Propunere Marele Bazar

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Propunere Marele Bazar

Mesaj de viorel doloc »

Buna seara.
Vanzatorul sa dea dovada de respect si sa scrie 2-3 detalii, extrem de importante, dupa parerea mea, in legatura cu produsul oferit spre vanzare.
Pe langa poze, care sunt obligatorii, propun:
1. Anul achizitiei(produsul a fost achizitionat de nou sau second hand);
2. Aspect:...nota 10, spre exemplu;
3. Functionalitate:...nota 10.
Ps. Intrebati vanzatorul daca accepta livrare cu verificare colet!
Multumesc anticipat.
Carp Passion

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de Sorin Daringa »

Cel mai bine sa se faca ca afara.
Plata in avans,si apoi dupa ce vanzatorul are banii in cont trimite poza cu AWB-ul ca la expediat. :wink:
Dar.....mai dureaza pana crestem la nivelul asta :|
Imagine

romelian
Mesaje: 38
Membru din: Lun Oct 31, 2011 21:58
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de romelian »

Serios? Plata in avans pentru ce? ca doar la bordel platesti in avans. Ii trimit banii si sughi-bughi imi expediaza o lanseta calcata si reparata sau cu inelele sparte. Ori scaun ars cu tigara sau mai stiu eu ce bazaconii. Nu tata , si in magazin si in consignatie, vad marfa, imi place si dau banul. Nici cu plata transportului de catre expeditor nu sunt de acord. Ai marfa de vanzare, o duci in carca la obor sau la magazin, e treaba ta, nu a cumparatorului.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de gabize »

romelian scrie:Nici cu plata transportului de catre expeditor nu sunt de acord. Ai marfa de vanzare, o duci in carca la obor sau la magazin, e treaba ta, nu a cumparatorului.
Mă gândesc că voiai să spui destinatar.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
Laurentiu Cosma
Mesaje: 73
Membru din: Mie Ian 16, 2008 21:40
Puncte: 0
Localitate: Londra

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de Laurentiu Cosma »

romelian scrie:Serios? Plata in avans pentru ce? ca doar la bordel platesti in avans. Ii trimit banii si sughi-bughi imi expediaza o lanseta calcata si reparata sau cu inelele sparte. Ori scaun ars cu tigara sau mai stiu eu ce bazaconii. Nu tata , si in magazin si in consignatie, vad marfa, imi place si dau banul. Nici cu plata transportului de catre expeditor nu sunt de acord. Ai marfa de vanzare, o duci in carca la obor sau la magazin, e treaba ta, nu a cumparatorului.
Cred ca ai vrut sa spui ca nu esti de acord cu plata transportului de catre cumparator. Altfel nu are sens.
Nume utilizator schimbat din laurkro

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de Dan Mateianu »

topicul a fost mutat in sectiunea Anunturi Crapmania

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de Sorin Daringa »

Afara toate tranzactiile se fac cu plata inainte.
Si de la magazine si de la persoane fizice.
Mai e o diferenta aici ...nu se dau tepe si produsele se vand pe baza de foto si discutii pe fb sau telefonic.
Da o comanda in germania sau franta si cauta optiunea de plata la destinatie sa vad daca o gasesti. :wink:
Pare SF dar se practica.
Imagine

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu este SF. Se practica dar in Romania nu merge sistemul asta. Românul se plange ca nu plateste pana nu vede produsul, dar cand publica un anunt, pune poze reale decat dupa ce trimitem noi, moderatorii, 2-3 mesaje in care cere insistent asta.
Marile magazine online in Europa si in celelalte zone civilizate, trimit colete doar cu plata avans, pentru a evita sa plimbe coletele prin diverse tari, pe banii lor.
In 2012 cand am facut prima comanda afara, mi-am comandat 4 mulinete ultegra, si chiar ma gandeam cum isi permit astia sa plimbe coletele prin tara. Cum ar fi daca eu n-as ridica coletul. Dupa doua saptamani de asteptare, am citit mai atent in mail , unde scria "indata ce primim confirmarea platii, pachetul va fi livrat". Si uite asa, am mers la banca, si in 5 zile coletul a fost la mine, asa de bine ambalat incat mi-a trebuit 5 minute sa scap de toata folia cu bule, atasata.
viorel doloc are intentii bune insa la toate punctele scrise de el, eu poate dau note maxime ca sa-mi vand produsul, iar posibilul cumparator nu poate sti adevarul.

In momentul de data, pozele obligatorii la produse, precum si rubrica de FEEDBACK au redus numarul asaziselor "tepe" pe net. Totusi, ne bazam pe bunul simt a utilizatorilor, precum si pe omenie, atunci cand vorbim de vanzari second-hand, pe forum.
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de DumiD »

Sorin Daringa scrie:Afara toate tranzactiile se fac cu plata inainte.
Si de la magazine si de la persoane fizice.
Mai e o diferenta aici ...nu se dau tepe si produsele se vand pe baza de foto si discutii pe fb sau telefonic.
Da o comanda in germania sau franta si cauta optiunea de plata la destinatie sa vad daca o gasesti. :wink:
Pare SF dar se practica.
vezi ca erau niste romani care vindeau iahturi si case pe e-bay acum cativa ani...bun sistem, asa e, nu se dau tepe :lol: :lol: :lol:

romelian
Mesaje: 38
Membru din: Lun Oct 31, 2011 21:58
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Propunere Marele Bazar

Mesaj de romelian »

Mea culpa, destinatar nu expeditor. Ma bucur ca ati remarcat si m-ati corectat, ideea e aceeasi.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”