Lacul VARLAAM

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

CPK Carp & More
Mesaje: 119
Membru din: Mar Mai 08, 2012 12:21

Re: Lacul VARLAAM

Mesaj de CPK Carp & More »

Costin Enuta impreuna cu boiliesurile CPK XXL au adus pe salteaua de primire un superb crap al lacului Varlaam, crapul a cantarit 15.2kg
Fişiere ataşate
costin.jpg
costin.jpg (90.15 KiB) Vizualizat de 2020 ori

CPK Carp & More
Mesaje: 119
Membru din: Mar Mai 08, 2012 12:21

Re: Lacul VARLAAM

Mesaj de CPK Carp & More »

Liviu Mihaescu
Fişiere ataşate
Mihaescu2.jpg
Mihaescu2.jpg (87.24 KiB) Vizualizat de 1671 ori
Mihaescu1.jpg
Mihaescu1.jpg (90.97 KiB) Vizualizat de 1671 ori

CPK Carp & More
Mesaje: 119
Membru din: Mar Mai 08, 2012 12:21

Re: Lacul VARLAAM

Mesaj de CPK Carp & More »

O noua victima la boiliesurile XXL pe lacul Varlaam. Este PB pentru Cristi 20.400. A fost capturat la o bila de 16mm si pop Up de Belachan ambele Cpk Carp & More
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg (144.67 KiB) Vizualizat de 1411 ori

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul VARLAAM

Mesaj de kelu84 »

Desi invitatia de a pescui pe Varlaam mi-a fost adresata inca de la inaugurare, a trebuit sa treaca ceva timp pana sa reusesc sa ajung. Acum doua saptamani am facut rezervare pentru standurile A9 si A10 si joi dimineata ne-am prezentat constiinciosi pe balta. Pana am sondat, pana am plantat 8 lansete s-a facut ora 16. LA ora 18 prima prezentare un cteno de 12 kg fix. La lasarea intunericului am mai intepat unul mai micut de aprox 9 kg. Joi noapte a venit peste noi o furtuna credeam noi puternica, cu vant si apoi ploaie cam jumatate de ora dupa care s-a lasat liniste si in natura si in lansete. Vineri dimineata am repozitionat lansetele pusi pe fapte mari, fapte care nu au intarziat sa apara. In jurul pranzului ne-a vizitat un alt cteno de 16.2 kg pe A9 dupa care ziua a continuat cu alte capturi fara sa le mai cantarim decat ochiometric, tot cteno , sariti toti de 10 kg. Vineri noapte a venit un vant de nu stiam de ce sa ne mai ancoram.. insotit de o ploaie torentiala care a durat 3 ore de la 1 pana la 4 dimineata, iar la lumina fulgerelor puteam garantat sa leg ace... Sambata a continuat in aceeasi maniera ca in ziua anterioara iar fix la 12 noaptea si-a facut intrarea si un minunat crap comun de 17,3kg.Astazi dimineata am mai intepat doi cteno si apoi ne-am pus pe strans. Bilantul? 16 bucati cteno, cel mai mic de 9 kg, cel mai mare 16,2kg si restul in jurul cifrei 12, inclusiv 14 kg si un crap comun de 17.3 kg.
Concluzia personala? Daca pana acum eram profund dezgustat de ce se intampla pe baltile cu plata, respectiv aglomeratie, tupeu maxim administratori, paznici, etc si ma retrasesm pe apele salbatice, ce am gasit aici m-a determinat sa imi schimb parerea. Sa fie clar de la bun inceput- nu fac reclama mascata, nu sunt recompensat in vreun fel de administratia Varlaam. Este singura balta unde nu se sta claie peste gramada, nu stai in noroi pana in gat, nu te dispera paznicii sau administratorii, esti ajutat cu absolut orice ai nevoie si le sta in putere sa faca. Am avut sursa de curent, apa la robinet in mjilocul insulei, toaleta si dus in adevaratul sens al cuvantului nu ecologica sau dus cu cazanul la soare. Nu urmaresc conditiile de acasa insa aici au reusit sa gaseasca echilibrul perfect intra salbaticie si minimul necesar pentru a te simti ok la o partida de pescuit. Nu ti se vorbeste de sus, nu ti se face capul mare cu ce peste e in balta si ca prinzi sute de kile. Nu am gasit fite si figuri specifice "bossilor" afaceristi. Normal ca si aici este vorba de o afacere, dar nu este vorba de o afacere unde se urmareste profit maxim si dupa....potopul. Regulamentul este foarte strict si-i felicit pentru asta. Vom reveni cu siguranta
Fişiere ataşate
cteno.jpg
cteno.jpg (181.59 KiB) Vizualizat de 948 ori
17.3.jpg
17.3.jpg (140.34 KiB) Vizualizat de 948 ori
14kg.jpg
14kg.jpg (187 KiB) Vizualizat de 948 ori
12kg.jpg
12kg.jpg (330.36 KiB) Vizualizat de 948 ori
20150731_223251.jpg
20150731_223251.jpg (200.31 KiB) Vizualizat de 948 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”