Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de dancalinescu »

gazaru scrie:Mai exista lacuri salbatice (ne concesionate) si cu peste in Romania?
Nu sunt producator de boilies dar am reteta mea personala care pe Dunare si in Delta a prins crapi si de 22 kg.
Ca mine sunt multi pescari dar problema este taxa de a pescuii pe balti, o partida de pescuit C&R de o saptamana TAXA te costa minim in jur de 400-500 lei plus restul. As face o partida de pescuit pe o balta salbatica unde este valabil permisul A.N.P.A si sa stiu ca sunt cativa crapi de 20+, nu cred ca mai exista asa ceva in Romania si de aceea aleg Dunarea si Delta Dunarii.
Si pe mine ma intereseaza subiectul. In primavara intentionez sa dau curs unei invitatii la pescuit pe Dunare si as fi interesat cam ce nada sa folosesc.
Boilies-urile indiferent de marca sau aroma, au vreun efect la Dunare? Ma gandesc ca 1. E apa curgatoare si 2. e apa salbatica si probabil crapii de Dunare nu au mai "gustat" boilies.
Daca aveti opinii, pareri, sugestii sau simple tips& tricks pe care vreti sa le impartasiti, va invit la o discutie.
Eu sunt incepator in pescuitul la crap pe balti (indiferent ca sunt salbatice sau carpodroame) si voi merge pentru prima data la Dunare.
De aceea fac un mic research.

PS: Mai zicea un coleg de forum ceva de genul "pe carpodroame prinzi si cu boilies de 25 de lei". Mai mult de atat, eu unul am avut rezultate satisfacatoare (pentru un incepator bineinteles) cu boilies de 30 lei punga de 3 kg si chiar banalul porumb (3-4 boabe pe firul de par).Ce-i drept, la cele 3-4 boabe de porumb s-a bagat si Carasul care ma enerva maxim. :)) As indrazni sa spun ca pe carpodroame poti prinde cu aproape orice atata timp cat nu lasi gol firul de par. :lol:

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de andrei_h »

chestia ca pestele nu este obisnuit cu boilies si nu va manca numai porumb este o porcarie. cel mai simplu exemplu: wcc - bolsena. nu imi spuneti mie ca acolo sunt pestii obisnuiti cu boilies, si totusi s-a prins. diferenta pe o astfel de apa chiar o da pescarul. pana sa puneti botul ca pe ape salbatice nu are rost sa incerci cu boilies ca pestele numa porumb mananca mai bine v-ati gandi ca pe fundul apei nu creste lanul de porumb. dati un search pe google si cautati istoria boiliesului etc.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Andrei91 »

Poti incerca cu boilesurile fabricate de Senzor special pentru Dunare,e undeva la 15 lei kilogramul, nu exista apa cu crap care sa nu manance la boilies, singuru inconvenient este ca va raspunde mai greu decat la porumb, dar nici asta nu este o regula, pescuit cu boilies este mai selectiv.

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Marian Cosereanu »

dancalinescu scrie:
gazaru scrie:Mai exista lacuri salbatice (ne concesionate) si cu peste in Romania?
Nu sunt producator de boilies dar am reteta mea personala care pe Dunare si in Delta a prins crapi si de 22 kg.
Ca mine sunt multi pescari dar problema este taxa de a pescuii pe balti, o partida de pescuit C&R de o saptamana TAXA te costa minim in jur de 400-500 lei plus restul. As face o partida de pescuit pe o balta salbatica unde este valabil permisul A.N.P.A si sa stiu ca sunt cativa crapi de 20+, nu cred ca mai exista asa ceva in Romania si de aceea aleg Dunarea si Delta Dunarii.
Si pe mine ma intereseaza subiectul. In primavara intentionez sa dau curs unei invitatii la pescuit pe Dunare si as fi interesat cam ce nada sa folosesc.
Boilies-urile indiferent de marca sau aroma, au vreun efect la Dunare? Ma gandesc ca 1. E apa curgatoare si 2. e apa salbatica si probabil crapii de Dunare nu au mai "gustat" boilies.
Daca aveti opinii, pareri, sugestii sau simple tips& tricks pe care vreti sa le impartasiti, va invit la o discutie.
Eu sunt incepator in pescuitul la crap pe balti (indiferent ca sunt salbatice sau carpodroame) si voi merge pentru prima data la Dunare.
De aceea fac un mic research.

PS: Mai zicea un coleg de forum ceva de genul "pe carpodroame prinzi si cu boilies de 25 de lei". Mai mult de atat, eu unul am avut rezultate satisfacatoare (pentru un incepator bineinteles) cu boilies de 30 lei punga de 3 kg si chiar banalul porumb (3-4 boabe pe firul de par).Ce-i drept, la cele 3-4 boabe de porumb s-a bagat si Carasul care ma enerva maxim. :)) As indrazni sa spun ca pe carpodroame poti prinde cu aproape orice atata timp cat nu lasi gol firul de par. :lol:
Uite cam ce am prins la boilies pe Chilia.
http://www.crapmania.ro/forum/delta-dun ... 41341.html
Nume utilizator schimbat din gazaru

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de ovideli »

indre1988 scrie:Da!!Poat e am fost inteles gresit,nu am nici o problema cu nici un producator de nada,chiar sunt multumit cu nada pe care o folosesc.
pai daca esti multumit de nada pe care o folosesti atunci nu o schimba, increderea in nada conteaza foarte mult, as zice chiar indiferent de tipul baltii carpodrom sau apa salbatica, e un prim punct de la care trebuie sa pleci.
indre1988 scrie:Eu am vrut sa zic ca apar producatorii astia de nada ca ciupercile...de pe o zi pe alta,fac si ei cateva teste pe capodroame si gata...bila minune
asa cum a zis si "ionut72" faptul ca apar ca ciupercile dupa ploaie nu-i o problema e chiar "benefic" ca sa-l citez (sa nu ma acuze de plagiat), problema este a cumparatorului care trebuie sa-i cearna ca prin ciur, asta daca are un pic de experienta :wink: , daca nu o "musca" mai rau decat "cumatra" la lingurita.
indre1988 scrie:,cand stim foarte bine ca pe capodroame poti prinde si cu bile de 25 de ron!!
si da si nu, nu numai bila prinde pestele (aici multi o sa ma contrazica si o sa spuna ca in proportie de 90% bila face totul) sunt multe variabile care trebuie cantarite (localizare, strategie de nadire care pe carpodroame joaca un rol foarte important, temperatura, presiune atmosferica ...etc)
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
Florin Coacaza
Mesaje: 91
Membru din: Mar Aug 13, 2013 23:35
Puncte: 0
Localitate: Turda/Ploiesti

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Florin Coacaza »

boiliesul merge pe orice balta, apa curgatoare.. insa incearca arome gen poriumb, scoica!
daca nadesti suficient si pescuiesti corect, n-ai de ce sa nu prinzi.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de dancalinescu »

gazaru scrie:Uite cam ce am prins la boilies pe Chilia.
http://www.crapmania.ro/forum/delta-dun ... 41341.html
Dle gazaru, iti multumesc de lamuriri si informatii.
Banuiesc ca pe Dunare, fiind apa curgatoare, ai dat la bile tari, nu solubile? Ma gandesc ca cele solubile se "duc" repede cand e apa curgatoare si curenti pe masura... Ma insel? :)

PS: Scuze daca pun intrebari idioate. Sunt incepator si abia invat si eu una-alta. :)

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Marian Cosereanu »

dancalinescu scrie:
gazaru scrie:Uite cam ce am prins la boilies pe Chilia.
http://www.crapmania.ro/forum/delta-dun ... 41341.html
Dle gazaru, iti multumesc de lamuriri si informatii.
Banuiesc ca pe Dunare, fiind apa curgatoare, ai dat la bile tari, nu solubile? Ma gandesc ca cele solubile se "duc" repede cand e apa curgatoare si curenti pe masura... Ma insel? :)

PS: Scuze daca pun intrebari idioate. Sunt incepator si abia invat si eu una-alta. :)
Doar bile tari.
Nume utilizator schimbat din gazaru

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”