Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de ionut72 »

oanavictor scrie:
Vladut Mateianu scrie:Nu este chiar asa.... la Boldesti Gradistea balta costa 60 lei si nu ai limita de peste ! Si cunosc multe cazuri care au prins 10, 15 sau chiar 20 kg la 12 ore !

PS Doar ca pestele este din crescatoria proprie, ei il produc, il cresc, apoi populeaza balta deschisa pescuitului !

poa sa fie din orice crescatorie .....pretul de productie la crap depaseste 6 lei kg ,asta ca sa fie dezvoltat si sanatos corespunzator plus timpul pentru a ajunge peste de consum care este de minimum 3 ani ........sigur ca exista si o zi ,doua pe an in care pestele se hraneste ca nebunul si se prinde din orice pozitie dar pana la a fi o balta fara limita de retinere si sa aiba si peste cantitativ pe placul si multumirea pescarilor tot sezonul de pescuit .........in mod sigur in 3-4 luni patronii baltii respective trebuie sa vanda casele si masinile pentru a popula din nou .......
vladut .......poate ne spui si noua profitul de anul trecut de la sulimanu !!!!!
Reteta la Boldesti e alta! Balta de pescuit are peste 74 ha de apa, o latime de 6-700 de m de apa, cu substrat, in cea mai mare parte, namolos - pana la 15 cm de namol - si, de anul asta, e interzis plantatul cu vaporasul. Deci pestele nu e usor de prins. Taxa 60 de lei de la 6:00 la 18:00 si 60 de lei de la 18:00 la 6:00 (120 /lei/24h - ai venit la ora 3 de dimineata, vrei sa stai si sa prinzi loc ca sa incepi pescuitul la ora 6:00, platesti 60 de lei ). Un alt avantaj al administratie e ca noaptea pestele nu manaca, dar sunt multi care vin de seara pentru a prinde un loc si pentru a nadi pentru a 2-a zi. Din 30-40 de pescari zilnic pe balta (in weekend numarul se dubleaza, pescari care stau si pe timpul noptii), daca 3-4 dintre ei prind 10-15 kg (unii, mai priceputi, 20-30-40 de kg de crap). Restul cate 5-6 kg de caras (rar cate un ciortan ratacit) si stau, se uita si se minuneaza de cat prind aia.

Dar astia 3-4 sunt mina de aur pentru administratie, ii fac pe ceilalti sa mai revina de cel putin cateva ori pe sezon in speranta unei partide reusite (si cand spun ca stau si se uita, vorbesc literalmente, te trezesti cu cate 3-4 insi aliniati in spatele tau - la ce dai, domule, ce e chestia aia galbena din galeata si ce e ala mic, rotund si roz de pe firul de par? A, pai nu vezi, bah, ca astia e profesionisti, nu vezi ca are un singur ac si uite cat de departe arunca si mereu in acelasi loc - cum faci domnule - deh, mai greu pecuitul la 120 de m cu firul in clips cand ai mulinete de 30 de lei si lansete telescopice de 3 m - :D ). La interval de cateva saptamani administratia (care calculeaza in intervalul asta, ochiometric, cam cat peste s-a prins) mai face cate o populare de 1-1,5 tone de ciortan.

Daca faci o socoteala simpla, baietii "vand" kg de peste cu cel putin 28-30/lei/kg, cu cheltuieli minime (se pare ca au gasit si o metoda buna de a tine braconierii departe). Si dau si bon fiscal fara exceptie! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Daca balta are peste suficient cat sa atraga 50 pescari sambata si 50 duminica, eu zic ca media de peste per pescar sare de 5kg. Nu vine romanu pe o balta sa dea 50 lei sa prinda 2 cuortani de 1kg... tre sa prinda minim 10kg sa mai vina...

Deja daca te gandesti la o medie de 7kg/pescar, rezulta 700kg/saptamana, 3t pe luna... 8lei/kg de peste...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re:

Mesaj de ionut72 »

osc1or scrie:Daca balta are peste suficient cat sa atraga 50 pescari sambata si 50 duminica, eu zic ca media de peste per pescar sare de 5kg. Nu vine romanu pe o balta sa dea 50 lei sa prinda 2 cuortani de 1kg... tre sa prinda minim 10kg sa mai vina...

Deja daca te gandesti la o medie de 7kg/pescar, rezulta 700kg/saptamana, 3t pe luna... 8lei/kg de peste...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Mergem impreuna de 2-3 ori Boldesti (platesti tu taxa si nada) sa vezi cati pescari sunt si cati dintre ei prind macar un crap? Inclusiv in timpul saptamanii. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Rationamentul meu s-a bazat pe ipiteza colegului de forum care a scris mai sus care a calculat 50 de clienti sambata si 50 duminica.


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re:

Mesaj de ionut72 »

osc1or scrie:Rationamentul meu s-a bazat pe ipiteza colegului de forum care a scris mai sus care a calculat 50 de clienti sambata si 50 duminica.


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
In weekend sunt mai mult de 50 de clienti/zi! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Am scris in graba de pe telefon, sper sa se inteleaga.
Ce vreau sa spun este ca imi e greu sa cred ca poate exista o afacere de genul 50 lei intrarea pe balta cu 5kg retinere, sau 10kg, sau mai rau, nelimitat, sa fie win-win atat pt pescar cat si pt administrator.
Acum 5 6 ani cand mergeam pe astfel de balti mai mult, incepusem sa observ o chestie: administratorul popula 1 2 tone, pescarii veneau si prindeau bine pana nu mai aveau ce prinde, dupa care veneau din inertie inca o perioada. Cand incepeau sa se rareasca, mai venea o populare. Si tot asa..

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de oanavictor »

nu trebuie sa fi pescar profesionist ca sa prinzi ciortan de 1-2 kg .
acest peste se prinde din orice pozitie ,oricand si cu orice momeala ........deci la o balta cu o densitate mare de ciortan unde un pescar experimentat poate prinde 20-30 kg atunci in mod clar unul neexperimentat prinde 5 kg ..........30 pescari pe zi media ori 5 kg egal 150 kg ori 30 zile egal 4500 kg lunar ..........ca sa se prinda aceasta cantitate lunar ar trebui sa fie in balta minimum 50 tone si asta numai crap ..........plus caras plus alte specii ........
si asta 7-8 luni pe an cat tine sezonul de pescuit .
daca cineva ar avea capacitatea sa produca atata peste de consum anual ar fi mult mai convenabil sa-l vanda en-gros doar in zilele cand se mananca peste conform religiei pentru ca atunci se vinde direct cu 12 lei kg si se vinde cu tonele
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de ionut72 »

La Boldesti nu e mare densitate de ciortan, sunt permanent 6-7 tone/70 de ha. In plus, balta e o fosta ferma piscicola, care n-a fost golita in ultimii 30 de ani si contine si exemplare mai mari. Inclusiv teni. Suficient cat sa tina pescarii in priza. Mereu. Baietii au gasit reteta optima, vand peste pe balta la un pret foarte bun. Subestimati puterea lui "retii cat prinzi". :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de dancalinescu »

Ionut, facand "matematica" la densitatea de 6-7 T/70 Ha este o densitate execrabila din punctul meu de vedere. In conditiile astea daca se prind 5 crapi pe toata balta e mare performanta (mai ales ca ziceati mai sus ca e lata de 600-700m si nu e permis plantatul ). :P

dutzarobert
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 01, 2015 10:24

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de dutzarobert »

Am fost pe balta aceasta pe data de 21 martie la o partida de 12 ore. Afara a batut vantul foarte tare, iar apa nu cred ca avea mai mult de 5 grade. Am fost 4 pescari , cu 20 de lansete in apa capturi dupa cum urmeaza:
eu cel mai slab o salonta de aprox 2.5kg. am mai avut un peste ratat, care dupa aproximatia mea avea 5-6 kg, alti 2 pescari au prins cate 3 pesti de aaprox 3 kg fiecar, iar al 4-lea, care nu-l putem numii pesca, deoarece nici macar nu-si arunca singur lansetele,a avut 5 capturi de aprox 2,5-3 kg.
La cateva zile au mai fost 2 prieteni si intr-o partida de 24 de ore au prins aproximativ 50 kg, printre care si vreo 2 pesti sariti de 6 kg.
Cum se spunea mai sus este o balta foarte mare,lata de 7-800 m si cu o densitate mica de peste. Ideea este ca in anumite zile se prinde, iar asta atrage clienti (efectul de turma). Parerea mea este ca merita incercata daca esti din apropiere si daca te intereseaza sa iei peste acasa. Eu am fost o singura data si nu o sa ma mai duc prea curand, deoarece prefer c&r. Maine o sa merg pe green paradis 24h ca vreau sa vad cum arata si acea balta, iar duminica 12h pe Floarea Popestiului. Dupa 1 mai parca se mai rareste frecventa concursurilor organizate pe peris si moara si poate se va mai putea pescui si de placere.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”