Mulinete Shimano Ci4

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Re:

Mesaj de ejas »

osc1or scrie:p.s. nu ma contrazic cu Mugurel pe probleme tehnice la mulinete, imi spun strict parerea mea de inginer.
ejas scrie:Problema s-a rezolvat. Ma intilnesc cu Andrei in 2-3 zile si voi proba pe mulineta mea saiba. Sau vad direct mulineta lui.
arsinel scrie: Asteptam poze si impresii si de la tine cand le montezi. Merci!
Va salut domnilor,

M-am intinit azi cu Andrei Costache, cel care si-a inlocuit saibele de plastic de la pick up-ul Ultegrei XSC cu saibe de alama (vezi poze pe pagina anterioara).

NU MERGE.
Am probat mulineta lui XSC, ce avea saiba de alama si mulineta mea XTC, cu saiba de plastic. A lui VIBREAZA puternic, 1 cm ecart periferic, vizibil si sesizabil la mina atit la turatii mici cit si la turatii mari. A mea mergea impecabil, asa cum a fost proiectata si echilibrata de Shimano cu ajutorul computerului (Dyna Balance). A verificat si vazut si Andrei diferenta.

Am stabilit ca strungarul lui sa mai faca o incercare cu duraluminiu, saptamina viitoare si sa mai facem o proba cu cele 2 mulinete.

Vorbim atunci. W/e placut si fire zbuciumate !

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Re:

Mesaj de pescarusull »

ejas scrie:
osc1or scrie:p.s. nu ma contrazic cu Mugurel pe probleme tehnice la mulinete, imi spun strict parerea mea de inginer.
ejas scrie:Problema s-a rezolvat. Ma intilnesc cu Andrei in 2-3 zile si voi proba pe mulineta mea saiba. Sau vad direct mulineta lui.
arsinel scrie: Asteptam poze si impresii si de la tine cand le montezi. Merci!
Va salut domnilor,

M-am intinit azi cu Andrei Costache, cel care si-a inlocuit saibele de plastic de la pick up-ul Ultegrei XSC cu saibe de alama (vezi poze pe pagina anterioara).

NU MERGE.
Am probat mulineta lui XSC, ce avea saiba de alama si mulineta mea XTC, cu saiba de plastic. A lui VIBREAZA puternic, 1 cm ecart periferic, vizibil si sesizabil la mina atit la turatii mici cit si la turatii mari. A mea mergea impecabil, asa cum a fost proiectata si echilibrata de Shimano cu ajutorul computerului (Dyna Balance). A verificat si vazut si Andrei diferenta.

Am stabilit ca strungarul lui sa mai faca o incercare cu duraluminiu, saptamina viitoare si sa mai facem o proba cu cele 2 mulinete.

Vorbim atunci. W/e placut si fire zbuciumate !
Asa cum am spus... bla bla bla, forta centrifuga.
Fizica are legile ei, indiferent daca e vorba de mulinete sau alte mecanisme.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete Shimano Ci4

Mesaj de arsinel »

Ce mulineta este? Vad ca nu are galet de kk...
Fişiere ataşate
image.jpeg
image.jpeg (254.85 KiB) Vizualizat de 986 ori
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

E aerotechnium. Shimano ar fi putut foarte usor sa faca la fel si la ultegra.. dar atat i-a dus capul..

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de arsinel »

osc1or scrie:E aerotechnium. Shimano ar fi putut foarte usor sa faca la fel si la ultegra.. dar atat i-a dus capul..

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Corect! Cat de simplu este sa faci la toate modele asa si termina povestea. :( :(
Daca nu exista sistemul mai intelegeam. Ba nu a fost gandit,probabil este greu sa indrepte lucrurile dar avand sistemul chiar nu inteleg ce dracu este asa de greu sa puna pe toate modele........
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Re:

Mesaj de ovideli »

pescarusull scrie:Asa cum am spus... bla bla bla, forta centrifuga.
Fizica are legile ei, indiferent daca e vorba de mulinete sau alte mecanisme.
corect, numai ca altii tot incearca sa le schimbe, mai stii, asa se nasc inventiile.... dar totusi aici nu e cazul, echilibrarea statica sau dinamica a unui rotor este treaba destul de complicata (ca sa nu spun ca nu e pt oricine), la mecanisme fine cum sunt mulinetele, ca de altfel la orice rotor, ca este de mecanisme fine sau de masini grele, orice modificare de gramaj a unei piese componente poate sa conteze enorm (atentie si un gram poate sa conteze la modificarea vibratiilor rotorului, depinde unde este asezat pe rotor, adica de raza rotorului, de masa rotorului, de viteza cu care se roteste rotorul), asa ca lasati-o balta ca inginerii de la shimano stiu ei ce fac, depinde de voi ce mulineta alegeti :wink:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Mulinete Shimano Ci4

Mesaj de romanraul »

Dc erau ca pe Aero Technium atunci nu le mai cumpara lumea...
Eu unul am trecut de la ci4 la aero.... Stau linistit acun....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete Shimano Ci4

Mesaj de soare_33 »

Și totuși discutam atât de mult despre problemele la aceasta mulinete, dar nimic oficial din partea celor de la total fishing (shimano).
Chiar nu se poate face nimic oficial din partea shimano pentru a remedia aceste mici probleme ,dar totuși destul de mari pentru noi peacarii.......păcat ca suntem tratați asa...... sa nu uitam ca vorbim de o firma consacrata și vorbim și de un produs destul de scump pentru noi romanii de zi cu zi!
LogiCarp Team

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Mulinete Shimano Ci4

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Dupa ce vezi si in Power Aero bucsa din plastic in locul rulmentului de la manivela....., iti piere pofta de Shimano :oops: :oops: :oops:
catch&release

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulinete Shimano Ci4

Mesaj de Alin Galbenu »

Ungureanu Bogdan scrie:Dupa ce vezi si in Power Aero bucsa din plastic in locul rulmentului de la manivela....., iti piere pofta de Shimano :oops: :oops: :oops:
De asta nu merg ele bine, de atatia ani. Tu esti fan Daiwa, asta ca lasa caterinca :))))
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”