Montura preferata

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Montura preferata

Mesaj de cornel73ro »

Big like, Iulica! Simplu si eficient.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura preferata

Mesaj de Buricu »

Nu există răspunsuri uşoare, dar există răspunsuri simple. Trebuie să avem curajul să facem ceea ce ştim că este corect. :D
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: Montura preferata

Mesaj de doipac »

Bravo Iulian :)

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Montura preferata

Mesaj de florinalin »

petre iulian scrie:dupa ceva ani de pescuit si peste 100 de concursuri am ales ca montura una foarte simpla si ieftina .
o montura in-line ,fara zorzoane ,fel de fel de tuburi si alte chestii `comerciale .

Nu pot pune poze dar descriu :

un carlig Fudo model ISER -TF cod 3007 numarul 1/0 care este de fapt 4 si numarul 1 care este de fapt numarul 6 (in magazine este 5,5 lei plicul) + un fir de forfac fara camasa (este destinat pt. inaintas- fir textil sufix matrix pro) + un vartej (din Dragon -300 buc la plic ) + un plumb de la Levi 74(Liviu de la APS -(mi-a placut siliconul care-l foloseste la `tub) De obicei leg firul de par exact pt. ce marime de bila folosesc asa ca am eliminat si acel varnis care se pune de obicei prin 12 spire cand leg carligul si daca maresc momeala folosesc un stoper/opritor mai lung .

o montura simpla si ieftina ...si cred eu si prinzatoare de peste nu de pescari :wink:
Aceste "mici" detalii sunt de obicei destinate membrilor clubului :wink: .... Daca incep sa povestesc ca noi folosim un fir de 8 lei -500 metrii cred ca ziceti ca fac mistoo :lol: ...Cred ca si cluburile astea sunt bune la ceva :wink: . Fir intins si monturi cat mai incarcate va doresc ... :lol:

Sa povestesc ceva :

Acum vre-o 5-6 ani eram la un concurs pe Tancabesti si in dreapta noastra era Tata Nitu . Cum noi eram martori la cantar ,la un moment dat vazand ca tot prinde cantitati mari de peste am cascat ochii mai mult sa vad ce monturi are . :shock: Cand ma uit vad un plumb vai de mama lui turnat si era si lucios (noi pescuiam numai cu Korda si Fox ) ,un carlig galben care nici macar ochet nu avea (noi pescuiam numai cu Korda ),si carligul era legat cu ce avea ca inaintas (pe vremea aia aveai voie cu inaintas textil )Noi aveam monturi pe ledcore cu forfac legat cu fir camasuit Kriston ....Atunci am realizat ce fraieri suntem :lol: . Chiar l-am intrebat pe Tata Nitu de ce monturi si materiale foloseste, el mi-a zis ...Taticule trebuie sa manance si romanii ca englezii astia vor sa manance numai ei
Si uite asa cand m-am intors la mine in stand i-mi venea sa rup lansetele pe genunchi ... :( Mi-a dat o mare palma atunci si tin minte si acum, asa ca toti membrii clubului nostru invata multe `chestii care-i scuteste de niste bani aruncati `pe fereastra ...

o noapte linistita ....

scuzee daca am facut ceva greseli ..sper sa intelegeti :wink:


o poza face cat 1000 de cuvinte :)
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura preferata

Mesaj de Albert »

Sunt de acord cu ce spune Petre Iulian...cand vine vorba de carpodroame. Acolo nu-i nicio sfaraiala. Pui cumva ceva langa carlig si basta.
Daca pescuiesti pe ape "normale", plantat(de exemplu) te lovesti de diverse probleme pe care le poti rezolva inclusiv din montura.
D-aia montura mea preferata e stiff-ul cu flouorocarbon...iar la ocazii un combi cu fluorocarbon si orice fir moale :lol:

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: Montura preferata

Mesaj de sorin71 »

Da ,colegul Heineken are dreptate aceea este montua foarte simpla si buna.dar noi ne-am invatat ca tot ce este englezesc,japonez este bun,trebuie sa avem incredere si in noi romanii,ne-au demonstrat chiar pescarii romani ca poti sa fii in varf. :wink:

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Montura preferata

Mesaj de cristi30 »

sorin71 scrie:Da ,colegul Heineken are dreptate aceea este montua foarte simpla si buna.dar noi ne-am invatat ca tot ce este englezesc,japonez este bun,trebuie sa avem incredere si in noi romanii,ne-au demonstrat chiar pescarii romani ca poti sa fii in varf. :wink:
Afara de plumb ce mai este romanesc la montura mentionata?

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Montura preferata

Mesaj de bogdan5 »

cristi30 scrie:
sorin71 scrie:Da ,colegul Heineken are dreptate aceea este montua foarte simpla si buna.dar noi ne-am invatat ca tot ce este englezesc,japonez este bun,trebuie sa avem incredere si in noi romanii,ne-au demonstrat chiar pescarii romani ca poti sa fii in varf. :wink:
Afara de plumb ce mai este romanesc la montura mentionata?
Spiritul, perseverenta, indemanarea, priceperea... :)
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

stangadan
Mesaje: 52
Membru din: Dum Apr 06, 2014 18:08

Re: Montura preferata

Mesaj de stangadan »

petre iulian scrie:dupa ceva ani de pescuit si peste 100 de concursuri am ales ca montura una foarte simpla si ieftina .
o montura in-line ,fara zorzoane ,fel de fel de tuburi si alte chestii `comerciale .

Nu pot pune poze dar descriu :

un carlig Fudo model ISER -TF cod 3007 numarul 1/0 care este de fapt 4 si numarul 1 care este de fapt numarul 6 (in magazine este 5,5 lei plicul) + un fir de forfac fara camasa (este destinat pt. inaintas- fir textil sufix matrix pro) + un vartej (din Dragon -300 buc la plic ) + un plumb de la Levi 74(Liviu de la APS -(mi-a placut siliconul care-l foloseste la `tub) De obicei leg firul de par exact pt. ce marime de bila folosesc asa ca am eliminat si acel varnis care se pune de obicei prin 12 spire cand leg carligul si daca maresc momeala folosesc un stoper/opritor mai lung .

o montura simpla si ieftina ...si cred eu si prinzatoare de peste nu de pescari :wink:
Aceste "mici" detalii sunt de obicei destinate membrilor clubului :wink: .... Daca incep sa povestesc ca noi folosim un fir de 8 lei -500 metrii cred ca ziceti ca fac mistoo :lol: ...Cred ca si cluburile astea sunt bune la ceva :wink: . Fir intins si monturi cat mai incarcate va doresc ... :lol:

Sa povestesc ceva :

Acum vre-o 5-6 ani eram la un concurs pe Tancabesti si in dreapta noastra era Tata Nitu . Cum noi eram martori la cantar ,la un moment dat vazand ca tot prinde cantitati mari de peste am cascat ochii mai mult sa vad ce monturi are . :shock: Cand ma uit vad un plumb vai de mama lui turnat si era si lucios (noi pescuiam numai cu Korda si Fox ) ,un carlig galben care nici macar ochet nu avea (noi pescuiam numai cu Korda ),si carligul era legat cu ce avea ca inaintas (pe vremea aia aveai voie cu inaintas textil )Noi aveam monturi pe ledcore cu forfac legat cu fir camasuit Kriston ....Atunci am realizat ce fraieri suntem :lol: . Chiar l-am intrebat pe Tata Nitu de ce monturi si materiale foloseste, el mi-a zis ...Taticule trebuie sa manance si romanii ca englezii astia vor sa manance numai ei
Si uite asa cand m-am intors la mine in stand i-mi venea sa rup lansetele pe genunchi ... :( Mi-a dat o mare palma atunci si tin minte si acum, asa ca toti membrii clubului nostru invata multe `chestii care-i scuteste de niste bani aruncati `pe fereastra ...

o noapte linistita ....

scuzee daca am facut ceva greseli ..sper sa intelegeti :wink:
asa invatam toti sa nu mai credem in povesti si sa nu mai dam bani comerciantilor care vand produse scumpe de fite, gen plumbi korda sau fox..ca cel facut de mitranescu este toxic sau alte ineptii comerciale.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura preferata

Mesaj de ionut72 »

comerciantilor care vand produse scumpe de fite gen plumbi korda sau fox..
Bre, mai terminati odata cu tampenia asta! Fara firme precum Korda sau Fox (de fapt, fara firmele englezesti) nu exista notiunea de carpfishing.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”