CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
butadr
Mesaje: 78
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:57
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe - Covasna

CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Mesaj de butadr »

I.P.A. Regiunea 1 Covasna
organizează in perioada
18.09 - 20.09.2009
un concurs de pescuit la crap pe lacul nr.4 al fermei piscicole Doripesco – jud. Braşov.
Locuri disponibile : 20
Echipa de 2 pescari ( la concurs pot participa doar membri I.P.A.)
Echipele care doresc pot participa cu un runner (contra unei sume suplimentare de 100 RON - platita pe lac)
Taxa participare : 600 lei / echipă şi se achită cu Ordin de Plată în contul nostru deschis la BANCPOST SF. GHEORGHE RO 47 BPOS 1500 6950 240 RON 01 CIF 21991852 până la data de 25.06.2009.

PROGRAMUL CONCURSULUI:
- adunarea participanţilor - Vineri 18.09.2009 la ora 09.30 la restaurantul Doripesco;
- ora 10.00 tragerea la sorţi a standurilor (se va efectua o singură tragere la sorţi a locurilor de pescuit în ordinea înscrierii participanţilor);
- între orele 10.30 si 12.00 echipele campează pe standuri, sondează apa, nădesc, dar NU pot pescui;
- START CONCURS la ora 12.00;
- Vineri ora 12.00 - Duminică ora 12.00 competiţie în desfăşurare;
- Duminica 20.09.2009 ora 12.00 finalul competitiei. Daca o echipa se afla in drill la momentul încheierii concursului, se mai acorda 15 minute pentru scoaterea pestelui.
- Între orele 12:00 - 13:00 - cântărirea finală;
- Între orele 13:00 - 14:30 - strângerea echipamentului şi deplasarea la restaurantul situat în imediata apropiere a lacului.
- Duminică, ora 14:30 - masa festivă şi premierea participanţilor.

PREMII:
- Locul 1 - 2000 lei
- Locul 2 - 1500 lei
- Locul 3 - 1000 lei
- Captura se premiaza cu 500 lei la fiecare 24 ore de concurs din momentul startului.
- Locul 1, 2 sau 3 final se poate cumula cu captura zilnica

REGULAMENTUL COMPETITIEI:

1. Se punctează crap comun, oglindă si cteno (amur) egal sau mai greu de 1 kg.
2. Se pescuieşte cu 4 lansete / echipă (in stand se pot ţine pregătite un număr nelimitat).
3. Zilnic se fac 3 cântăriri oficiale între orele : 7:00 - 8:00; 12:00 - 13:00 şi 19:00 - 20:00.
În cazul unui peşte mai mare de 5 kg, arbitrul va fi sunat pentru cântărire în momentul capturării, iar peştele se va elibera imediat după cântărire.
4. Pe timpul nopţii în cazul capturării unui număr mai mare de peşti se poate solicita cântărirea suplimentară a acestora, respectându-se regula de cântărire
5. La cântărire participă OBLIGATORIU un vecin de stand.
6. Participanţii au voie să intre în apă până la genunchi pentru a lega sacii de păstrare sau pentru folosirea minciogului.
7. Se vor folosi OBLIGATORIU: un singur cârlig pe montură si nada ataşată firului de păr si monturi care să elibereze uşor plumbul în caz de rupere.
8. Momeala vie este interzisă la pescuit sau nădit. Cerealele vor fi fierte sau înmuiate în prealabil.
9. Nădirea grea se poate efectua doar între orele 9-19, nădirea uşoară se poate face oricând.
10. Este permisă folosirea momitorului de orice fel ( feeder, arc ).
11. Sunt obligatorii: salteaua de recepţie, minciog cu deschidere mare si plasă fină, cel puţin 5 saci / echipă pentru păstrarea peştelui.
12. Toate echipele îşi vor lua măsuri pentru a nu prezenta la cântarirea oficială peşti morţi sau răniţi.
13. Este interzisă folosirea oricărui tip de sonar sau barcă pentru nădire.
14. Este permisă circulaţia participanţilor între standuri pe toată durata concursului (fără a deranja competitorii), fiind acceptati si posibilii vizitatori (doar pe timpul zilei, orele 07.00-19.00), dar fără masini pe pista de concurs.
15. Camparea se face in functie de configuratia malului. Distanta intre standuri este de MINIM 30 metri.
16. În cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisă decât lanterna de cap.
17. Concurenţii vor lăsa standul curat după terminarea competitiei. Gunoiul menajer va fi depozitat in sacii menajeri oferiti de organizatori si lăsati in stand.
18. Sunt interzise manifestările huliganice si muzica dată tare.

SANCTIUNI:
1. Dacă se constată că o echipă foloseşte la montură mai mult de un cârlig, sau nu foloseşte montura pe fir de păr - depunctare cu 10 kg
2. Dacă se constată folosirea a mai mult de 4 lansete de atac - depunctare cu 20 kg
3. Dacă se constată că o echipa ajută cu peşte o altă echipă pentru avantajare la premii - eliminare din concurs a echipelor vinovate.
4. Orice peşte rănit sau mort din vina participanţilor - depunctare cu 10 kg si plata acestuia cu 30 lei/ kg administratorului.
5. Nu sunt permise: muzica data tare sau deranjarea vecinilor de stand de orice natură. Echipa vinovată - depunctare 10 kg

ARBITRAJUL:
Se asigură un minim de 4 arbitrii.
Arbitrii / organizatorii pot controla la orice oră, fără acceptul participantilor, folosirea monturilor, a nadelor sau a standului.

MASA FESTIVA si PREMIEREA:
Dupa terminarea competiţiei, organizatorii oferă tuturor participantilor masa festivă.
In spirit de fair-play, toţi participanţii vor lua parte la masa festivă si la felicitarea câştigătorilor.

CONTESTATIILE ASUPRA ABATERILOR DE LA REGULAMENT SE POT FACE DOAR IN SCRIS, LA CEL MULT O ORA DE LA DESFASURAREA EVENIMENTULUI, VOR FI ANALIZATE SI SOLUTIONATE DE CATRE ARBITRII IMPREUNA CU ORGANIZATORII SI SE VOR INREGISTRA DOAR DUPA ACHITAREA SUMEI DE 100 LEI

ÎNSCRIEREA LA CONCURS:
Înscrierea se face prin completarea fişei de înscriere (cine nu detine formularul de inscriere trimis prin posta de unitatea organiozatoare la majoritatea regiunilor I.P.A. poate intra in posesia lui contactand unul dintre organizatori) şi transmiterea acesteia prin poştă până la data de 25.06.2009. Cei interesaţi de participare sunt rugaţi să sune pentru detalii suplimentare la telefon 0744303386 – d-nul Buta Dragoş sau 0788122925 – d-nul Braluş Emilian.

OBSERVAŢII:
Complexul turistic Doripesco dispune de posibilităţi de cazare pentru eventualii însoţitori sau pentru echipele care doresc să se prezinte cu o seară înainte. Pentru rezervarea unor camere puteţi apela la telefonul recepţiei de la Motel - 0721204146.
Mai multe detalii despre locaţie puteţi afla accesând site-ul http://www.doripesco.ro

Imagine
Zimbeste, maine va fi mai rau

Avatar utilizator
Amandalin
Mesaje: 263
Membru din: Joi Mai 28, 2009 15:14
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Mesaj de Amandalin »

vreau sa stiu si eu cate echipe s-au inscris pana in prezent 17.06.2009. va multumesc!

butadr
Mesaje: 78
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:57
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe - Covasna

Re: CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Mesaj de butadr »

Pina in momentul de fata sunt inscrise (respectiv, am primit fisa de inscriere), urmatoarele echipe
(asta fiind si ordinea in care se va trage la sort standul):
1. Echipa 1 I.P.A Regiunea 2 ALBA
Ghiusan Gheorghe
Palea Coriolan
Horvat Cristian - runner
2. Echipa 2 I.P.A Regiunea 2 ALBA
Herta Ioan Onac
Raul Vintan
3. Ehipa - I.P.A. Regiunea 1 Bihor
Gut Marius - Anghel
Tesan Radu
Vidican Danut - runner
4. Echipa 1 I.P.A. Regiunea ? Cluj
Ungur Cristian Alin
Voicu Aurel
5. Echipa 2 I.P.A. Regiunea 1 Cluj
Obroceanu Marcel
Ionescu Razvan
6. Echipa I.P.A. Regiunea 1 Caras Severin
Simedrea Marius
Dodenciu Gigi Adrian
7. Echipa I.P.A. Regiunea 1 Valcea
Enea Mihai
Gheonoiu Liviu
Ultima echipa inscrisa in perioada initiala de inscrieri
8. Echipa I.P.A. Regiunea 1 Covasna
Buta Dragos - Ciprian
Grigore Sorin
Bobocea Alexandru - runner
Intrucat mai erau aproape 3 luni pana la concurs s-a prelungit perioada de inscriere pana la sfarsitul lunii iulie, urmand ca in cazul in care nu se strang cele 20 de echipe sa se prelungeasca in continuare. de la prelungirea perioadei s-au inscris:
9. Echipa I.P.A. Regiunea 1 Braila
Balaban Fanel
Gogoasa Traian
Mihalcea Georgica - runner

Nu stiu exact situatia depunerii sumelor de inscriere, dupa verificarea contului voi posta si aceasta situatie (din discutiile purtate cu domnul Bralus Emilian - trezorierul IPA se pare ca o singura echipa nu a achitat taxa, dar nu stiu exact care din ele.
Zimbeste, maine va fi mai rau

Avatar utilizator
jack007
Mesaje: 115
Membru din: Mie Iul 15, 2009 23:07
Puncte: 0
Localitate: Otelu Rosu CS
Contact:

Re: CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Mesaj de jack007 »

Poate sa imi spuna cineva daca se mai tine concursul in perioada 18 - 20.09.2009 avand in vedere faptul ca s-au inscris numai 9 echipe.
Mai sunt mai putin de 2 saptamani si nu stim care este pana la urma treaba cu concursul.
Eu fac parte din echipa Caras Severin (Dodenciu Adrian).

butadr
Mesaje: 78
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:57
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe - Covasna

Re: CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Mesaj de butadr »

Nu sunt inscrise numai 9 echipe....ultima data cand am verificat...si asta inainte de a pleca in concediu (01.09.2009)...erau inscrise 14 echipe si au mai sunat inca 2 echipe care doreau sa stie daca mai sunt locuri...O situatie exacta voi avea zilele urmatoare dupa ce voi lua legatura cu colegul care s-a ocupat in lipsa mea (domnul Bralus Emilian) si daca doriti voi posta si lista finala cu echipele inscrise.
Concursul se tine cu siguranta, chiar daca nu se strang cele 20 de echipe stabilite initial.
Ne vedem pe lac.... :mrgreen:

P.S. Scuze de intarzierea raspunsului, dar asa cum am spus mai sus, sunt in concediu si am fost plecat cateva zile din localitate si nu am avut acces la internet... :roll:
Zimbeste, maine va fi mai rau

butadr
Mesaje: 78
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:57
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe - Covasna

Re: CUPA I.P.A. Covasna - DORIPESCO 2009

Mesaj de butadr »

S-a incheiat competitia ... iata cateva detalii
Nu am situatia exacta a cantitatilor prinse de fiecare echipa, dar ... pe locul II s-a clasat dupa o revenire spectaculoasa Ghiti (stand 19), pe locul III Moise ( stand 18 ) , iar pe locul I o echipa din Brasov, care apartinea din cate am inteles regiunii I Bucuresti (stand 20) cu o cantitate ce depasea 400 Kg. Deci locurile 1, 2 si 3 ...standurile 20, 19 si 18 :mrgreen:
Capturile celor doua zile de concurs au fost prinse de echipa din Harghita pentru prima zi (9,45 Kg parca) si de Ghiti pentru a doua zi ( 8 Kg).
In total au fost prinse aproximativ 2025 Kg peste, insa nu s-a prins uniform, pestele preferand zona cu apa mica si stuf.
Voi reveni cu clasamentul exact si cu ceva poze.
:wink:
Zimbeste, maine va fi mai rau

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”