CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de C_Alexandrescu »

Balta este unicat. Ar trebui sa ramana unicat.
Mai este o problema legata de locurile 5-12 pe pamant. Dca nu se va restrictiona plantatul, acestea vor deveni neproductive. Este concurs de navomodele in fiecare week-end. Castigul financiar este extrem de mic fata de pagubele pe care le produc plantatorii:
- fire multe si monturi de proasta calitate si vatamatoare pentru pesti lasate in golf:
- hrana de foarte proasta calitate pusa in cuvele barcutelor si aruncata in balta (tot felul de coloranti si boiliesuri de care nu a auzit nimeni, facute din cele mai proaste ingrediente).
Sper sa nu fi suparat pe nimeni. Sunt un mare admirator al acestei balti, dar cred ca orice idee conteaza, mai ales daca e argumentata.

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de claudiupascu »

Bun,
Haide-ti sa punctam si cateva lucruri care s-au schimbat in ultimii ani la Moară. In anul 2013 au participat 30 de echipe si s-au prins 10 tone! In 2014 tot cu 30 de echipe s-au prins aproape 6!
In acesti ani a fost o vreme de stat in casa si numarat banii.
In acest an pe o vreme superbă si cu 24 de echipe , deci o balta mult mai aerisită s-au prins ....3 tone.
Daca nu vrem sa recunoastem ca in anii trecuti Moara era suprapopulata si se prindea din orice poziție iar acum este o balta cu mult pește si dam vina pe furajare sau navomodele ne pacalim atat noi cat si proprietarul.
Sa nu ma înțelegeți gresit, Moara este in continuare in top trei in București darnu mai e ce a fost si in momentul acesta intr-un concurs nu mai suporta nici macar 24 de echipe!
Aceasta e parerea mea si sper ca nu am ofensat pe nimeni!

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de Marian Constantin »

C_Alexandrescu scrie:Buna seara!
Eu as opta pentru cele de cel putin 72 de ore, care vad insa ca nu se mai organizeaza pe Moara. Pacat.
Consider foarte util sistemul cu doua clasamente, calitate, cantitate. Asa te poti bate cu oricine, indiferent pe ce sector ai cazut. Mai trebuie, bineinteles, sa stii sa pescuiesti si sa ai nada corespunzatoare.
2 concursuri de 72 ore exclusiv pe boilies calitate + cantitate , fara schimbare..vor fi organizate vara cand balta este mult mai echilibrata ..pe Moara se va popula cu peste, in secial bucati over 15 ...

http://www.crapmania.ro/forum/competiti ... 42269.html

http://www.crapmania.ro/forum/competiti ... 42270.html
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de Victoras Petcu »

IN CURSUL ZILEI DE MAINE ( 19.11.2015 ) ANUNTAM PE CEI INTERESATI, CA M.V.2 VA FI POPULAT CU PRIMUL TRANSPORT DE CRAPI CU GREUTATI CUPRINSE INTRE 10 KG SI 20 KG !!!!!

Cei care vor sa asiste la aceasta populare, pot suna la 0728908400, pentru a afla ora la care soseste masina cu crapi pe balta !!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de cornelserbu »

C_Alexandrescu scrie:Balta este unicat. Ar trebui sa ramana unicat.
Mai este o problema legata de locurile 5-12 pe pamant. Dca nu se va restrictiona plantatul, acestea vor deveni neproductive. Este concurs de navomodele in fiecare week-end. Castigul financiar este extrem de mic fata de pagubele pe care le produc plantatorii:
- fire multe si monturi de proasta calitate si vatamatoare pentru pesti lasate in golf:
- hrana de foarte proasta calitate pusa in cuvele barcutelor si aruncata in balta (tot felul de coloranti si boiliesuri de care nu a auzit nimeni, facute din cele mai proaste ingrediente).
Sper sa nu fi suparat pe nimeni. Sunt un mare admirator al acestei balti, dar cred ca orice idee conteaza, mai ales daca e argumentata.
m-ai omorat cu argumentele...cel putin al doilea e zdrobitor :D
nici bastonul de nadire, nici spombul, nici catapulta, nu functioneaza decat cu nada facuta din cele mai bune ingrediente... :D
la primul (caci doua sunt toate), te las sa te gandesti la tancabesti :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de C_Alexandrescu »

Buna seara!
Nu am vrut sa omor pe nimeni cu argumentele mele. Din contra, cred ca ele conduc la ceva bun, inclusiv la salvarea unor pesti care se pot incurca in monturile necorespunzatoare. Cred ca acesta este si argumentul pentru care regulamentul baltii prevede existenta unor monturi care sa permita eliberarea pestilor, in caz de rupere, lucru ce nu se intampla in situatiiile pe care le-am vazut personal la cei care planteaza.
Desigur ca instrumentele de nadit de care ati facut mentiune pot fi folosite cu orice tip de nada, de calitate sau nu, insa ceea ce am vazut ca se pune in cuvele barcutelor intrece orice imaginatie. imi pare rau ca nu am facut poze de la ultimele partide de pescuit. Cred ca mi-ati fi dat dreptate.
Despre Tancabesti nu pot spune nimic, pentru ca nu am pescuit nicodata pe acea balta, dar cred ca administratorii nu sunt incantati de existenta unor monturi pe care pestii sa le plimbe dupa ei sau in care sa se incurce.
Departe de mine de a contrazice o persoana cu experienta dvs., dar cred in continuare in argumentele mele.
Stiu, din auzite, ca si la alte balti se dicuta problema interzicerii plantatului. Presupun ca argumentele sunt asemanatoare.

Astept cu nerabdare taxa si regulamentul.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de ionut72 »

Nu am vrut sa omor pe nimeni cu argumentele mele.
Drumul spre iad e pavat cu intentii bune.

1)Absolut orice se pune in cuvele barcutelor pentru plantat se poate pune si in racheta de nadire sau in spomb.
2) Faptul ca esti posesorul unor lansete, mulinete, rod-pod etc de mii de euro, nu te scuteste de posibilitatea/probabilitatea de a folosi monturi incorecte (in ceea ce priveste siguranta pestelui), asa cum si, faptul ca detii niste scule ieftine si/sau navomodel pentru plantat, nu insemana ca nu poti folosi monturi corecte.

Plantatul cu navomodelul nu este decat un mod de a duce montura + nada unde doresti, asa cum sunt si combo-urile care permit lansarea monturii pe malul celalalt.

Ca unii proprietari vor sa interzica la ei pe balta plantatul cu navomodelul e fix problema lor, si e absolut legitim sa faca asta, dar o fac din cu totul alte considerente.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
marius e. badea
Mesaje: 391
Membru din: Sâm Noi 17, 2012 19:19
Puncte: 0
Localitate: BRAILA

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de marius e. badea »

Adi,hai cu taxa si regulamentul te rog!... :wink:
All I need is a stick,a string and a needle,then let the fish come!
ENJOY FISHING CLUB-ROMANIA

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2 editia a X-a, aniversara, 7-10 aprilie 2016, va fi organizat, ca si cele 9 editii precedente, de catre CS Senzor. Va fi dedicat celor care ne-au fost alaturi de-a lungul timpului, adica fanilor declarati ai baltii Moara Vlasiei, pe baza de invitatii.
Vor fi 27 de echipe a cate 3 pescari, se va pescui cate 20 de ore pe fiecare sector valoric, prin tragere la sorti. Clasament bazat pe calitate si cantitate. Nu vor fi premii in bani, doar cupe !!! Taxa va fi 900 lei/echipa.

Vor fi 18 locuri bazate pe invitatii si 9 la liber, pentru cei care doresc sa pescuiasca intr-unul dintre cele mai tari concursuri din Romania, alaturi de crema pescarilor.

Doritorii imi pot trimite MP sau mail pe vladutmateianu@yahoo.com ptr a-si exprima intentia de participare !

Avansul va fi de 500 lei, alte detalii pe MP.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de petre iulian »

Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”