Hobaia

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hobaia

Mesaj de raduionescu45 »

Maine o intind spre balta.
Nu m-am decis inca ce stand ocup dar ma decid acolo in functie de si ce e liber, oricum la A-uri (1 2 sau 3).

Am o mica strategie dar niste sfaturi nu ar strica.

Mi-am pregatit un mix de seminte (canepa, porumb, bird food, porumb de floricele, miez de seminte de floarea soarelui :?: ) simplu fara nici-o aroma lasat la fermentat 3 zile + CSL si Whisky - lichid atractant. Nush daca l-am stricat si daca va iesi ceva dar inainte sa adaug astea azi porumbul arata foarte bine si mirosea excelent.

Am mai pus intr-un vas mai mic niste porumb mai mare si canepa si am incercat sa-i dau o aroma picanta sau nu prea mi-a iesit. :(

Vreau sa nadesc destul de aproape 40-50m de mal cu racheta si sa pun 2 bete pe pat tot cu porumb si eventual un bob de porumb fals cu ceva dip/aroma dulce.

2 bete am de gand sa le arunc la bile (solubila, tare sau mai vad eu ce combinatii ii fac) cu saculeti solubili sau pungi PVA (am unele f mari in care intra lejer 8-10 bile de 20) la distanta mai mare si sa incerc sa-l "caut" putin pana se lasa seara.

Am urmatoarele 1kg de 1016 solubile, 1kg de 1016 tari congelate, 1/2 kg de Impact tari si cateva ramasite de bile alte firme toate S&O 14-16-18mm, s-au dus banii pe alte chestii si de alta nada nu mai am....

La cate solubile am nu cred ca merita sa nadesc cu cobra pt ca oricum nu am precizie prea mare.

Chiar daca nu primesc niciun sfat pana maine dim oricum ii multumesc celui ce are rabdare sa citeasca ce am scris.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hobaia

Mesaj de razvan u. »

raduionescu45 scrie:Maine o intind spre balta.
Nu m-am decis inca ce stand ocup dar ma decid acolo in functie de si ce e liber, oricum la A-uri (1 2 sau 3).

Am o mica strategie dar niste sfaturi nu ar strica.

Mi-am pregatit un mix de seminte (canepa, porumb, bird food, porumb de floricele, miez de seminte de floarea soarelui :?: ) simplu fara nici-o aroma lasat la fermentat 3 zile + CSL si Whisky - lichid atractant. Nush daca l-am stricat si daca va iesi ceva dar inainte sa adaug astea azi porumbul arata foarte bine si mirosea excelent.

Am mai pus intr-un vas mai mic niste porumb mai mare si canepa si am incercat sa-i dau o aroma picanta sau nu prea mi-a iesit. :(

Vreau sa nadesc destul de aproape 40-50m de mal cu racheta si sa pun 2 bete pe pat tot cu porumb si eventual un bob de porumb fals cu ceva dip/aroma dulce.

2 bete am de gand sa le arunc la bile (solubila, tare sau mai vad eu ce combinatii ii fac) cu saculeti solubili sau pungi PVA (am unele f mari in care intra lejer 8-10 bile de 20) la distanta mai mare si sa incerc sa-l "caut" putin pana se lasa seara.

Am urmatoarele 1kg de 1016 solubile, 1kg de 1016 tari congelate, 1/2 kg de Impact tari si cateva ramasite de bile alte firme toate S&O 14-16-18mm, s-au dus banii pe alte chestii si de alta nada nu mai am....

La cate solubile am nu cred ca merita sa nadesc cu cobra pt ca oricum nu am precizie prea mare.

Chiar daca nu primesc niciun sfat pana maine dim oricum ii multumesc celui ce are rabdare sa citeasca ce am scris.
Pe Hobaia nu trebuie sa nadesti foarte mult.
Cateva bile date cu cobra pe fiecare lanseta si gata....
Si evita pungile solubile, alege mai bine meltex.
Pungile solubile iti iau foarte mult din aruncare. :wink:
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hobaia

Mesaj de raduionescu45 »

mai am niste saculeti si fir solubil sa-l leg de plumb sau ac. o sa incerc toate variantele dar ma gandeam ca fiind sacii mari pot "aproviziona" bine fiecare bat.

oricum patul de porumb il fac sigur ca imi e mila de el ca prea arata bine. nush insa daca sa mai dau si niste bulgari peste pat ca nu am gasit niciun groundbait mai simplu (toate miros foarte tare a dulce gen biscuti) si care sa mearga cu mirosul ala de alcool-branza de l-a capatat mixul.

la ultima iesire pe un pat facut seara la 7-8 din 2,5kg de seminte date cu racheta am avut pana dimineata la 7 3 prezentari din care am scos 2 si dupa mintea mea eu zic ca a fost ok mai ales pe vremea asta destul de rece.

daca reusesc sa-l localizez la bile renunt la pungulite joi dimineata si dau cateva bile cu cobra in zona si trec la saculeti sa am directie cat de cat la aruncare.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Hobaia

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sfatul meu este sa pescuiesti pe A1, nadesti cu solubile si pui la carlig 1016 tare. carlig mic(nr. 6) si bila mica (12,14, maxim 16 mm). Apa s-a racit rau, chiar daca o sa te intristez , cred ca sunt sanse mici de a prinde crap mult. Poate doar sa ciugulesti ceva.... :roll:

PS Saptamana viitoare sper sa ajung si eu la Hobaia, dar pe balta mica ! Stiu unde este localizat crapul, l-am gasit cu sonarul saptamana trecuta ! (3-1 ptr Urziceni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :!: )
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hobaia

Mesaj de raduionescu45 »

sunt convins ca e frig si mai ales cu vremea asta schimbatoare cine stie daca mai iese la hranit.
nu ma astept sa rup norii, eu zic ca daca iau 2-3 crapi pe fiecare tip de nada adik 4-5 in total in 48h sunt f multumit.
sa nu treaca mai mult de 24h fara sa fie deranjati senzorii ca atunci chiar nu e bine.
acum 2 sapt (vremea a fost urata dar inainte sa ajung eu pe balta a fost cald) am scos 4 si acum ma gandesc ca cu mai multa munca (mai ales noaptea cand au fost 4 din 5 prezentari) sa reusesc sa prind la fel sau un pic mai bine.
ce sa fac... daca acum pe toamna m-a luat microbu...

Avatar utilizator
Gabriel Sarbu
Mesaje: 32
Membru din: Vin Feb 13, 2009 20:49

Re: Hobaia

Mesaj de Gabriel Sarbu »

@ Vladut

Asteptam cu nerabdare pozele si povestea :D
Nume utilizator schimbat din Maximus

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Hobaia

Mesaj de Vladut Mateianu »

Povestea este simpla.''Balta mica'' de la Hobaia, este de fapt o balta imensa, o balta pe care la anul Senior Crap va organiza un mare concurs (cu 42 de echipe participante).
Noi am plecat hotarati sa pescuim pe o zona dinspre capatul baltii, zona in care la 30 de metri de mal apa avea 6 metri si crestea pana spre 8 m. la 80 de metri. Cativa copaci in apa, zona cu mal salbatic (cu vulpi, soareci si rate salbatice), precum si multa verdeata ! Eram sigur ca datorita raciri puternice a vremi crapii vor cobora la apa adanca......Datorita vantului puternic din primele 2 zile, incercarea de a intra cu barca si cu sonarul a fost un esec, furtuna scotandu-ne pe malul opus de unde am venit pe jos, abandonand barca ! Am reusit insa sa nadim, circa 10 kg de solubile Planet 1016. Trasaturile au inceput dupa 24 de ore, la inceput mai timid, apoi constant. Am prins circa 30 de crapi, cu greutati intre 5 si 15 kg (de altfel si cel mai mare crap prins anul acesta pe Hobaia Mica), crapi cu care drilul este o adevarata placere, crapii fiind extrem de vigurosi si de salbatici !
In ziua a treia, am reusit sa intram cu barca si cu sonarul, reusind sa identificam o zona situata la circa 400 de m. de noi, zona cu apa de 3.5-4 m, unde se aflau cantonati sute de crapi printre copacii din apa, ale caror craci ieseau in unele locuri din apa, tradandu-le prezenta... Imediat am plantat 2 monturi in aceea zona, iar trasaturile au venit imediat : 6 si 8 kg, dar adusi de la 400 de metri !
Atunci am realizat ce partida am fi facut daca ne-am fi montat tabara in zona cu padurea din apa(situata la 80 de m. de mal !).......Dar speram sa iesim saptamana viitoare sa facem demonstratia !

PS Cel mai mare crap a fost prins de prietenul nostru Yeti, cel care se pare ca are puteri supranaturale, reusind mai mereu sa prinda cel mai mare peste al expeditiei ! Si asta in conditiile in care sunt rare momentele cand este treaz.....


Imagine
CLAUDIU SONDAND APA !
Imagine
TUDOR CU UN ANTIDOT IMPOTRIVA FRIGULUI.
Imagine
O TEMPERATURA DESTUL DE NEPRIETENOASA….
Imagine
2 EXPLORATORI CARE VOR FI CANDVA CELEBRI !
Imagine
O ARMA NOUA PREGATITA DE COPIII CAPITANULUI SENZOR ! CAP DE MORT……
Imagine
SI O ALTA ARMA, PREGATITA DE PAHARNICUL TUDOR……OARE CINE O INVINGE ?
Imagine
INTRE TIMP, IATA CE FACE UN PESCAR FARA VICIU !
Imagine
BRRRRRRRR…GREA NOAPTE ! CUM SA VREA CRAPII PE SALTEA ?
Imagine
PRIMUL CRAP ! NU BEI, NU PRINZI !
Imagine
PRIMUL DECAR ! UNDE O FI ATU-UL ?
Imagine
MERGE SI NOAPTEA …..SI ZIUA…….
Imagine
INTRE TIMP ALTI PESCARI AU PUS CRUCE PESCUITULUI…..
Imagine
UN PIC DE INCANTATIE SI CATEVA RUGACIUNI…..MAESTRUL IODA….
Imagine
…SI IATA DULAPUL !
Imagine
ACUM POATE BEA SI EROUL O BERE LINISTIT….
Imagine
APOI AU URMAT ALTELE SI ASA S-A INCHEIAT POVESTEA !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hobaia

Mesaj de Viorel M »

raduionescu45 scrie:Maine o intind spre balta.
Nu m-am decis inca ce stand ocup dar ma decid acolo in functie de si ce e liber, oricum la A-uri (1 2 sau 3).

Am o mica strategie dar niste sfaturi nu ar strica.

Nu ne-ai zis si noua ce ai prins, pe care dintre A-uri ai dat si la ce momeala...

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hobaia

Mesaj de raduionescu45 »

am scris aproape o poveste si apoi m-am gandit ca poate se plictiseste lumea.
asa ca asta e rezumatul:

nada:- mix de seminte (am mers cu 10kg dar nu am dat in apa mai mult de 6kg)
- bile 1016 solubile 1kg de 20
- impact solubile 1kg de 20
- 1016 si impact tari (congelate) de 24 cam 1.5kg in total (folosite numai sparte)
- s&o vision baits de 16 1kg

locatie: A1 si am pescuit in dr standului nu in fata lui in cea mai mare perioada a partidei

prezentari: 5
1 la porumb de plastic cu dip si saculet
1 la solubila 1016 cu saculet de 1016 + pasta pe plumb + bile tari sparte aruncata la 30m de mal (pestele adus pana la mal dar scapat)
1 la solubila 1016 cu feeder aruncata de 5-6 ori in directii si distante diferite in diagonala spre cabana
1 la solubila 1016 cu saculet de 1016 + pasta pe plumb + bile tari sparte aruncata din fata standului aproape paralele cu malul spre cabana
1 la porumb de plastic cu dip si saculet aruncata vineri la pranz cand aproape ne pregateam sa strangem in golfuletul acela din spatele standului (fara senzor pus doar pe pichet pestele s-a intepat si dupa 10min cand m-am dus sa verific era cu firul intins desi aveam BR-ul activat dar statea calm = singurul peste prins si eliberat cu mare fast (pupaturi, mangaieli, poze...) fiind vedeta iesirii)

conculzii:
foarte rece apa (a rezistat o solubila de maxim 20 de la 12 noaptea pana la 7 dimineata si abia daca ajunsase la 16)
trasaturi slabe adik nu in forta si majoritatea pe drop (sau cum ii zice cand vine spre mal)
trebuia sa insist cu bilele mai langa mal cu saculet si cateva aruncate cu cobra dar cum aveam bilele tari de 24 m-am gandit ca sunt prea mari sa le las intregi in zona sau sa nu mai pescuiesc in fata ci sa stau in dreptul standului si sa orientez rodpodul cat de mult posibil spre cabana oarecum paralel cu malul desi cred ca imi era mai greu sa aduc pestele la mal
Fişiere ataşate
document1_p01.JPG
(94.36 KiB) Descărcat de 452 ori

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hobaia

Mesaj de raduionescu45 »

@ Vladut
nu ti-am putut urma sfaturile legate de bile pt ca nu am avut bani de altele. am plecat cu mixul din dotare si cu ce bile aveam deja.
daca va decideti sa mergeti saptamana poate ma primiti si pe mine cateva ore (fara scule pt ca le-am depozitata deja si nu cred ca ma duc sa le iau pana la primavara) sau sa stau 24h (dorm in masina) si contribui/ajut cu ce pot.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”