Ajutor alegere spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

DOBRICEAN
Mesaje: 298
Membru din: Joi Dec 23, 2010 19:57
Puncte: 0
Localitate: bistrita

Ajutor alegere spod

Mesaj de DOBRICEAN »

As vrea sa imi cumpar un spod cu care sa pot nadi si cu spombul si cu catapulta la distanta de 130 m si mai mult daca se poate . as vrea niste pareri despre spodurile astea daca le are sau le-a avut cineva intre astea trei oscilez
1 Spod seria Hi-S 4.5lb inel de plecare 50mm
2Free Spirit SPOMB Rod 13ft inel de 50 sau 40
3FOX HORIZON XT SPOD 13FT 5LB

multumesc

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de mariusangler »

DOBRICEAN scrie:As vrea sa imi cumpar un spod cu care sa pot nadi si cu spombul si cu catapulta la distanta de 130 m si mai mult daca se poate . as vrea niste pareri despre spodurile astea daca le are sau le-a avut cineva intre astea trei oscilez
1 Spod seria Hi-S 4.5lb inel de plecare 50mm
2Free Spirit SPOMB Rod 13ft inel de 50 sau 40
3FOX HORIZON XT SPOD 13FT 5LB

multumesc
Sportex Competition spod,13ft si 5 lbs.Se poate da cat vrei tu si chiar mai mult,totul e sa te tina brandul. :wink:
Mad carp Team

DOBRICEAN
Mesaje: 298
Membru din: Joi Dec 23, 2010 19:57
Puncte: 0
Localitate: bistrita

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de DOBRICEAN »

si de unde il pot achizition

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de mariusangler »

De la Total Fishing.Nu le fac reclama,dar doar la ei am gasit sau in Germania.Eu doar acest spod sau Century C2 spod 4-8 oz le-am vazut cu ochii mei atingand distante de 150 de metri.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-spor ... 49085.html
Mai exista si o varianta mai scumpa de la Sportex,Catapult spod de 13ft si 5.5 lbs dar e mai scump.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-spor ... 49086.html
Mad carp Team

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de vali003 »

Abisfer LR42 , un bat usor , rapid , lansezi lejer cu spomb la 130 -140 m. Facut pe comanda cu ceea ce vrei tu , dupa masura ta..

Edy
Mesaje: 155
Membru din: Vin Feb 10, 2012 12:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de Edy »

vali003 scrie:Abisfer LR42 , un bat usor , rapid , lansezi lejer cu spomb la 130 -140 m. Facut pe comanda cu ceea ce vrei tu , dupa masura ta..


Cam cat de usoara este ? multumesc.

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de mariusangler »

Se pare ca nici acum lumea nu prea stie ca,pentru nadit cu spomb sau catapulta este neaparata nevoie de o lanseta progresiva,usoara si puternica.Ea trebuie sa absorba energia in momentul lansarii si sa o transfere gradual catre spomb.Daca lanseta e rapida si utilizatorul nu un aruncator de calibrul lui Silviu Florescu,nu va obtine decat un consum suplimntar de efort si o duzina de rachete pierdute in urma ruperii liniilor.
Mad carp Team

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de vali003 »

Marius ,eu nu sunt un aruncator de talia lui Silviu ,totusi cu acest bat ma descurc de minune ,am avut inainte un Fox de 5,5 lb si un Free Spirit spomb ,amnindoua foarte grele ,cind ai de dat 40-50 de spomburi , cu un bat greu te cam rupe .

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de gabi1 »

vali003 scrie:Marius ,eu nu sunt un aruncator de talia lui Silviu ,totusi cu acest bat ma descurc de minune ,am avut inainte un Fox de 5,5 lb si un Free Spirit spomb ,amnindoua foarte grele ,cind ai de dat 40-50 de spomburi , cu un bat greu te cam rupe .
Pe cei de 55-60kg sau pe cei cu tesut adipos generos este firesc sa-i "rupa".
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Ajutor alegere spod

Mesaj de mariusangler »

Sportexurile nu sunt grele.Competition Spod are 435 de grame si Catapult spod de 5,5 are 398 de grame.Tinand cont ca sunt amandoua de 13ft nu este deloc mult.sunt lansete de pescuit mai grele decat ele.
Mad carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”