IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de ValiRom »

de abia astept sa fac testele.

cipica... sigur arunci mai departe datorita monturii ? nu cumva ai mai schimbat si firul si altceva ? te intreb pt ca mi-e greu sa cred ca e dif asa mare intre inline si plumb pierdut.... mai ales daca legi si acul de plumb.

Razvan si Cipica -- stiu ca amandoi dati frecvent si dupa peste mare... intrebarea este... nu il deranjeaza pe peste faptul ca vede acul langa plumb respectiv langa leadcore ?

Avatar utilizator
boje
Mesaje: 47
Membru din: Mar Apr 03, 2007 11:35

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de boje »

Vali, poti sa incerci si asa.
Eu o folosesc pentru distanta cand e malul mare.(rig-ul are 30 ).

Imagine
TRAIASCA MAMA CRAPILOR!

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de ValiRom »

foarte tare... recunosc... la asta nu m-am gandit :)

cred oricum ca se pot face foarte multe combinatii ... dar inca o data.... oare ce zice domnul crap... cand e acul fix langa leadcore... sau plumb ?

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de Bogdan Corbu »

Mai exista si varianta asta. Avantajul ei este ca in momentul aruncarii, rigul nu se incurca si in momentul de impact al plumbului cu apa, firul principal se va "detensiona" si va face eliberarea acului cu momeala.

http://www.chronocarpe.com/product_info ... ts_id=1667
Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de cipica »

Sigur datoirita monturii! Daca ai sa faci niste teste ai sa vezi ca e adevarat.
Nu cred ca il deranjeaza f tare. Cu toate astea genul de montura cu forfatul legat de antitangle il folosesc numai in situatii extreme cand este singura varianta sa prind un crap. Nicidecum nu e o montura uzuala in cazul meu.

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de ValiRom »

cipica

ok, azi ma duc si imi cumpar tot ce imi trebuie pt plumb pierdut... si cand ajung pe balta fac testele.
tot ce imi mai trebuie sunt cei 20 m. in momentul de fata dau masurat 130 si un pic, cu : fir de 0.25, bbrlc, torrix, tuf line 40 lbs.
si vreau sa mai testez si un inaintas fluorocarbon de la daiwa, cu toate ca stiu ca imi mai ia din socul de la plecare.... dar incercam :)

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de Cezar Bibu »

@Vali,

1.Crezi ca la montura in-line, cirligul cu momeala sta intotdeauna la o distanta de plumb egala cu a forfacului ??? Iti spun eu ca sigur nu ! Si cu toate astea prinzi, nu?
2.Intr-adevar , cu plumb pierdut vei arunca mai departe decit cu in -line, nu stiu daca 10,15 sau 20 de m, dar ... daca tu vrei sa cistigi distanta asta in plus , incearca ! Probabil ca nadesti acolo cu barcuta, sau cum? :? Te-as mai intreba, in schimb, ai aruncat o montura si la 30 de m??? :wink:

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de ValiRom »

1. Sunt perfect de acord ca nu trebuie sa arunc la 150 de metrii.... ca sa prind un crap sau un ciortan, am prins crap de la 20-30 metrii intr-adevar.
2. Pot sa nadesc la 150 de metrii pentru ca am o prastie speciala care imi permite realist acum 130 m un bulgare de mhlm ( am martori ).... adica fix cat arunc la acest moment cu lanseta, in schimb acel bulgare de mhlm se va transforma intr-o solubila facuta in manute intre 35 si 50.... si va ajunge la acei 150.
Tot in curand... astept un bat.... din alea care le lauda lumea :lol: care cica poate sa dea o racheta la 140 m... asta nu stiu sigur

Acum m-am intors de la magazin de unde mi-am luat tot ce imi trebe pentru plumb pierdut.... insa in continuare nu inteleg de ce o sa dau mai mult cu asta.... chiar nu inteleg logica.... pana la urma.... e cam acelasi lucru chiar si 5 metrii mai mult... si tot nu inteleg.. dar incerc.

Si in final.... inca o data spun, stiu ca nu trebuie sa dau 300 metrii ca sa prind un peste, numai ca este o ambitie personala si un target pe care mi l-am stabilit pentru anul acesta.

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de ValiRom »

pentru carcotasi.... targetul este 150 ... nu 300 cum se intelege mai sus... era doar o ironie

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: IN-LINE -- HELICOPTER -- PLUMB PIERDUT

Mesaj de Sionut »

Montura cu plumb pierdut se duce mai bine datorita aerodinamicii mai bune . De aceia castigi acei 5-10-20 m in plus.
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”