pescuit cu retinere pe balti private

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Domnule Cornel Serbu, decât sa postezi mesaje stupide ar fi mai bine sa postezi un punct de vedere oricare ar fi el. Ce spui, poti sa faci asta?

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de Dan Aron »

cand unu iti zice ca esti beat, poti sa te indoiesti de spusele lui, cand doi iti zic ca esti beat, e cazul sa te indoiesti de ale tale, da cand tot baru ti-o zice, mergi sa te culci :))

scuze de off-topic.
CS Senzor Team

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Dan Aron scrie:cand unu iti zice ca esti beat, poti sa te indoiesti de spusele lui, cand doi iti zic ca esti beat, e cazul sa te indoiesti de ale tale, da cand tot baru ti-o zice, mergi sa te culci :))

scuze de off-topic.
Esti simpatic dar atât. Vreau păreri si propuneri atât.

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de kelu84 »

Eu totusi nu inteleg ce pareri iti mai trebuie. Ti-au zis-o majoritatea sub o forma sau alta ca ai balti unde se plateste la kg ce prinzi si totul e o afacere. Este o piata libera, fiecare isi pune conditiile cum crede. Este foarte simplu- alegerea este la tine. La achitarea taxei cu retinere, nu iti spune nimeni ca vei prinde garantat. Nu iti este incalcat niciun drept. Din contra- ti se da dreptul sa alegi. Eu personal pecuiesc numai c&r pentru ca nu imi place gustul pestelui de balta, si cand imi este pofta de peste prefer ORICAND un caras baban de Siret. Ce gasesti in balta gasesti si in comert, ba chiar mai ieftin decat pe balta. So? Unde este problema ta de fapt? Peste nu prinde oricine, nici macar pe o balta ca MV2 unde se bate la propriu cu capul in coada.
E o vorba: Are balta peste dar din pacate e acoperit cu apa

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de Dan Aron »

Mulțumesc pentru compliment, george22. ce trebuie să înțeleagă mulți este că PESCUITUL nu înseamnă PRINS DE PEȘTE. e ca la loz în plic. dai banu, primești lozul, răzuiești și apoi vezi dacă ai câștigat sau nu. . lumea s-a învățat prea mult cu bălțile ,,sigure”. și când vine vorba de cele mai dificile ( a se vedea Făcăul de ex. ), zic ori că n-are pește, ori că sunt ăștia de la pază hoți, etc. pe alte bălți vine să-ți ia taxa dinainte să bagi un băț în apă ca să afli dup-aia că s-a năvodit cu 3 zile în urmă.
am dus un pescar bătrân pe moară pentru prima dată și după 5 scăpați și 3 puși pe mal, mi-a zis că gata, el a terminat cu pescuitu. că el dacă vedea un pește peste 5 kile într-o zi vorbea o lună de ce baltă bună a pescuit. inițial am râs, apoi am căzut pe gânduri, în amintirea zecilor de partide de pescuit de pe brănești 3, belciugatele, pasărea 4, dobreni și alte bălți pe care te chinuiai să prinzi 5 carași și 3 regine. și când vedeai un ciortan la kil erai deja ,,profesionist”. și totuși, de fiecare dată te duceai și plăteai taxa de la început fără cârcoteli sau alte pretenții. ba mai cotizai și o sticlă de ceva la paznic să-ți recomande un loc care de multe ori era cel mai prost posibil.
acuma ne-am ,,modernizat”, am ,,evoluat” cu pretenții din ce în ce mai mari, cu taxe diferențiale pentru diverse cantități reținute, pește ascuns la roata de rezervă sau prin bagaje, că doar n-o să plătești cât cer ,,hoții” pe el.
administratoru oferă un produs. e alegerea ta dacă îți convine sau nu și dacă te duci tu la el să-l cumperi.
CS Senzor Team

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Dan Aron scrie:Mulțumesc pentru compliment, george22. ce trebuie să înțeleagă mulți este că PESCUITUL nu înseamnă PRINS DE PEȘTE. e ca la loz în plic. dai banu, primești lozul, răzuiești și apoi vezi dacă ai câștigat sau nu. . lumea s-a învățat prea mult cu bălțile ,,sigure”. și când vine vorba de cele mai dificile ( a se vedea Făcăul de ex. ), zic ori că n-are pește, ori că sunt ăștia de la pază hoți, etc. pe alte bălți vine să-ți ia taxa dinainte să bagi un băț în apă ca să afli dup-aia că s-a năvodit cu 3 zile în urmă.
am dus un pescar bătrân pe moară pentru prima dată și după 5 scăpați și 3 puși pe mal, mi-a zis că gata, el a terminat cu pescuitu. că el dacă vedea un pește peste 5 kile într-o zi vorbea o lună de ce baltă bună a pescuit. inițial am râs, apoi am căzut pe gânduri, în amintirea zecilor de partide de pescuit de pe brănești 3, belciugatele, pasărea 4, dobreni și alte bălți pe care te chinuiai să prinzi 5 carași și 3 regine. și când vedeai un ciortan la kil erai deja ,,profesionist”. și totuși, de fiecare dată te duceai și plăteai taxa de la început fără cârcoteli sau alte pretenții. ba mai cotizai și o sticlă de ceva la paznic să-ți recomande un loc care de multe ori era cel mai prost posibil.
acuma ne-am ,,modernizat”, am ,,evoluat” cu pretenții din ce în ce mai mari, cu taxe diferențiale pentru diverse cantități reținute, pește ascuns la roata de rezervă sau prin bagaje, că doar n-o să plătești cât cer ,,hoții” pe el.
administratoru oferă un produs. e alegerea ta dacă îți convine sau nu și dacă te duci tu la el să-l cumperi.
Domnule Aron, PESCUITUL este actiunea prin care PESCARUL prinde sau nu PESTE. Asta inteleg eu prin pescuit. Când ajung pe o balta privata mă astep sa vad ca exista acolo un minim de investitie si de interes din partea administratorului acelei balti (ma refer exclusiv la balti private). Eu pentru o partida de pescuit cheltuiesc peste 500ron iar majoritatea cheltuielilor se duc pe nada si vad ca nu am nicio trasatura zic OK nu ma pricep eu si încep sa intreb vecinii si mi se da acelasi raspuns "N-am avut nicio trasatura astăzi" si vezi ca pe toata balta nu s-a prins niciun crap incepi sa deschizi ochii si mai vezi ca pe acea balta nu exista un cos de gunoi măcar stai si te întrebi care este investitia acelui administrator. Te simpti un pic ciudat ca in afara de un loc pe balta tu si încă 70 de pescari nu ai primit in acea zi si dumneavoastră îmi spuneti ca este ca la loz in plic? Ei bine domnilor nu este asa.

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

george22 scrie:
Dan Aron scrie:Mulțumesc pentru compliment, george22. ce trebuie să înțeleagă mulți este că PESCUITUL nu înseamnă PRINS DE PEȘTE. e ca la loz în plic. dai banu, primești lozul, răzuiești și apoi vezi dacă ai câștigat sau nu. . lumea s-a învățat prea mult cu bălțile ,,sigure”. și când vine vorba de cele mai dificile ( a se vedea Făcăul de ex. ), zic ori că n-are pește, ori că sunt ăștia de la pază hoți, etc. pe alte bălți vine să-ți ia taxa dinainte să bagi un băț în apă ca să afli dup-aia că s-a năvodit cu 3 zile în urmă.
am dus un pescar bătrân pe moară pentru prima dată și după 5 scăpați și 3 puși pe mal, mi-a zis că gata, el a terminat cu pescuitu. că el dacă vedea un pește peste 5 kile într-o zi vorbea o lună de ce baltă bună a pescuit. inițial am râs, apoi am căzut pe gânduri, în amintirea zecilor de partide de pescuit de pe brănești 3, belciugatele, pasărea 4, dobreni și alte bălți pe care te chinuiai să prinzi 5 carași și 3 regine. și când vedeai un ciortan la kil erai deja ,,profesionist”. și totuși, de fiecare dată te duceai și plăteai taxa de la început fără cârcoteli sau alte pretenții. ba mai cotizai și o sticlă de ceva la paznic să-ți recomande un loc care de multe ori era cel mai prost posibil.
acuma ne-am ,,modernizat”, am ,,evoluat” cu pretenții din ce în ce mai mari, cu taxe diferențiale pentru diverse cantități reținute, pește ascuns la roata de rezervă sau prin bagaje, că doar n-o să plătești cât cer ,,hoții” pe el.
administratoru oferă un produs. e alegerea ta dacă îți convine sau nu și dacă te duci tu la el să-l cumperi.
Domnule Aron, PESCUITUL este actiunea prin care PESCARUL prinde sau nu PESTE. Asta inteleg eu prin pescuit. Când ajung pe o balta privata mă astep sa vad ca exista acolo un minim de investitie si de interes din partea administratorului acelei balti (ma refer exclusiv la balti private). Eu pentru o partida de pescuit cheltuiesc peste 500ron iar majoritatea cheltuielilor se duc pe nada si vad ca nu am nicio trasatura zic OK nu ma pricep eu si încep sa intreb vecinii si mi se da acelasi raspuns "N-am avut nicio trasatura astăzi" si vezi ca pe toata balta nu s-a prins niciun crap incepi sa deschizi ochii si mai vezi ca pe acea balta nu exista un cos de gunoi măcar stai si te întrebi care este investitia acelui administrator. Te simpti un pic ciudat ca in afara de un loc pe balta tu si încă 70 de pescari nu ai primit in acea zi si dumneavoastră îmi spuneti ca este ca la loz in plic? Ei bine domnilor nu este asa.
Si daca vedeti ca nu exista acel interes dupa 1-2 partide, logic ar fi sa nu mai frecventati balta si sa va reorientati. La fel cum Dvs. aveti optiunea de a alege si patronul face absolut ce vrea cu afacerea lui.

P.S incercati pe Varlaam poate va mai trece impresia ca e obligatoriu sa prinda oricine.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de nit_matias »

George22, daca nu se prinde peste asta nu inseamna neaparat ca balta nu are peste. Am 5 weekenduri petrecute pe o balta fara peste, dar nu imi pun problema ca nu ar fi peste in balta. Mai mult de atat sunt alti care au cate 2 partied de o saptamana si nu au prins nimic. Legat de investitii, intr-adevar sunt balti unde stai in iarba si te umpli de capuse si altele unde ai amenajat frumos cu pietris. Depinde foarte mult ce iti doresti tu si unde te simti bine, pe balti salbatice sau pe balti cu wifi si tv in stand.

Un alt lucru pe care trebuie sa il intelegi este pescuitul, poti sa dai si cu cele mai bune nade din lume, daca pestele nu e acolo, nu mananca. Din cauza asta este atat de frumos pescuitul, pentru ca are atat de multe variabile incat aproape de fiecare data te pune la incercare.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de gabi1 »

Am 5 weekenduri petrecute pe o balta fara peste...
Aici ar trebui sa reformulezi.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de Dan Aron »

Merg pe o baltă de 17 ani, aproape sălbatică, și tot nu i-am dat de cap la pescuitul crapului. doar cu navomodel și plantat în malul opus au obținut rezultate oamenii, altfel doar la întâmplare. e doar unul dintre mii de exemple. cand am dat pentru prima dată ,,ca la carte”, am prins 6 crăpceni între 4 și 7 kg. la repetarea exactă a experienței am prins un somn de 7 kg la solubilă de porumb și atât. la alte încercări doar câțiva carași la boabe uscate. și peștele știu că e în baltă. nu de alta dar ocazional îmi mai pleacă cu firul de la undiță și undița rămâne la mine :))
CS Senzor Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”