REGULAMENT MARELE BAZAR - PESCUIT!!!!

Anunturi de vanzare, cumparare sau inchiriere scule de pescuit second hand. Bisnita interzisa!

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de Dan Serban »

gor965 scrie:
calin8162 scrie: noi romanii suntem in alta lume.........
De aici trebuie plecat ... noi suntem aici in Romania iar altii sunt in UK, Italia, Europa ... si sunt diferente de gusturi, mentalitati, venituri, nevoi, etc. ! Nu stiu de ce tot timpul venim cu reguli de-astea europene doar cand e vorba de constrangeri ... :?
Problema este alta, ne place sa credem si avem pretentia ca ne purtam ca occidentalii, dar la rubrica bazar se ofera preturi si se negociaza ca la bâlci.
Pescar de rând

Avatar utilizator
maramu1
Mesaje: 81
Membru din: Lun Mai 30, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de maramu1 »

Din pacate aceste reguli se aplica in stil romanesc,adica DELOC..
De ce ati mai scris domnule dan m daca nu le si aplicati?
Cu respect!.?

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de Viorel M »

Va recomand sa folositi si http://www.crapmania.ro/anunturi/

Acolo nu se poate da UP decat dupa 30 de zile cand anuntul este considerat expirat si ai optiunea sa-l reactivezi daca mai e cazul.

azabacher
Mesaje: 25
Membru din: Vin Sep 19, 2014 17:36
Puncte: 0
Localitate: Iasi
Contact:

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de azabacher »

Viorel M scrie:Va recomand sa folositi si http://www.crapmania.ro/anunturi/

Acolo nu se poate da UP decat dupa 30 de zile cand anuntul este considerat expirat si ai optiunea sa-l reactivezi daca mai e cazul.
Salutari la toata lumea ....

Fara prea multa suparare pentru administratori dar cred ca regulile de postare din categoria Marele Bazar ar trebui sa fie un pic mai drastice... Cred ca in proportie de peste 60 % din anunturi nu ofera un minim de informatii legate de produs. Nu de multe ori vedem anunturi de genul Vand sac de dormi pret x ( a se vedea http://www.crapmania.ro/forum/marele-ba ... e%20dormit ) dupa care vedem vreo 5 postari cred in care lumea roaga vanzatorul sa mentioneze un model ceva ....dupa care in acest caz vedem iar la ce a dus lipsa descrierii porudusului ( http://www.crapmania.ro/forum/marele-ba ... 35430.html ) si exemplele pot continua. Nu spun ca anunturile trebuie sterse dar ca si moderator poti solicita completarea anuntului cu informatiile complete. Prin informatii complete ma refer la faptul ca la orice anunt cred ca ar trebui sa fie mentionat in mod obligatoriu modelul exact ( daca avem modelul principalele caracteristici le putem cauta si noi ne pe net ) descrierea starii produsului astfel incat eventuali cumparatori sa poata sa isi faca o imagine corecta despre produs si despre starea lui. Cred ca orice vanzator care intradevar vrea sa vanda un produs si este corect poate sa isi rezerve 5 min sa posteze un anunt corect cu informatii complete si ca este ceva de bun simt.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.

Este corect ceea ce spui, in acelasi timp iti pot garanta ca , un anunt cu informatii putine despre produs nu face decat sa atraga cat mai putini eventuali cumparatori. Vrei sa afli mai multe? Ai numar de telefon, suni si intrebi,negociezi, etc
Cu cat anuntul contine mai putine informatii cu atat, tu ca si vanzator, ai de pierdut. Mai sunt si cei care "uita" sa puna pret sau numarul de telefon, iar in felul acesta ridica anuntul dupa 5 ore, completand informatiile necesare.
Oricum nu poti avea incredere 100% in descrierea oficiala a produsului, dupa cum au mai fost cazuri.
Eu recomand insistent vanzatorilor (seriosi) sa ofere poze reale cu produsele, pentru evitarea neintelegerilor!
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de gabi1 »

Vrei sa afli mai multe? Ai numar de telefon, suni si intrebi,negociezi, etc
La telefon spune una si in colet gasim alta, la o eventuala reclamatie poate foarte usor sa afirme ca cumparatorul este carcotas intrucat el i-a comunicat ca produsul nu este nou,bla, bla, si uite asa ne invartim in cerc.Pozele reale si descrierea corecta este sfanta, "verba volant"...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de Dan Mateianu »

1) Se poate da un UP pe zi, nu mai multe.
2) Fiecare anunt trebuie sa contina pret, poze reale, localitatea si detalii de contact: mp, email sau telefon.
3) TITLUL ANUNTULUI SA FIE DE TIPUL: VAND/CUMPAR/SCHIMB NUME PRODUS


Anunturile care nu respecta regula vor fi initial modificate de catre moderatori, apoi inchise.

Multumim pentru intelegere.

danalexg
Mesaje: 530
Membru din: Dum Dec 30, 2012 21:37
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de danalexg »

multumim crapmania pentru reguli dar nu va mai vinde nimeni nimic pentru ca nu toata lumea dispune de tehnologia necesara pentru a vinde la cerintele moderatorului.Normal in ROMANIA ORCE MERGE BINE TREBUIE DISTRUS...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Vai de mine, danalexg, dar ce mari cerinte ti-a impus crapmania de te depaseste ca tehnologie??
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: REGULA NOUA PENTRU MESAJELE DIN BAZAR

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Nu văd ce este așa de complicat sa pui la profil sau in anunt locatia, o data pe zi sa faci o actualizare la anunț, pe alte forumuri sunt la 3 sau 7 zile, mi se pare decent la o zi, un număr de telefon, un preț și ce vinzi..cu fotografiile sa zicem ca e mai complicat, desi este tutorial(http://www.crapmania.ro/forum/marele-ba ... 29663.html) făcut cum se pot posta fotografiile plus ca sa oferit și Adi și Allen sa posteze fotografii în locul vostru dacă nu reușiți.
Majoritatea se plângeau ca sunt foarte multe anunțuri care nu au informații, acum marea majoritate au început sa aibă, eu zic ca este un lucru bun ;)
Va stam la dispozitie daca aveti nevoie de ajutor ;)
ImagineImagine
BÂZ

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Marele Bazar”