Alegere set swingere.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei_h scrie:ce as putea face cu un swinger mkm2 lumino modelul cu limitator de cursa: sa intepenit balamaua si swingerul efectiv abia il misti sus jos. mi-a tras pestele in run destul de puternic avertizorii urlau, firu pleca de pe tambur si swingerul nemiscat. problema asta o am doar la un swinger din 3 dar totusi nu as vrea sa il arunc. exact la imbinarea de plastic (limitatorul acela de cursa) s-a intepenit.

ce as putea face? pt ca nu pot sa il desfac ca e plastic si cu un pin nu surub sau altceva.
Nu stiu care este problema, pentru ca nu am mai intalnit asa ceva niciodata. O balama care merge o data, ca apoi sa se "umfle".
Ce se poate face, in ordinea asta:
1.Sa se observe cu atentie zona, sa nu fi intrat ceva la balama( gen monofilament, ata, ... ) si sa se indeparteze surplusul respectiv.
2.Sa se forteze balamaua intre limite, de mai multe ori, pana isi face joc . Daca tot nu merge :
3.Cu un cui sau ceva asemanator se bate in axul care imbina piesele si se desface ansamblul. Se scoate catre partea cu caneluri a axului, astfel incat canelurile sa nu treaca prin toata gaura. Se curata piesele si eventual cu o bucata de smilgher fin , se curata piesele care freaca in exces.
4. Daca nici asa nu merge, veniti cu swingerul la noi. Asta poate sa fie si punctul 1.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

A folosit cineva swingerii Hakuyo illuminated MKM1? Sunt OK, merită achiziţionaţi pentru pescuitul în regim de plăcere?
Merci!
Imagine
Susţin pescuitul catch & release!

Mexicanu'
Mesaje: 256
Membru din: Vin Feb 15, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Mexicanu' »

nu am folosit Hakuyo, dar am ceva foarte asemanator: K-Karp Drake XTR Illuminated si sunt foarte multumit de ei, problema e ca mi s-a pus pata pe altceva si de aia ii vand. Sistemul de prindere cu bile magnetice e ""best of". Si ce mi-am comandat acum sunt pe acelasi sistem cu bile magnetice.

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Chryys »

Firul e tinut foarte strans si nu se pot regla, in rest sunt ok.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

Dar aluneca bine firul printre bile cand ia pestele fir? Nu afecteaza structura firului?
Susţin pescuitul catch & release!

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Chryys »

Aluneca bine, problema e daca vrei sa tragi de bata, ramane nailonu agatat, daca nu esti hotarat :)

ps: nu recomand la fir subtire, la fire de 0.25 aveam emotii.

ahh si sunt grele

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

OK, merci! La clonele euroswinger mk2 uneori se blocheaza portita. Cred totusi ca risc si iau un set de mkm1. O sa le fac un review ca vad ca duce lipsa. Mai la vara, cand le pun la lucru.
Susţin pescuitul catch & release!

petre nelutu
Mesaje: 27
Membru din: Mie Ian 28, 2015 19:41
Puncte: 0
Localitate: urziceni-ialomita

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de petre nelutu »

mkm1 sunt mult peste clone euroswinger mkm2. am avut clone mkm2 in 2013 si nu mi-au placut . in 2014 am luat mkm1 si sumt fffoarte multumit. apropos vand eusoswinger mkm 2 8 bucati + penar 150 ron.

lucian_dj
Mesaje: 317
Membru din: Lun Mar 14, 2011 23:10
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de lucian_dj »

Nu este mai simplu să cumpăram o dată și bine? ?Eu unu după ce am probat mai multe modele ieftine tot la fox euroswinger mk2 faza este că am cheltuit dublu.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de DumiD »

lucian_dj scrie:Nu este mai simplu să cumpăram o dată și bine?
Ba da, daca vorbim de o chestie esentiala. Swingerul nu e. Mi-am uitat intr-o partida swingerii acasa si nu aveam bambine in geanta. Am folosit galetuse de boilies pe post de swingere, in care turnam apa ca sa le reglez greutatea. Cam asta e cu swingerii si cu cumparatul o data si bine. Mofturi, gen am croseta de 25 de lei in trusa, care face fix acelasi lucru ca una de 3 lei. Folosesc de 2 sezoane mkm2 de la Dan Mitranescu, m-a costa un set plus inca unul alb si unul mov fix cat te-a costat pe tine un singur swinger, cumparat o data da' bine. Fac fix acelasi lucru.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”