Siropul de porumb

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Siropul de porumb

Mesaj de jdmishere »

doruSV scrie:Acest sirop de porumb are ceva de-a face cu porumbul natural de pe camp?
Sau e pur si simplu un super-indulcitor ordinar creat pe cale chimica?
Intreb asta fiindca vreau sa stiu daca se gaseste de cumparat undeva varianta naturala, asa cum se gaseste si siropul de artar sau oricare alt sirop natural.

laptele de porumb-asa cum am vazut eu in cadrul unui magazin de pescuit care il produce si comercializeaza- este obtinut din sirop de glucoza prin diluarea acestuia cu apa calda+colorant+aroma ( la fel cum sunt obtinuti majoritatea celorlati aditivi lichizi si vascosi aromatizati in fel si chip)
deoarece este un produs obtinut prin diluarea siropului cu apa nu e de mirare ca se gaseste in comert mai mult sau mai putin concentrat, in functie de ``cat de darnic`` e producatorul
siropul se gaseste la galeti de 25 de kile la pret de 0.603 eur /kg + TVA undeva prin Glina ;)
pam pam!
la fel la preturi decente se gasesc melasa / csl insa trebuie gasiti producatorii
acum depinde cate bile vrei sa rulezi si cata dispozitie/rabdare ai sa cauti/alergi/testezi
Dragos MARDARE
CS APS

Horia Cotler
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iun 26, 2014 10:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Siropul de porumb

Mesaj de Horia Cotler »

deci daca pii pun aroma e acelasi drac :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Siropul de porumb

Mesaj de osc1or »

jdmishere scrie:
doruSV scrie:Acest sirop de porumb are ceva de-a face cu porumbul natural de pe camp?
Sau e pur si simplu un super-indulcitor ordinar creat pe cale chimica?
Intreb asta fiindca vreau sa stiu daca se gaseste de cumparat undeva varianta naturala, asa cum se gaseste si siropul de artar sau oricare alt sirop natural.

laptele de porumb-asa cum am vazut eu in cadrul unui magazin de pescuit care il produce si comercializeaza- este obtinut din sirop de glucoza prin diluarea acestuia cu apa calda+colorant+aroma ( la fel cum sunt obtinuti majoritatea celorlati aditivi lichizi si vascosi aromatizati in fel si chip)
deoarece este un produs obtinut prin diluarea siropului cu apa nu e de mirare ca se gaseste in comert mai mult sau mai putin concentrat, in functie de ``cat de darnic`` e producatorul
siropul se gaseste la galeti de 25 de kile la pret de 0.603 eur /kg + TVA undeva prin Glina ;)
pam pam!
la fel la preturi decente se gasesc melasa / csl insa trebuie gasiti producatorii
acum depinde cate bile vrei sa rulezi si cata dispozitie/rabdare ai sa cauti/alergi/testezi

ce faci nene? dai din casa?
:))
Critic echilibrat

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Siropul de porumb

Mesaj de jdmishere »

osc1or scrie:
jdmishere scrie:
doruSV scrie:Acest sirop de porumb are ceva de-a face cu porumbul natural de pe camp?
Sau e pur si simplu un super-indulcitor ordinar creat pe cale chimica?
Intreb asta fiindca vreau sa stiu daca se gaseste de cumparat undeva varianta naturala, asa cum se gaseste si siropul de artar sau oricare alt sirop natural.

laptele de porumb-asa cum am vazut eu in cadrul unui magazin de pescuit care il produce si comercializeaza- este obtinut din sirop de glucoza prin diluarea acestuia cu apa calda+colorant+aroma ( la fel cum sunt obtinuti majoritatea celorlati aditivi lichizi si vascosi aromatizati in fel si chip)
deoarece este un produs obtinut prin diluarea siropului cu apa nu e de mirare ca se gaseste in comert mai mult sau mai putin concentrat, in functie de ``cat de darnic`` e producatorul
siropul se gaseste la galeti de 25 de kile la pret de 0.603 eur /kg + TVA undeva prin Glina ;)
pam pam!
la fel la preturi decente se gasesc melasa / csl insa trebuie gasiti producatorii
acum depinde cate bile vrei sa rulezi si cata dispozitie/rabdare ai sa cauti/alergi/testezi

ce faci nene? dai din casa?
:))
nu nene! spune-mi cine e dispus sa ruleze macar suta de kile de bile, ca sa faca toata tarasenia asta, si sa le foloseasca in asa fel ca sa merite investitia....un lucru e clar...cel putin pentru mine... chestia asta o fac cei care chiar vor sa faca bile la un pret `` rezon`` dar pretul respectiv il scoti abia dupa ce ai un mix la un pret ``cuminte`` care sa prinda si peste. Dupa ce nimeresti mixul te indrepti si catre laptele de porumb...si celelalte...parerea mea...
daca pescuiesti doar cu groundbaits sau cu un ``kil`` de bile pe an...merita sa te chinui sa reduci pretul la laptele de porumb?
Dragos MARDARE
CS APS

alstonamos
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 08, 2016 9:27

Re: Siropul de porumb

Mesaj de alstonamos »

fabrica de amidon dar nu era foarte dulce se dilua greu cu apa dar la solubile era ok.La pret era sub 5 ron kilogramul si era la galeata de 25kg.

Alex0711
Mesaje: 360
Membru din: Mar Noi 16, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Siropul de porumb

Mesaj de Alex0711 »

Cauta dulcofruct :) Perfect
Alex0711 (Calaretu Alex)
TWO CARP TEAM

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: Siropul de porumb

Mesaj de stoian06 »

In ce sens perfect? Cum merge diluat?

Avatar utilizator
mausica
Mesaje: 220
Membru din: Dum Aug 26, 2012 23:05
Puncte: 0
Localitate: Baile Felix

Re: Siropul de porumb

Mesaj de mausica »

stoian06 scrie:In ce sens perfect? Cum merge diluat?
Dulcofructul asta e un sirop ce se administreaza si ca hrana la albine.Este un sirop gros care se poate dilua dupa pofta inimii.are densitatea mierii de albine bine maturata.......
Insa ca si calitate incercati sa cautati siropul F40 ;)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”