Nod conectare inaintas textil la vartej

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de Alin Galbenu »

shahjaban scrie:Eu leg inaintasul textil direct de monofilament , nu vad rostul atasarii unui vartej intre ele ....dupa mine este chiar contraindicat ..si folosesc un nod Albright ( foarte bun ) .
:( :shock:
Noi il punem sa nu se mai rasuceasca mono (linia principala) :mrgreen: :))
Imagine

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de robyvan »

Allen Besnovich scrie:
shahjaban scrie:Eu leg inaintasul textil direct de monofilament , nu vad rostul atasarii unui vartej intre ele ....dupa mine este chiar contraindicat ..si folosesc un nod Albright ( foarte bun ) .
:( :shock:
Noi il punem sa nu se mai rasuceasca mono (linia principala) :mrgreen: :))
Allen, colegul a revenit si si-a dat seama ca a facut o confuzie :wink:
slowly we rot- by Obituary

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de carbocalm »

Dan Mitranescu scrie:
carbocalm scrie:Mai am o problema :wink: .
In ultimii 2 ani nu am mai pescuit lansat . Mi-a ramas o jumatate de rola de Power Pro de atunci si in toamna cand am reinceput sa pescuiesc din mana mi s-a intamplat sa plezneasca (rezistenta 30 lbs-diametru 0.28mm) de la nod cu greutati de 130-140g.

Exista sansa sa fi "imbatranit " sau trebuie un textil mai puternic ?

Multumesc,

Ps. Acelasi fir l-am folosit cu nod blood la aruncari cu spomb-ul varianta mare umplut cu seminte+bile si nu a cedat.
Am pierdut cel mai mare somn din viata mea pe chestia asta.Peste 80kg.( spinning ). Aveam un tambur cu textil gros de 0,30 , dar care datorita folosirii rare si a rezistentei bune, nu il schimbasem de 4-5 ani. Era putrezit si nu l-am verificat.L-am bagat in viteza cand am vazut ca pestele a intors pe suprafata apei.
In drillul ce a urmat, s-a rupt la barca ( si se rupea in verificarile ulterioare ) ca unul de 0,10. Nu am patit asa ceva ( rupturi fara agatatura ) de multi ani. Era chiar bun initial firul . PENN mi se pare.
Nu este regula totusi sa putrezeasca. Eu il tineam intr-o punga de plastic si cred ca l-am bagat putin umed.
Ce trebuie facut, eu cred ca numai verificarea inainte de folosire este solutia. ( situatii in care nu a fost folosit mai mult timp ).
Daca a stat numai pe rola originala, fara contact cu apa, nu are de ce sa se slabeasca in timp. Nu este ca monofilamentul.
Merci de raspuns Dan.
Am o rola de textil Maxx Competition de la tine de 0.25 cumparata in toamna.
Crezi ca rezista la aruncari in forta cu 130-150g ?.
Ma intereseaza pentru spod.

Multumesc,

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de Alexandru Mihai »

carbocalm scrie:
Merci de raspuns Dan.
Am o rola de textil Maxx Competition de la tine de 0.25 cumparata in toamna.
Crezi ca rezista la aruncari in forta cu 130-150g ?.
Ma intereseaza pentru spod.

Multumesc,
Rezista!
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de carbocalm »

Multumesc tuturor de raspunsuri.
Cateva precizari:

-pe lansetele de pescuit am folosit inaintas mono ( un fir de 0.40 mm) 2-3 partide anul trecut renuntand la alte accesorii(doar montura inline cu forfac textil)
-nu am mai folosit inaintas de 2 ani de zile , pescuind de obicei plantat cu fir de 0.40 mm
-leadcore nu am mai folosit de aproximativ 1 an (costuri, comoditate ) si nu am sesizat diferente pe baltile unde ma duc in rata capturilor , poate pe balti cu pesti mai "educati" sa faca diferenta
-intrebarea mea se adreseaza deci in special pentru ansamblul marker/spod asa ca m-ar ajuta daca mi-ati spune un nume de fir , rezistenta/diametru si nodul folosit intre inaintas si vartej care sa reziste la aruncari cu 130-150g( ma intereseaza cel mai subtire fir care rezista la aceste solicitari)

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de carbocalm »

Alexandru Mihai scrie:Rezista!
Merci.
Daca mai iesiti weekend-ul asta sper sa nu mai fiu puturos si sa pot sa ajung la ora 11:00 pentru a testa si eu acest lucru.

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de vali003 »

In general un textil de 30 lb. nu va rezista la aruncari in forta cu greutati de 130-150 gr. ,cel mai sigur ar fi un 50 lb. Pescuiesc exclusiv cu fire textile ,cind folosesc fire mai subtiri de 40 lb. ,pun intotdeauna un inaintas textil de 50-65 lb. Firele pe care le folosesc sint power pro ultraslick .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nod conectare inaintas textil la vartej

Mesaj de carbocalm »

Multumesc de raspuns Vali.
Nu vreau sa folosesc un inaintas textil gros, dar daca cele pe care le am acum vor ceda si cu nod palomar nu voi avea incotro.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”