Abrambureli long-casing

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de DumiD »

Banuiala mea e ca Dan a intuit bine, vorbim despre un simplu caz de reumatism agravat de o artrita. Pentru ca daca la maini e explicabil de ce le tii intinse si nu le indoi din cot la picioare n-ai absolut nici un motiv sa tii piciorul din fata drept si cu spitul in sus cand rezolvi si problema echilibrului si a confortului cu o usoara indoire de genunchi...spitul n-are ce cauta in sus
Ultima oară modificat Joi Feb 05, 2015 0:17 de către DumiD, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Doar la Mark vezi ridicarea spitului in sus si de multe ori o face doar la misto pentru ca oricum ridica piciorul si face un pas inainte
Pasul inainte nu-l face "de multe ori", ci de fiecare data si, repet, pentru a nu stiu cata oara: spitul in sus e pentru confortul resimtit in pozitia respectiva, statica, (cu piciorul din spate flexat si aplecat cu torsul inspre spate). Cum incerci sa pui toata talpa pe pamant cum simti presiune suplimentara in piciorul din spate (cel care sustine greutatea).
Eu stateam si pe piciorul din spate tot pe calcai, ca sa fie confortul si mai mare. :)

Nu am sa inteleg niciodata de ce sa stau cu gamba tensionata si sa nu am stabilitate pentru a transforma asta in "confort".
Si de cand confortul se preia din spusele altora?

Fac pariu ca pe oricare spitar il intrebi de ce sta asa cand arunca, o sa spuna ca asa l-a vazut pe sefu' aruncarilor , nu ca asa se simte el relaxat. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:Dane, cine e cel de la minutul 3.03 de la Hakuyo Casting Cup 2013?
Dupa parerea mea este cel mai bun aruncator pe care l-am vazut vreodata. Cristi Mihalcea.
Daca vrei pot sa il aduc in discutie, sa spuna si parerea lui despre spit.
Cica Mark vrea sa ii recunoasca pe ai lui . :D

P.S. pe locul doi la talent poti sa il observi pe cel de la min.0,48. :D Natural,... de la tara ! :D
Ultima oară modificat Joi Feb 05, 2015 0:25 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

Si de cand confortul se preia din spusele altora?

In ce ma priveste eu n-am preluat din spusele nimanui confortul, ci l-am simtit direct in acea pozitie!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:Dane, cine e cel de la minutul 3.03 de la Hakuyo Casting Cup 2013?
Dupa parerea mea este cel mai bun aruncator pe care l-am vazut vreodata. Cristi Mihalcea.
Daca vrei pot sa il aduc in discutie, sa spuna si parerea lui despre spit.
Cica Mark vrea sa ii recunoasca pe ai lui . :D
:lol: :lol: :lol: pe bune e Cristi Mihalcea sau faci misto? Ala pe care ni-l recomandai calduros sa-i urmarim pozitia in aruncare? :lol: :lol: :lol:

Pai ce parere mai poate sa ne spuna, ca ne-a spus-o in imagini! :) Probabil va recunoaste si el ca e bolnav de artrita agravata de reumatism! :D :D

I rest my case!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Si de cand confortul se preia din spusele altora?

In ce ma priveste eu n-am preluat din spusele nimanui confortul, ci l-am simtit direct in acea pozitie!
Tu stii ca persoanele de fata se exclud. ( incerc sa o dreg ..., acum m-am prins ... :? )

Numai daca esti incaltat cu bocanci sau daca servesti frecvent ceai de ipsos, poti sa consideri pozitia aia confortabila. :D
Eu zic sa alegi bocancii. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:Dane, cine e cel de la minutul 3.03 de la Hakuyo Casting Cup 2013?
Dupa parerea mea este cel mai bun aruncator pe care l-am vazut vreodata. Cristi Mihalcea.
Daca vrei pot sa il aduc in discutie, sa spuna si parerea lui despre spit.
Cica Mark vrea sa ii recunoasca pe ai lui . :D
:lol: :lol: :lol: pe bune e Cristi Mihalcea sau faci misto? Ala pe care ni-l recomandai calduros sa-i urmarim pozitia in aruncare? :lol: :lol: :lol:

Pai ce parere mai poate sa ne spuna, ca ne-a spus-o in imagini! :) Probabil va recunoaste si el ca e bolnav de artrita agravata de reumatism! :D :D

I rest my case!
Pentru naturalete si mladiosenie , ti-am spus: la min 0,48. Parca incepe Nadia la sol . :D

La Cristi este de remarcat amplitudinea miscarii, cursa sigura, oprire fara balans. Pentru asta face totul. Nu pentru confort. :wink:

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Abrambureli long-casing

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

pozitia cu spitul in sus nu este confortabila dar rezultatele sunt mai bune daca te echilibrezi corect.
tot intrigat de acel spit am fost si eu initial si am realizat ca compromisul intre inaltimea mea-170-si pozitia perfect echilibrata in acest sens are rezultate mai bune, masurate pe pamant.
revenirea din lansare nu mai este una cu dezechilibru atunci cand ajungi cu lanseta in fata la oprire si nu mai esti solicitat sa te duci dupa lanseta la oprire cu inca un pas.
fandarea o faci mult mai din spate si arcul de cerc este descris la fel din spate pana la vertical, decat daca ai tine toata talpa piciorului din fata pe pamant.
asta este strict pererea mea.
catch&release

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Abrambureli long-casing

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Salutare baieti...referitor la acest "spit" treaba cel putin pentru mine sta in felul urmator...o aruncare corecta este formata din doua etape si anume :
- momentul corpului
-momentul bratelor
Pentru acest topic vom vorbi strict de momentul corpului.O aruncare corecta este o miscare uniform accelerata, finalizata cu un moment de explozie.Avand in vedere ceea ce va intereseaza pe dumneavoastra, o sa ne concentram pe ideea realizarii acestei miscari.Majoritatea aruncatorilor o folosesc, insa unii mai bine, altii mai putin iar in procentaj mic deloc...in opinia mea este un lucru obligatoriu si reprezinta o buna parte din reusita unei aruncari foarte bune...ca sa poti arunca la distante mari orice lanseta indiferent de actiunea ei trebuie incarcata progresiv(acea miscare uniform accelerata)...pentru a putea face acest lucru avem nevoie de o miscare ampla si foarte bine pusa la punct...ca sa o putem facem ampla, avem nevoie de o distanta cat mai mare de miscare a lansetei...astfel incepem prin a ne aseza cu greutatea corpului cat se poate de mult inspre spate si aici ajungem la problemuta hazlie insa cat se poate de interesanta cu "spitul"...veti vedea ca incercand sa va lasati cat mai mult pe spate pozitia de echilibru maxim va fi cu laba piciorului ridicata decat oricum altfel posibil...acest lucru se datoreaza faptului ca punand calcaiul in pamant te simti "ancorat" in acel loc si iti da o senzatie de siguranta a echilibrului...daca incerci sa pui laba piciorului culcata o sa simti ca te duci pe spate...toata greutatea fiind spre spate nu mai poti pune presiune pe piciorul stang(la dreptaci) ceea ce il face sa alunece si sa iti dea impresia ca o sa cazi :)
Sper ca am explicat destul de accesibil fenomenul si nu o sa mai fie neclaritati :)
Concluzia care trebuie luata in seama este ca poate sa stea fiecare cum vrea insa trebuie sa stea in asa fel incat din momentul inceperii miscarii si pana intervine momentul bratelor sa realize o miscare cat mai ampla si foarte important uniforma!!
O saptamana usoara sa aveti!!!!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”