pescuit cu retinere pe balti private

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

DumiD scrie:George ti-am inteles punctul de vedere si te sustin 100% . La prima partida la care platesti taxa de retinere si nu prinzi nimic te rog sa faci o plangere la parchet si una la opc si sa ne zici si noua cum s-au solutionat...ca poate facem si noi...da' te lasam pe tine primul ca tu ai avut ideea, ce zici?
Uite o idee buna, ar fi fost mult mai buna daca ne-am alia si am face plangere un grup mare de pescari. Ce zici te bagi?

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

george22 scrie:Asa este ai dreptate confuzia este urmatoarea: taxa pentru pescuit este cea de C&R, aceasta taxa iti da dreptul sa pescuiesti pe balta, diferenta este pentru pestele pe care trebuie sa-l retii conform regulilor stabilite de fiecare administrator in parte. Stiu domnilor administratori va simptiti amenintati dar asta este adevarul.
Asta este cel mult un ideal, sau diferenta care exista pe bazinele de C&R care incearca sa acopere si plaja celor cu retinere. Pt majoritatea baltilor de care Dvs. vbiti conceptul de C&R este cel mult o vaga intamplare de care administratorii au auzit, sau de care "profita" in rarele cazuri in care au clienti care practica aceasta metoda. Administratorul are dreptul sa perceapa taxa pentru un serviciu a carui descriere o stabileste el - poate fi exclusiv dreptul de a pescui, dar nu este limitat la asta.

Pestele nu "trebuie sa-l retii", poti sa-l retii! Va recomand blogul lui Florin Albu pentru 3 articole care prezinta cateva dintre calculele aferente unei balti, poate va ajuta cu ceva.

Avatar utilizator
vivi70
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 31, 2011 21:50
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de vivi70 »

orice proprietar de balta te,, face" cu legea in mana
daca prin absurd cineva ti ar lua reclamatia in seama ,si ar face un control, patronul ar demonstra ca el are peste in balta iar tu esti un novice care nu sti sa prinzi peste
singurul lucru care se poate face este reclama negativa facut acestor balti
Nedelea Viorel
Vice campion national 2014
Clubul sportiv Green lake

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de DumiD »

george22 scrie:
DumiD scrie:George ti-am inteles punctul de vedere si te sustin 100% . La prima partida la care platesti taxa de retinere si nu prinzi nimic te rog sa faci o plangere la parchet si una la opc si sa ne zici si noua cum s-au solutionat...ca poate facem si noi...da' te lasam pe tine primul ca tu ai avut ideea, ce zici?
Uite o idee buna, ar fi fost mult mai buna daca ne-am alia si am face plangere un grup mare de pescari. Ce zici te bagi?
Nu-i o idee buna sa mergem impreuna ca eu prind peste si pica tot motivul reclamatiei. Zic ca-i mai bine sa mergi singur si ne zici si noua cum sa procedam :lol:

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

Cazul ar semana cu procesul intentat de un austriac daca nu ma insel contra Red Bull, pt ca desi bautura genereaza un efect de revigorare nu "i-a dat aripi" asa cum se promova.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de exclusiv »

pai ce sa zica in legatura cu topicul cand toata lumea iti zice ca e alegerea ta daca te duci sau nu te duci,,,ca e cea mai simpla alegere, mai ales fiind major si vaccinat...
daca o tii langa cu ineptiile ,normal ca atragi mistoul de rigoare din partea unora
cu tot respectul, in topicul asta sunt discutii despre nimic
ma duc la peste si ca de ce nu imi da ala peste
ma duc la curve si de ce nu imi face aia copii...cam asa suna
ca daca te duci la peste inseamna ca trebuie sa prinzi peste
ca daca dai la buci inseamna ca trebuie sa iti faca copii !!!
corect?

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

DumiD scrie:
george22 scrie:
DumiD scrie:George ti-am inteles punctul de vedere si te sustin 100% . La prima partida la care platesti taxa de retinere si nu prinzi nimic te rog sa faci o plangere la parchet si una la opc si sa ne zici si noua cum s-au solutionat...ca poate facem si noi...da' te lasam pe tine primul ca tu ai avut ideea, ce zici?
Uite o idee buna, ar fi fost mult mai buna daca ne-am alia si am face plangere un grup mare de pescari. Ce zici te bagi?
Nu-i o idee buna sa mergem impreuna ca eu prind peste si pica tot motivul reclamatiei. Zic ca-i mai bine sa mergi singur si ne zici si noua cum sa procedam :lol:[/qu

Daca esti asa de bun nu imi spui si mie cum sa procedez ca sa nu mai cad in pacat nu de alta :wink:

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de kelu84 »

Cand te duci la cazino sa spargi banii la oricare din jocurile practicate acolo, nu scrie pe usa " 5 lei impulsul daca vrei castig" sau "3 lei impulsul daca nu vrei castig". Fiecare joc are un pret. Atat timp cat dai banul inseamna ca accepti conditiile. Sau tu esti pe modelul " vreau banii inapoi ca nu am castigat la ruleta"? E chestiune de noroc. Pentru ca nu uita un lucru- aici suntem mai multe categorii de pescari cu psihologii diferite: unii merg pe toate baltile din tara indiferent de cotatia baltii, altii sunt doar sacosari, iar altii merg pe baltile din top 10. Eu prefer 20% balti de top si 80% ape salbatice.

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Acum un 1-2 ani in urma daca ii cereai unui buticar un bon fiscal iti sarea in cap si incerca sa te faca sa crezi ca tu esti cel vinovat asa cum încearcă unii dintre voi sa faca aici, acum dupa actiunile fiscului din ultima vreme sunt in stare sa-ti dea bon si pentru o scobitoare. Exista un început in toate, domnilor.

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

Si fara o dovada irefutabila ca actiunile administratorului v-au compromis sansele de a prinde peste (sa scoata fizic pestele din apa, sa actioneze chimic sau mai stiu eu cum), veti avea un bon pentru plata unei activitati recreative si cam atat. In contul sumei aveti dreptul de a practica aceasta activitate pe timpul determinat de regulament si posibilitatea de a retine o cantitate specificata tot de regulament. Suma achitata nu este pt X kg de peste astfel incat administratorul sa fie obligat sa achite partea lui de contract. Cat timp v-a pus la dispozitie conditiile pentru activitate specificate in regulament si Dvs. ati bagat sculele in apa, nu aveti nicio speta.


Este totusi ultima interventie pe care v-o acord pt ca deja incep sa le dau dreptate colegilor ca problema este in alta parte. Fire intinse si daca ne vedem prin Buzau la vara discutam cu mare placere.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”