tehnici, sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
carpasian
Mesaje: 67
Membru din: Dum Sep 13, 2015 13:15
Puncte: 0
Localitate: focsani

tehnici, sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de carpasian »

deschid acest subiect deoarece sunt pasionat si foarte captivat de prinderea novacului si al sangerului pe rauri si dunare . as vrea sa discut si sa cer sfaturi la colegi pescari despre tehnica folosita , alegere locuri si secrete care n-o sa mai fie ..... secrete :D multumesc !

Avatar utilizator
freddieczt
Mesaje: 212
Membru din: Joi Oct 17, 2013 13:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: tehnici , sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de freddieczt »

Salut
Eu pescuiesc novac dar nu pe rauri sau dunare ci pe balti atat ziua cat si noaptea

Sunt doua tehnici pe care le folosesc la novac :
1: pescuitul pe fund care da rezultate in special noaptea - aici folosesc un momitor normal cu ace nr 4 norul de nada in acest caz se propaga de jos in sus .

2: pescuitul la suprafata cu pluta in special ziua da rezultate - aici montura este compusa din pluta , cos sau arc momitor si plumb ( arcul momitor in acest caz va sta undeva la 30-40 de cm de suprafata apei si va propaga norul de nada de sus in jos )

Pentru novac important este nada fiind atras de norul pe care il face in apa si nu de gust/aroma .

Aici cele mai bune rezultate le-am avut la o nada care se compune din : TTX,apa si lapte praf sau plicuri chinezesti pentru novac(sunt mai comod de folosit si le gasesti in comert la 10 ron/buc)
Ca nada sa dea rezultate trebuie ca TTX-ul sa fie cernut cat mai bine( sa elimini toate bucatile mari) ,iar la 1,5 kg de ttx poti sa foloseste 1 plic de praf chinezesc sau maxim 100 grame lapte praf. Mare atentie cu laptele praf , daca apa este rece mai mult rau face(se intareste nada in arc si pa norisor)
In carlig folosesc pufuleti de la heldorado (tuica si miere sau orice alta aroma ) nu conteaza aroma insa am avut cele mai bune rezultate la pufuleti de culoare galbena , ai nevoie de o momeala care sa tina acul ridicat cat mai mult timp si acesti pufuleti isi fac treaba foarte bine .
Alta chestie lansetele trebuie schimbate in 30-40 minute maxim 1 ora cand nu curge apa
Yesterday we obeyed kings and bent our necks before emperors. But today we kneel only to truth, follow only beauty, and obey only love

carpasian
Mesaje: 67
Membru din: Dum Sep 13, 2015 13:15
Puncte: 0
Localitate: focsani

Re: tehnici , sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de carpasian »

foarte interesanta tehnica folosita de tine si explicata cu lux de amanunte . eu pe sire(t pescuiesc novac doar pe fundul apei in felul urmator : momitor confectionat de mine (o sa pun maine ceva poze) la capete forfacuri din fir textil teflonat cu lungimea de aprox. 5 - 6 cm , carlige de la korda modelul wide gape nr.2 plumb culisant de aprox. 100 gr. lansete anaconda de 7lbs. fir trabucco super iso de 0,50 acum mai nou incerc carp expert multicolor de 0,40 . ca nada folosesc ttx de la profi mix adaug putina busa cam 10% lapte praf veterinar si cumpar pureci de balta cu care se hranesc pestii de acvariu . cateodata folosesc faina de orez , pesmet , turta dulce faramata sau biscuiti zdrobiti la fata locului la roata masinii. randament a dat si cu ttx simplu si cu cozonac faramitat in ttx.novacul cand vrea, se hraneste cu aproape orice ii pui pe momitor cu conditia sa faca norul de care vorbeai mai inainte. in carlig bag technopufi de culoare galbena (cate doi) iar ultimul e pufuletele cu gust de miere mediu de la kukk . nu umectez de seara ttx. ul ci pe garla cu apa de acolo mestec foarte bine bulgarele pana devine ca masticul auto il latesc ca o turta bag momitorul si construiesc bulgarele cu momitorul inclus indesand-ul ca pe bulgarele de zapada . il scot si incarc la aprox. 1h dar sa stii ca am avut trasaturi si la 1,5h

carpasian
Mesaje: 67
Membru din: Dum Sep 13, 2015 13:15
Puncte: 0
Localitate: focsani

Re: tehnici , sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de carpasian »

asta este montura cu care am cele mai multe capture pe rau este simpla se poate face din sarma de cupru sau galvanizata pe carlig eu mai pun un pufulete . amestecul de nada este cel mai important !! daca altcineva pasionat de chinez are alta tehnica , metoda il rog sa posteze si sa dea din casa :lol: :lol:
Fişiere ataşate
IMG001.jpg
IMG001.jpg (298.98 KiB) Vizualizat de 16583 ori

carpasian
Mesaje: 67
Membru din: Dum Sep 13, 2015 13:15
Puncte: 0
Localitate: focsani

Re: tehnici , sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de carpasian »

........ si cu astea fiind spuse s-a terminat cu toata tehnica de prindere a novacului si sangerului pe rauri si pe dunare :lol:
probabil ca e un subiect neinteresant , plicticos sau nu prea se prefera pescuitul la "chinez" . :|

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: tehnici , sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de DAN BERHECI »

Incearca la Dragonul Rosu , acolo este cea mai mare densitate de "chinezi" .

carpasian
Mesaje: 67
Membru din: Dum Sep 13, 2015 13:15
Puncte: 0
Localitate: focsani

Re: tehnici , sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de carpasian »

:lol: :lol:

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tehnici, sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de Viorel M »

Un articol complet despre cum se pescuieste la novac si sanger, semnat de Ionut Constantinescu.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: tehnici, sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de eugen dragnea »

Viorel M scrie:
Joi Feb 11, 2021 12:53
Un articol complet despre cum se pescuieste la novac si sanger, semnat de Ionut Constantinescu.
Interesant articolul dar am o mica corectie:
Sangerul se hraneste instinctiv doar cu fitoplancton (accidental intra in gura si eventualul zooplancton din masa apei) si NU este atras de norul de nada si nici NU se prinde in gura cu carligul...doar unii " baieti de baieti" mai aplica "masaje" pe cocoasa cand e foamea mare !!!
Atat Tenul cat si Novacul si Sangerul sunt "chinezesti", ei sunt originari din Asia si nu se reproduc in mod natural in Europa.
DEX-ul este folosit in filologie...in ihtiologie se pune altfel problema...dar daca vrem sa ne limitam la DEX, algele sunt tot "fito" :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: tehnici, sfaturi la novac si sanger pe rau si dunare

Mesaj de happah1 »

Pe siret pescuieste cineva la Novac? Niste poze cu capturi/monturi, chiar sunt curios. As incerca o partida la chinezesc pe siret, dar nu stiu pe nimeni sa fi prins.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”