Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de ionut72 »

daca privim filmuletele pe YouTube cu ce se întâmpla cu firul prin primul inel la aruncare, pentru a minimiza frecarea acolo, ar trebui un inel de 80 :)
Si daca ai inel de 80 si "minimizezi" frecarea pe el, o "maximizezi" pe celelalte.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de acidutzu »

ionut72 scrie: Link-ul nu e bun.
Se pare ca este o problema. Incearca clik dreapta pe link si cautare Google pentru ...
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de ionut72 »

acidutzu scrie:
ionut72 scrie: Link-ul nu e bun.
Se pare ca este o problema. Incearca clik dreapta pe link si cautare Google pentru ...
Daca e cel al lui Vlad de pe Pv-Tv il stiu. E lamuritor. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de Dan Serban »

shahjaban scrie:Citesc mai sus parerile unor "cunoscatori" si imi dau seama ca cei de Century sunt niste mari idioti.....auzi dom'le , fac ei niste bete de long range si sa nu ceara ei parerea unor "meseriasi" din Romania , CARE S-AU PRONUNTAT FOARTE DECISI : Nu sunt bune ptr aruncari la distanta ....Ce de bani cheltuiti aiurea pe fabricarea acestor bete ....
"BRAVOS NATIUNE" ca sa parafrazez pe cineva .....sunteti formidabili .... !!!!!!!!!!!!!!!!
Vezi sa nu iti plezneasca vreo vena, calmeaza-te.
Inainte sa fii ironic mai bine citeste cu atentie ce au spus "cunoscatorii".
Eu unul am scris in cunostinta de cauza, pt ca m-am jucat cu ambele lansete.
Pescar de rând

Avatar utilizator
costea
Mesaje: 90
Membru din: Dum Ian 16, 2011 20:27

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de costea »

buna seara ! draga prietene ia in consideratie ca century c2 s-a modificat de vreo 6 luni.....noul model se numeste century c2 black stealth si vine cu inel de 50mm mandrina de carbon si maner full duplon,full cork sau full shrink.....la vanzare se gaseste la dealrii premium.......si niste poze
Fişiere ataşate
century-c2-black-stealth-full-shrink-x-3-rod-p11087-02.jpg
century-c2-black-stealth-full-shrink-x-3-rod-p11087-02.jpg (16.37 KiB) Vizualizat de 1052 ori
century-c2-black-stealth-full-shrink-x-3-rod-p11087-03.jpg
century-c2-black-stealth-full-shrink-x-3-rod-p11087-03.jpg (9.58 KiB) Vizualizat de 1052 ori
century-c2-black-stealth-full-duplon-x-3-rod-p11085-03.jpg
century-c2-black-stealth-full-duplon-x-3-rod-p11085-03.jpg (13.88 KiB) Vizualizat de 1052 ori
century-c2-black-stealth-full-cork-x-3-rod-p11086-07.jpg
century-c2-black-stealth-full-cork-x-3-rod-p11086-07.jpg (46.78 KiB) Vizualizat de 1052 ori

Avatar utilizator
costea
Mesaje: 90
Membru din: Dum Ian 16, 2011 20:27

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de costea »

si inca ceva:cumpara lansete vii..... lansete facute de pescari pentru pescari !!!!

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de shahjaban »

Century c2 black stealth sunt facute la comanda ptr un dealer din UK...din cate stiu se gasesc doar la el si sunt facute numai la lungimea de 3.60 m in doua variante de putere : 3.25 si 3.5 lbs si cu inele de la 50 la 16 .
Dragos C. - Brasov

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de Dan Mitranescu »

grasile scrie:Centura C2, are inele Fuji K pentru reducerea blocării firului pe piciorul inelului.probabil ca Mădălin are dreptate, daca privim filmuletele pe YouTube cu ce se întâmpla cu firul prin primul inel la aruncare, pentru a minimiza frecarea acolo, ar trebui un inel de 80 :).Dar daca privim lansetele Fox xtk,inelele sunt Fuji K, dar de 50 !?
Si inelele Fuji K sunt tot o minciuna in privinta felului in care sunt promovate.
Ma refer la "rasucitul" pe piciorul inelului.
O spun acum, dupa ce am aruncat intr-un an de mii de ori cu Class-urile. Se incurca fix la fel, in acelasi procentaj ca si pe celelalte lansete cu care am pescuit.

Avantaje au prin rezistenta superioara data de ambutisarea tablitei de la inel, atat pe ceramica cat si picior, dar de redus incurcarile ... niciodata.

Filmarea este un truc.
Orice aruncator de casting stie ca daca nu strange bine firul pe tambur intre aruncari , are riscul de a i se incurca in lanseu.
La spinning este stiut foarte bine aspectul, de catre cei care folosesc gramaje mici pe naluci. Se incurca frecvent firul in aruncare, indiferent de tipul inelului.
Cine a verificat cum a fost strans firul pe tamburi in filmarile respective ?
Mai mult ca sigur ca tot cei care stiu si cata "tehnologie" este in betele facute de "marile branduri" si ce "cheltuieli implica" si "din ce sunt facute" si ... ca "icoana" este icoana din ceruri venita ( Anglia :D ) si ca vanzatorul de pepeni ( pescarul roman :D ) este un blasfemator :

https://www.youtube.com/watch?v=DpqI8GA1seQ
:D

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de nicuB »

Dan Mitranescu scrie:
grasile scrie:Centura C2, are inele Fuji K pentru reducerea blocării firului pe piciorul inelului.probabil ca Mădălin are dreptate, daca privim filmuletele pe YouTube cu ce se întâmpla cu firul prin primul inel la aruncare, pentru a minimiza frecarea acolo, ar trebui un inel de 80 :).Dar daca privim lansetele Fox xtk,inelele sunt Fuji K, dar de 50 !?
Si inelele Fuji K sunt tot o minciuna in privinta felului in care sunt promovate.
Ma refer la "rasucitul" pe piciorul inelului.
O spun acum, dupa ce am aruncat intr-un an de mii de ori cu Class-urile. Se incurca fix la fel, in acelasi procentaj ca si pe celelalte lansete cu care am pescuit.

Avantaje au prin rezistenta superioara data de ambutisarea tablitei de la inel, atat pe ceramica cat si picior, dar de redus incurcarile ... niciodata.

Filmarea este un truc.
Orice aruncator de casting stie ca daca nu strange bine firul pe tambur intre aruncari , are riscul de a i se incurca in lanseu.
La spinning este stiut foarte bine aspectul, de catre cei care folosesc gramaje mici pe naluci. Se incurca frecvent firul in aruncare, indiferent de tipul inelului.
Cine a verificat cum a fost strans firul pe tamburi in filmarile respective ?
Mai mult ca sigur ca tot cei care stiu si cata "tehnologie" este in betele facute de "marile branduri" si ce "cheltuieli implica" si "din ce sunt facute" si ... ca "icoana" este icoana din ceruri venita ( Anglia :D ) si ca vanzatorul de pepeni ( pescarul roman :D ) este un blasfemator :

https://www.youtube.com/watch?v=DpqI8GA1seQ
:D
Dane, eu pescuiesc de ani buni cu century FS (3lb). ca bete de rezerva am hakuyo. cunosc ambele branduri.
intotdeauna incerci sa duci in derizoriu betele facute de producatori consacrati, ca e marketing, vrajeala, etc. In mare parte ai dreptate. totusi, nu cred ca-si au rostul ghilimelele puse la tehnologie si marile branduri, compari mere cu pere. daca pui hakuyo langa century e ca si cum ai pune o grasana langa un fotomodel. ambele au tate si popou....dar nu-i tot aia, daca intelegi ce vreau sa spun

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Century C2 vs Free spirit Hi's 200

Mesaj de gabi1 »

pune o grasana langa un fotomodel. ambele au tate si popou....dar nu-i tot aia, daca intelegi ce vreau sa spun
Depinde unde le compari...la bucatarie sau in pat... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”