Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de osc1or »

Sa inteleg ca de la ora 16.00 pana la finalul programului nu mai e nici un program la scena.
Ademeniti publicul cu superstarurile F&H si spuneti ca pt asta e taxa atat de mare. E correct ca cei care intra dupa 16.00 sa plateasca aceasi suma de intrare si sa se aleaga decat cu supercadourile organizatorului? Practic, dupa ora 16.00 targul se transforma fix in raposatul targ...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Florin Coacaza
Mesaje: 91
Membru din: Mar Aug 13, 2013 23:35
Puncte: 0
Localitate: Turda/Ploiesti

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de Florin Coacaza »

Oscior, n-am vazut om mai carcotas ca tine. Nu vrei ca in 30 de lei sa dai si ceva?

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de dancalinescu »

Va salut domnilor.
Ma socheaza faptul ca in acest thread, 3/4 din posturi vizeaza refuzul categoric de a plati 10 lei taxa de intrare (de fapt e 30 de lei dar in fine). Alta buna parte din posturi sunt plangeri ca nu vor fi reduceri la produse.
Personal consider aceste plangeri niste manifestari ipocrite. In conditiile in care 13 din 17 expozanti sunt orientate spre nada si accesorii, e o ipocrizie sa se planga lumea de lipsa reducerilor mai ales ca toti de pe acest forum (cu mici exceptii) se lauda ca au scule de la Daiwa si Shimano, scule de altfel ridicol de scumpe (peste posibilitatile a 95% din din romani, fie ei pescari sau nu) dar se plang ca nu li se reduce pretul la punga de boilies.
E ca si cum ti-ai luat BMW si sa plangi ca e scump lichidul de parbriz....
Eu unul intentionez sa merg in primul rand sa casc gura, sa ascult la "speechuri", sa am acel contact live cu producatorii si asa mai departe.
Nu ma deranjeaza taxa de 30 de lei.
Ca tot veni vorba, imi spune si mie cineva de unde se pot cumpara biletele de intrare? Am tot cautat pe forum cu functia "search" si pe net in general dar nu am reusit sa gasesc.
Multumesc.

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de Bogdan Timis »

dancalinescu scrie:Va salut domnilor.
Ma socheaza faptul ca in acest thread, 3/4 din posturi vizeaza refuzul categoric de a plati 10 lei taxa de intrare (de fapt e 30 de lei dar in fine). Alta buna parte din posturi sunt plangeri ca nu vor fi reduceri la produse.
Personal consider aceste plangeri niste manifestari ipocrite. In conditiile in care 13 din 17 expozanti sunt orientate spre nada si accesorii, e o ipocrizie sa se planga lumea de lipsa reducerilor mai ales ca toti de pe acest forum (cu mici exceptii) se lauda ca au scule de la Daiwa si Shimano, scule de altfel ridicol de scumpe (peste posibilitatile a 95% din din romani, fie ei pescari sau nu) dar se plang ca nu li se reduce pretul la punga de boilies.
E ca si cum ti-ai luat BMW si sa plangi ca e scump lichidul de parbriz....
Eu unul intentionez sa merg in primul rand sa casc gura, sa ascult la "speechuri", sa am acel contact live cu producatorii si asa mai departe.
Nu ma deranjeaza taxa de 30 de lei.
Ca tot veni vorba, imi spune si mie cineva de unde se pot cumpara biletele de intrare? Am tot cautat pe forum cu functia "search" si pe net in general dar nu am reusit sa gasesc.
Multumesc.
Biletele de intrare se iau de la intrare.
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de gor965 »

dancalinescu scrie: Ca tot veni vorba, imi spune si mie cineva de unde se pot cumpara biletele de intrare?
Ultima data cand am fost la Romexpo, aveau cabine de bilete la intrarea in complex.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de georgehadrian »

eu unul nu am vazut postari legate de reducerile la nada..prosibil sa fie.majoritatea(si cazul meu) erau curiosi daca au sa fie reduceri la echipamente.mie unul nu-mi prea vine sa dau 200 lei pe drum,30 intrare( sa fim seriosi,nu stiu daca are cineva nevoie de o sapca si o teava de 3 m..chiar daca ii face reclama Bodo)...inca ceva pe mancare doar sa casc gura .m-ar costa mult prea mult pe mine acest cascat.daca eram din Bucuresti lucrurile stateau cu totul altfel,chiar nu era o problema costul biletului de intrare.pentru noi,cei din provincie,cu venituri modeste e prea costisitoare participarea la expozitie.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de osc1or »

Florin Coacaza scrie:Oscior, n-am vazut om mai carcotas ca tine. Nu vrei ca in 30 de lei sa dai si ceva?
Sunt carcotas pentru ca am pretentii de la aceste targuri sa devina din ce in ce mai bune pt noi.
Chiar imi doresc un targ mai bun decat precedentul... dar ce avem nou? undite de 2 lei si sepci cu intaritura de carton de cea mai proasta calitate la cozoroc, incluse in taxa, spectacol la scena pe 3/4 din timpul alocat targului, aceiasi expozanti, aceasi marfa, preturi triple :)
Nu e vorba de 10 lei, sau de 30 lei... am scris undeva mai sus ca preferam sa platesc aceasta taxa pt parcarea masinii. Era o ironie, cine a prins-o bine, cine nu... nu.
Vreau sa vad si eu o miscare si spre clientul finit din partea organizatorilor...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de osc1or »

Care e publicul tinta al acestui targ?
90% oameni care vin sa cumpere la oferta 2+1 - aceste oferte sunt valabile si pe site-urile fiecarui producator si la marile magazine pe perioada desfasurarii targului. -> reducere 30 lei ca sa nu participi... aici cred ca se gasesc singurii oameni care s-ar fi bucurat de cadourile organizatorului
8% cei care vor sa vina sa vada spectacolele F&H la scena (aici cred ca ma incadrez si eu) - aceste spectacole se desfasoara decat cand tot omul e la munca, cand termina si el programul si ajunge la targ, surpriza s-au terminat spectacolele... iar WIN-WIN situation? din pacate, nici de data asta pt clientul finit NU... aceasta clasa de oameni oare au nevoie de undite si sepci? cred ca nu...
2% cei care vin la socializare, care ar plati taxa si mai mare de 30 lei doar pt socializare.. cei de aici se bucura la undite si sepci de 2 lei? sigur NU.

Inca incerc sa imi dau seama cu ce ma ademeneste targul asta sa ma duc? Probabil ca am sa ma duc... ca am fost cam la toate targurile de pana acum cu speranta ca poate acum va fi mai bun...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de gabi1 »

Chestia cu biletul de intrare tine de principii, as plati cu mare placere 50 lei pe bilet sa vina Bendeac 10' sa faca caterinca (ar fi subiecte cacalau), decat sa primesc o teava si o sapca.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de dancalinescu »

georgehadrian scrie:eu unul nu am vazut postari legate de reducerile la nada..prosibil sa fie.majoritatea(si cazul meu) erau curiosi daca au sa fie reduceri la echipamente.mie unul nu-mi prea vine sa dau 200 lei pe drum,30 intrare( sa fim seriosi,nu stiu daca are cineva nevoie de o sapca si o teava de 3 m..chiar daca ii face reclama Bodo)...inca ceva pe mancare doar sa casc gura .m-ar costa mult prea mult pe mine acest cascat.daca eram din Bucuresti lucrurile stateau cu totul altfel,chiar nu era o problema costul biletului de intrare.pentru noi,cei din provincie,cu venituri modeste e prea costisitoare participarea la expozitie.
Nu pot decat sa fiu de acord cu tine. Daca eram din provincie, nici eu nu as fi putut veni special pt acest eveniment in Bucuresti.
Stiu si eu ce e ala buget modest. Eu am un salariu peste medie dar cand se imparte in chirie, intretinere, transport inspre si dinspre serviciu, ajung la concluzia ca per total, o persoana cu venituri modeste din provincie, ramane cu mai multi bani ca mine dupa ce taie cheltuielile. :)
Eu unul traiesc pe idea ca nimic in viata nu e redus. Nici un comerciant nu face "reduceri" in beneficiul real al cumparatorului. Cine face reduceri la un produs, in general face pentru ca are costuri de productie mult mai mici decat pretul de raft si are de unde "taia". Comerciantul mereu va iesi pe plus. :)
La astfel de evenimente, nu pot spune ca ma incanta faptul ca cineva reduce o lanseta / mulineta/nada de la X milioane, la Y milioane din moment ce pretul chiar si redus, depaseste bugetul meu. Ma incanta insa idea de socializare, de invatare de lucruri noi de la cei mai experimentati cu care pot interactiona acolo etc. :)

@Oscior : Nu stiu exact daca un astfel de eveniment are un anumit target. Let's face it, nu cred ca vreun expozant se asteapta sa rupa fashu in vanzari la acest eveniment pentru ca nu e nimeni atat de cretin incat sa vina sa lase mia de euro pe boilies la un targ. In schimb ei isi prezinta produsele cu care vor "ataca" anul 2016 oferind astfel informatii si transparenta in relatia cu potentialii clienti, mizand astfel pe un flux constant de vanzari pe parcursul anului.
Eu unul nu ma bucur la o sapca sau o varga de 3m dar vorba aia "One man's trash is another man's treasure.". Prefer sa le primesc daca tot mi se dau si sa am grija sa ajunga la un amarat care poate nu si-ar permite sa isi cumpere singur. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”