somn la pescuit

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: somn la pescuit

Mesaj de remus_cta »

hahaha asta cu merele vad ca a intrat in folclor
acum la partea cu pestele sa o iau pe rand:
-presiunea nu cred ca s-a schimbat,vremea a cam fost aceeasi si dupa sfarsitul activitatii
-vantul a batul inca vreo 7-8 ore dupa ce a incetat sa traga,dupa cum batuse vantul pestele se cantonase intr-un colt al baltii,intr-un golf,dadusem de peste,iar 5 din 7 trasaturi le-am avut intr-o zona de vreo 50 de metri patrati,deci si la localizare cade fiindca era aprope pestele si fiind intr-o suprafata restransa stiam unde am aruncat
-montura.aici am observat un lucru ,pestii mai mici au intrat la monturi rigide clasice,decojite 2 cm iar cei 2 mari +inca unul scapat care era si el dolofan tare au intrat numai la blow-back
-prezentare,aici eu acord o maxima importanta,fiindca nu are rost sa stau o zi cu betele in apa si sa constat cand scot montura ca era incurcata,la fiecare aruncare pun in carlig pufulete solubil si ma uit la orice mica problema care apare pe parcurs pe care o si remediez.
-asta cu somnul e posibila,dar eu nadesc numai cu bile de corn care au o atractie mai rapida din ce am vazut eu acolo,doar sa fi fost pe la solubile sau la carlig.
legat de interceptie,cand am vazut ca nu mai trage,am inceput sa il caut,am incercat pe langa mal unde e apa mai adanca,mai in larg,mai in stanga,paralel cu stufu,nu am gasit decat un crapstean pe la 4 kg
-montura mai fina.imi place pescuitul de finete,pescuiesc numai cu carlige de 6 si 4 ,anul asta nu am pescuit cu carlige mai mari de 4
-bila mai mica,aici s-ar putea sa fie problema,eu am ajuns sa pescuiesc din cauza hoardelor de ciortanei cu 2 bile de 24 ca si pescuit standard.am incercat si cu niste bfm-uri de 18 ,cate 2 in stil snowman.am prins si cu ele un crap pe la 6 kg dar am prins si vreo 7-8 ciortanei pana cand am mutat si aia la bile de 24 :lol:
dupa toata analiza asta sunt si mai debusolat,cam tot ce mi-ai zis eu am facut bine,sau au fost conditii identice ca si cele din timpul trasaturilor
deci..............?se pare ca ai dreptate .nu exista reteta castigatoare :(

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: somn la pescuit

Mesaj de Andrei I »

remus_cta scrie:-bila mai mica,aici s-ar putea sa fie problema,eu am ajuns sa pescuiesc din cauza hoardelor de ciortanei cu 2 bile de 24 ca si pescuit standard.am incercat si cu niste bfm-uri de 18 ,cate 2 in stil snowman.am prins si cu ele un crap pe la 6 kg dar am prins si vreo 7-8 ciortanei pana cand am mutat si aia la bile de 24 :lol:
De multe ori ciortanul ataca mai usor 2 bile de 20 sau chiar una de 24!!! probabil o vede mai usor

La boilesmania 2008 am avut media de 9kg pescuind cu bila de 14 + pop-up de 14. Cel mai mare peste l-am luat cu bila de 12 si pop-up de 10.
La open anul asta am luat 2 bucati de 14 kg cu boaba de porumb (2 boabe + flotant)
Sigur ca am luat pesti mari si la bila de 24 sau la 2 de 20.

Ce vreau sa iti spun este sa incerci sa depasesti "dogmele" conform carora bila mare=peste mare si bila mica=ciortan. In special in pescuitul izolat incearca bile mici (cioplite eventual din bila mare). Ciortanul va veni cu precadere pe patul de nada, deci izolat da fara frica si cu bila mica la carlig.
Milionar excentric

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: somn la pescuit

Mesaj de remus_cta »

eu nu folosesc bilele mari datorita vorbelor din popor ci din necesitate.acolo orice bila sub 20-22 mm dispare in cateva ore dar am observat ca la bilele de 24 nu am mai probleme,pescuiesc cu aceeasi bila chiar si 2-3 zile daca nu am trasatura si e impecabila.nu stiu ce sa intampla in apa dar eu sunt convins ca hoardele de ciortani curata bilele mai mici,le sug pana le sparg,am dat cu niste bile uscate de 18 de nu reuseam sa le gauresc cu burgiul,ma chinuiam 10 minute sa gauresc 2 bile sa le bag pe firul de par si dupa ce le aruncam in 7-8 ore dispareau ca prin minune,daca le scoteam in 4-5 se vedeau ca si cum ar fi bile solubile,disparea vreo 50% din bila.de aia sunt obligat sa dau cu asa bile

vijeliosul
Mesaje: 311
Membru din: Lun Feb 20, 2006 1:26
Puncte: 0
Localitate: balta
Contact:

Re: somn la pescuit

Mesaj de vijeliosul »

dar de cocolos de porumb uscat nu ati auzit? HAHAHAHA :mrgreen: :twisted: :lol:
prind cat prind si cand nu mai prind inseamna ca am secat lacul :)

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: somn la pescuit

Mesaj de remus_cta »

nu.asta cum mai este?ce mix se ruleaza bine? :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”