Cum folosim marker-ul si plumbul de sondat?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de razvan u. »

Il folosesti pe cel cu tija.
C. S. PELICANUL

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Pai si cel fara tija la ce este bun ? Mai am o curiozitate pluta marker ce greutate are fata de plumbul cu care o folosesti ? mai bine zis in functie de pluta cum alegi plumbul .Multumesc
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: marker

Mesaj de Sionut »

ritesco scrie:Pai si cel fara tija la ce este bun ? Mai am o curiozitate pluta marker ce greutate are fata de plumbul cu care o folosesti ? mai bine zis in functie de pluta cum alegi plumbul .Multumesc

cel fara tija il folosesti fara marker, doar pentru vedea fundul apei . nu cred ca ai inteles dar markerul e legat in capatul liniei iar plumbul trebuie sa fie culisant inapoia markerului . nu e nici o legatura intre greutatea plumbului si marker. Plumbul il alegi sa-l poti lansa, iar markerul il alegi in functie de flotabilitate, vizibilitate etc
CS APS

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Am inteles,doar ca am vazut monturi si fara tija,cu un vartej si cu o struna,de asta intreb,acum m-am lamurit,oricum eu voi folosii doar plumbul cu tija si marker,periez fundul si masor nu ma mai complic sa schimb plumbii,dar am citit undeva ca plumbul se alege si in functie de pluta marker,pentru a o trage la fund,sa inteleg ca daca am cumparat un kit de 85 gr,pot folosii pe acea pluta marker si un plumb mai greu ? de exemplu de 110 gr?
Eu bine,Tu ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Mi-am achizitionat un set marker are o piesa care nu stiu la ce foloseste,care ma ilumineaza?
Fişiere ataşate
nu stiu.jpg
nu stiu.jpg (43.79 KiB) Vizualizat de 13441 ori
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de jdmishere »

Arunca un ochi aici si vei intelege cum merge treaba....

https://www.youtube.com/watch?v=8SDVFSN2irE
Dragos MARDARE
CS APS

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Da am vazut,dar domnul Gabi pescuieste cu firul in clips,ce nu prea am inteles,cum masoara distanta la care arunca lansetele,si-a facut acea harta dar de acolo pana masori distanta la lanseta cu care pescuiesti,e cale lunga,care ma lamureste?
Eu bine,Tu ?

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: marker

Mesaj de marin laurentiu »

firul culiseaza liber prin ochetul plumbului,iar de capatul firului este legat markerul...cand slabesti firul markerul datorita flotabilitatii se ridica si trage firul dupa el....cand tensionezi firul, markerul coboara pana langa plumb,pana se blocheaza in ochetul plumbului...greutatea plumbului nu are nici o legatura cu markerul.acea piesa se pune pe fir inainte de a lega markerul,iar apoi se trage peste vartejul markerului ,rolul ei fiind de a impiedica vartejul markerului sa ramana blocat in ochetul plumbului (in cazul in care dimensiunea vartejului atasat la marker este mai mica decat ochetul plumbului).de obicei se sondeaza initial doar cu plumb ptr a evita neplacerea de a pierde markerul in agatatura de la prima lansare.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Multumesc baieti,am inteles :d
Eu bine,Tu ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Vreau sa achizitionez o lanseta marker,eu am lansete de la Dan Mitranescu MTX14 si ma gandeam sa cumpar un MTX 10 4,5 lb sau un mtx9 3.5 lb care e mai recomandata pentru marker,sau ce as putea sa gasesc la bugetul meu 200 lei pentru o lanseta de sondat.Multumesc
Eu bine,Tu ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”