Ingrediente mix boilies !

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de ritesco »

marin laurentiu scrie:
vior3l scrie:Foarte interesant, multumim!!! Deci sa inteleg ca boiliesurile HNV sunt mai mult pt pestii mai mici?? Referitor la PH-ul apei ce ne poti spune mai concret :? Am auzit ca daca nadesti cu mai multe tipuri de bile sau pelete este mai ok pt ca poti schimba PH-ul in zona respectiva si pestii devin mai interesati sau mai atrasi :? :? ??
scuze,raspund mai greu...am o gramada de probleme pe cap si nu mi-a mai ars de forum...
din punct de vedere al digestiei,am spus in posturile anterioare: datorita faptului ca enzimelor digestive din intestinul crapului le trebuie un ph optim de 7-8 cu limite minime/maxime 6 si 9,parerea mea este ca o nada cu ph neutru sau usor alcalin ar fi mult mai indicata.din pacate asta ar fi singurul lucru concret pe care l-as putea spune despre ph-ul nadei...
din punct de vedere al atractiei,iti spun sincer: habar n-am...
poate stiu cei care fac acele afirmatii de care pomenesti...as fi si eu curios sa aflu...cum schimbi ph-ul daca nadesti cu mai multe tipuri de nada?...ca sa incerci sa schimbi ph-ul ...cuiva mai intai trebuie sa stii ce ph are...de multe ori apa si substratul nu au acelasi ph...deci ar trebui sa stii ph-ul apei,ph-ul substratului+ph-ul fiecarui tip de nada folosit...poti sa mergi si pe ideea ca nu conteaza al cui ph il schimbi si in ce mod(mai acid ,alcalin),important este sa-l schimbi...si aici e o problema...ph-ul apei intr-o balta nu este stabil...acesta se modifica in functie de multi parametrii(co2,vant,ploaie,izvoare,inundatii,etc)...unul dintre acestia este dioxidul de carbon...dupa cum stii cam tot ce "misca" intr-o balta,de la peste,plante si pana la bacterie, consuma oxigen si elimina dioxid de carbon...nu este o greseala,si plantele consuma oxigen noaptea si elimina dioxid de carbon...astfel pe timpul noptii nivelul dioxidului de carbon creste si odata cu el si aciditatea apei...asa ca valoarea ph-ului in permanenta are oscilatii mai mari sau mai mici...in fine,sincer nu stiu daca are sau nu vreo legatura cu atractia si nici nu imi place sa ...fabulez,asa ca privind acest aspect al atractiei nu iti pot spune din pacate nimic concret.

Am citit ce a-ti postat,daca sunteti atat de documentat de ce nu ne dezvaluiti si noua incepatorilor,cele trei ingrediente care nbu trebuie sa lipseasca dintr-un boiles sau de ce nu cei mai buni atractanti in opinia dumneavoastra .Multumesc
Eu bine,Tu ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”