ca nu e asa greu de priceput nuantza ! !

Si da Vali , este inerent ca atunci cind pe linie sportiva ai o cerere de la MTS sa fi trimis catre FRPS . Eu de asta nu inteleg de ce se insista pe cluburi cu CIS ...... si nu pe alte forma asociative , corect facute , care sa scota competitia din sfera sportiva si de sub minima grija a lui Popescu ....
Ultima oară modificat Dum Aug 24, 2014 14:04 de către Val, modificat 1 dată în total.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Stefan Popescu »

Vali Vesa scrie:
Val scrie: ...este clar ca nu obliga nimeni la nimic intr-un stat de drept...
... Si in continuare nu pricep de ce se dezvolta Cluburile sportive , legate de MTS , inerent si de FRPS ...
Pai daca "nu obliga nimeni", de ce suntem "legate inerent de frps"? Da, pot fi, dar nu inerent, chestie de nuanta...

Art. 24
...
(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia dupa cum urmeaza:
a) la asociatiile judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport...
b) la federatia sportiva nationala corespunzatoare ...
Nu te obligă nimeni, dar nu ai ce căuta la Campionate Mondiale dacă nu ești afiliat. Ce este așa greu de înțeles? Sau nu vă convine situația? CS Ovidius, ca structură sportivă în subordinea și sub controlul MTS, ar trebui să știe și să respecte legea. Aceste prevederi privind obligativitatea, se regăsesc și în alte texte din lege, cum ar fi:
Art. 18
(1) Ministerul Tineretului si Sportului se organizeaza si functioneaza potrivit legii si are urmatoarele atributii principale in domeniul sportului:
r) autorizeaza desfasurarea pe teritoriul Romaniei a campionatelor mondiale, europene si regionale si participarea reprezentativelor nationale la campionatele mondiale si europene organizate in strainatate, precum si la campionatele regionale;
Art. 37
(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
d) elaboreaza si realizeaza planurile de pregatire si de participare a sportivilor de performanta romani din cadrul reprezentativelor nationale la competitiile internationale;

HG 884/2001 - Regulament de aplicare al L.69/2000:

Art. 20. 2
Ministerul Tineretului şi Sportului autorizează participarea reprezentativelor naţionale la campionatele mondiale, europene şi regionale în baza cererii scrise a federaţiei sportive naţionale, care va cuprinde:
a) locul şi data desfăşurării acţiunii;
b) obiectivele de performanţă;
c) componenţa nominală şi calitatea oficială a fiecărui membru în delegaţie.

Și atunci de ce dracu vă plimbați pe la Campionate Mondiale fluturând drapelul național în numele României? Chiar atât de mare să fie nesimțirea?
PS Văd că ați pus puncte, puncte la art. 24 alin 2 lit. b). Vă este rușine să recunoașteți că încălcați legea sau unii s-ar prinde că eu am dreptate? Rușinică, stimate domn!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”