Secretul lanseurilor la distanta?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de nicudinescu »

Sa ai puterea de a gândi ce poți face sa ajungi sa lansezi la distante mari si adică:
Un aruncător are forța,unul are tehnica iar altul are echipament dar toți sunt aruncători buni,cum fac sa fiu mai bun decât ei?
Asta ar trebui sa stam sa ne gândim nu sa ne cautam scuze ca stai ca ăla bagă steroizi,ăla arunca de atâția ani.Daca vati antrena si voi ați vedea ca progresele vin prin munca multă timp pierdut pe câmp de nebun bani băgați in echipamente in Sali de forta si altele .
M-a iau exemplu pe mine la început eram in primi 4 si am căutat sa progresez de la an la an prin analizand unde pot schimba câte ceva si am început prin forța apoi prin schimbare aruncări poziția corpului in momentul aruncări ,anul acesta dacă tot nu aveam ce face in casa toată iarna am ieșit cu băieți pe câmp la antrenament am văzut si încercat o noua poziție de aruncare pentru a mai câștiga in lungimea lanseului.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de DumiD »

Nicule tu cand te-ai apucat de concursurile astea de casting erai as la tehnica sau forta era atu-ul? Din ce imi amintesc din discutiile pe forum ti-ai mai schimbat odata tehnica de aruncare, si indiferent de tehnica care o aveai acum 4 ani, 2 ani si in momentul asta, aruncai oricum departe si te-ai batut la primele locuri la toate concursurile.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie: pentru aruncari extreme iti trebuie brand, exemplele date pana acum sunt mai degraba exceptia de la regula, nu regula.
Masa musculara nu este benefica intotdeauna pentru obtinerea performantei. Un factor pe care observ ca nu il ia nimeni in calcul este viteza executiei. Fizica tine cont de ambele unitati atunci cand stabileste aruncarea unui obiect. :wink: Ori viteza nu prea are treaba cu masa musculara.
De exemplu in tenis, sport care in linii mari aduce ca executie a loviturii cu aruncare din pescuit ( bratul intins pe deasupra capului ), nu prea vezi brand. Daca te uiti la Federer , zici ca il bate vantul :D .

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de PallBogdan »

Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie: pentru aruncari extreme iti trebuie brand, exemplele date pana acum sunt mai degraba exceptia de la regula, nu regula.
Masa musculara nu este benefica intotdeauna pentru obtinerea performantei. Un factor pe care observ ca nu il ia nimeni in calcul este viteza executiei. Fizica tine cont de ambele unitati atunci cand stabileste aruncarea unui obiect. :wink: Ori viteza nu prea are treaba cu masa musculara.
De exemplu in tenis, sport care in linii mari aduce ca executie a loviturii cu aruncare din pescuit ( bratul intins pe deasupra capului ), nu prea vezi brand. Daca te uiti la Federer , zici ca il bate vantul :D .
Aleluia! Asta incercam si eu sa transmit cand faceam paralela intre aruncatorul de greutate si aruncatorul de sulita!
Suntem siguri ca acesti buni aruncatori ai Romaniei au rupt greutatile in sala pentru pescuit/casting sau e si un stil de viata ales de ei?!

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de pharaoh »

Da, bine, daca aveati 55 kg, cred ca tot cu tehnica si viteza o tineati :P
Marius Sârbu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:otg 281,75m
Exact! De asta i-am dat tehnicii 99%.

Fa un test. Vezi cat arunci in mod obisnuit peste cap si incearca si o aruncare UTG (tehnica se invata relativ repede). O sa fii surprins de diferente. Care vin, in special, de la oprirea corecta a lansetei (la 45 de grade), mult mai usor de realizat in cazul UTG.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de osc1or »

O sa fac si eu un test personal.
Acum arunc vreo 180m doar cu plumb cu fir de 25 la 135 kg.
O sa slabesc vreo 45 kg sa arat si eu ca Djokovic sa vad cat o sa arunc dupa :))

Va tin la curent :))))
Critic echilibrat

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Alexandru Mihai »

osc1or scrie:O sa fac si eu un test personal.
Acum arunc vreo 180m doar cu plumb cu fir de 25 la 135 kg.
O sa slabesc vreo 45 kg sa arat si eu ca Djokovic sa vad cat o sa arunc dupa :))

Va tin la curent :))))
180,5.....:)
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Alexandru Mihai »

Sa îmi dau si eu cu părerea ...

Fiecare dintre noi ajungem la un anumit nivel / o anumită distanța si acolo rămânem pentru o perioada, consider ca ajungem acolo si rămânem doar in momentul in care stăpânim foarte bine tehnica de aruncare cu ansamblul cu care pescuim.

După aceasta faza începem sa gândim ce am putea îmbunătăți pentru a mai câștiga câțiva metri in plus, aici intervine forța fiecăruia si bine-nțeles ca ne ducem la sala sa mai punem câteva kg in plus pe noi si implicit forța.

Din punctul meu de vedere după tehnica si forța contează foarte mult ansamblul cu care pescuim, cu cât ansamblul este mai ușor cu atât mai departe putem sa lansam, acum fiecare cum se simte si cum își simte forța pe care o are.

Un punct important din punctul meu de vedere este si CONCENTRAREA fiecăruia, am observat la antrenamentele de dinaintea fiecărui concurs de casting ca majoritatea își dozeaza energia si concentrarea doar la antrenamente....la concurs emoțiile își spun cuvântul si aici dacă reușiți sa va concentrați veți câștiga metri in plus si de ce nu poate un bine meritat loc pe podium.

Seara buna,
Maxx
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:O sa fac si eu un test personal.
Acum arunc vreo 180m doar cu plumb cu fir de 25 la 135 kg.
O sa slabesc vreo 45 kg sa arat si eu ca Djokovic sa vad cat o sa arunc dupa :))

Va tin la curent :))))
O spui pe ton de gluma, dar ai de castigat la toate capitolele, in toate sporturile pe care le practici . Numai daca ai meci cu cantarul poti sa pierzi. :)
Concret: Se stie ca aruncatorii de casting prefera mulinete ( si lansete ) cat mai usoare. Cu ceva ani in urma ( pe la Darvari ) se ajunsese a se arunca fara manivele la mulineta, pentru a castiga cativa metri. Crezi ca in situatia in care slabesti, sutele de grame date jos de pe brate ( nu grame ca in cazul mulinetei ), nu te pot ajuta ?

Incearca sa faci aceasta slabire cu antrenamente de casting pe camp si ai sa treci de 200m. Mergi la sala cat vrei si ai sa arunci la fel.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”