Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de Digital »

nit_matias scrie:Sunt multi pesti frumosi, dar foarte putini pozati cum trebuie si cu aparate bune. Mare pacat, daca tot investiti mi de euro in scule, mai dati 300 de euro si cumparati un aparat foto profi. Va asigur ca merita!!
Eeeeee nu e chiar asa.......degeaba ai un aparat bun/profi daca in spatele lui se afla un incepator :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de gor965 »

Aparatele profi sunt mult mai scumpe de 300 euro si cu toate astea se pot face fotografii ok si cu aparate mai ieftine.
Principalele greseli pe care le vad de obicei pe net tin de:
-incadrare (imagine stramba, subiect prost incadrat in spatiu, prea in lateral, fara o parte din corp, peste fara coada, etc.)
-focus (imagini neclare, cu subiect defocusat sau cu focus prin stuf, pe deal, pe lansete, etc.)
-expunere (imagini subexpuse-intunecate ori supraexpuse-prea albe, datorita greselilor de pozitionare fata de sursa de lumina si a faptului ca aparatul masoara expunerea in anumite puncte de focus, care uneori nu sunt cele de pe subiect)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de nit_matias »

Cand am zis mai profi, m-am referit la un DSLR low cost sau un aparat special de facut poze, pentru ca 95% din pozele postate pe forumuri sunt facute cu telefonul.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de gor965 »

nit_matias scrie:Cand am zis mai profi, m-am referit la un DSLR low cost sau un aparat special de facut poze, pentru ca 95% din pozele postate pe forumuri sunt facute cu telefonul.
Eu mi-am dat seama la ce te referi dar am zis sa mentionez acel lucru ptr. ca sa nu ramana ideea ca pozele profi se fac cu aparate de 300 euro. In general calitatea unei imagini o sesizezi cu adevara atunci cand o scoti la imprimanta. Pe display, calitatea depinde de marimea si rezolutia ecranului. Pozele cu telefonul sunt foarte ok pe ecranul lui, sunt ok si pe monitorul unui pc cu rezolutia mai mica (la rezolutii mari se vad imperfectiunile) si sunt foarte slabe la imprimarea pe hartie. Recomand si eu aparatele dslr ptr. a fotografia pestii si peisajele de pe balti.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de Albert »

gor965 scrie: Eu mi-am dat seama la ce te referi dar am zis sa mentionez acel lucru ptr. ca sa nu ramana ideea ca pozele profi se fac cu aparate de 300 euro.
Ei...sa nu cadem in extreme. Poze bune se pot face si cu "sapuniere". Si arata bine si imprimate pe hartie foto. Poze profi...ce inseamna asta? Le faci pentru revista? Atunci bagi in echimanet foto toti banii pe care-i ai ba mai iei si credit pentru asta. In rest e ok orice aparat foto decent..chair si de 100 euro. Mult mai important e sa urmezi niste pasi pentru a scoate tot ce se poate dintr-o poza pe care o faci pe malul apei. E plin netul de articole, ba chiar si pe site-ul asta ai cris tu unul foarte bun.
Mai bine iti iei un sonar si-un aparat compact decat un DSLR :)

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de gor965 »

Albert scrie: Ei...sa nu cadem in extreme. Poze bune se pot face si cu "sapuniere". Si arata bine si imprimate pe hartie foto.
Cu sapuniera faci poze bune (daca te pricepi ori daca ai noroc sa-ti pice lumina perfect pe subiect) insa doar daca nu ai pretentii foarte mari, o sa te multumesti cu ce poti scoate la imprimanta. Aparatele compacte au senzorul mic si nu retin foarte multe detalii. Daca incerci sa prelucrezi o imagine scoasa de o compacta mica o sa vezi ca nu poti face un print decent...ma rog, subiectiv vorbind, una e cum vreau eu sa arate un print si alta e cu ce se multumesc altii. La general vorbiind, o compacta este peste o camera de la telefon si sub o camera dslr. In momentul in care alegi sa-ti tii amintirile pe suport electronic, o compacta e suficienta (trebuie doar sa cunosti notiunile de baza in fotografie...sa tii camera dreapta, sa te orientezi dupa sursa de lumina si sa focalizezi cum trebuie). Pretentiile apar cand vine vorba de imagini pe care vrei sa le imprimi (calendar, poster, tablou, revista, etc.) si aici iti trebuie o camera mai buna.
Albert scrie: Mai bine iti iei un sonar si-un aparat compact decat un DSLR :)
E corect, dar ptr. cine are deja echipament complet, colegul de mai sus sugera o investitie si la capitolul foto.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Ahmed Aziz
Mesaje: 275
Membru din: Lun Mai 05, 2014 22:54
Puncte: 0
Localitate: fagaras jud brasov

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de Ahmed Aziz »

16.3 Sanpaul 30.08.2015
Fişiere ataşate
image.jpeg
image.jpeg (79.12 KiB) Vizualizat de 2731 ori
Nume utilizator schimbat din andita66

Avatar utilizator
eugene85
Mesaje: 325
Membru din: Mie Dec 19, 2012 22:06
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de eugene85 »

Cupa Senior Crap Doripesco 16,02 kg
Fişiere ataşate
12027764_896243763746791_4639940249996600131_n.jpg
12027764_896243763746791_4639940249996600131_n.jpg (65.13 KiB) Vizualizat de 2688 ori
CC Cristian

<°))))))><

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de robyvan »

Nu pare.... :wink:
slowly we rot- by Obituary

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Care e cel mai mare peste pe care l-ai prins in 2015?

Mesaj de vali003 »

Fluviul StLawrence ,Canada . 16,400 kg.
1.JPG
1.JPG (334.23 KiB) Vizualizat de 2614 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”