Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi Chiritoi
Mesaje: 383
Membru din: Lun Apr 23, 2012 11:15
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Cristi Chiritoi »

Așteptam impresiile din 2016 ...

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Cristi Chiritoi scrie:Așteptam impresiile din 2016 ...
......................

Cum anul asta chiar am fost `sclavul pescarilor :lol: ...... nu prea am avut timp de concursuri si abia am fost la cateva . Cel mai slab sezon din ultimii 5-6 ani a fost pentru mine .... Cu cat creste `4Carp cu atat e mai greu cu timpul liber .

la iarna avem material de povesti.... oricum :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Mihai_1981gr
Mesaje: 250
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:10
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Mihai_1981gr »

abia asteptam nea Iulica :)

DaFishMan
Mesaje: 70
Membru din: Mar Apr 08, 2014 22:22
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DaFishMan »

dap, alt smecher de romanica... oare se poate sa ne prezentam la un concurs si sa incercam sa castigam cinstit, pe nada/strategie/in limitele standului nostru, fara sa apelam la mizerii (ca altfel efectiv nu le pot numi) de genul acesta???
si nu, argumentul ca toti incearca sa faca la fel nu are nici o valoare...
ti-o spun din prisma unui pescar care nu a participat in viata lui la vre-un concurs, pescuiesc efectiv de placere, dar daca as participa si te-as avea vecin, fi sigur ca la fiecare metru mancat din standul meu mi-ai manca si-un centimetru din varful bocancilor, asa de control numai :lol:
toate cele bune!
petre iulian scrie:
petre iulian scrie:
Andrei91 scrie:Frumoase povestile iulian, experienta spune totul intr-un concurs, mai asteptam si altele, poate reusesti sa atinci si alte subiecte mai fierbinti, din concursuri cu siguranta.
--------

daca definesti "fierbinti " poate inteleg ce vrei sa povestesc ... :wink:
---------

sunt niste chestii care nu se pot scrie :wink: . Un subiect ar fi cum sa "furi" daca arbitrii/vecinii sunt slabi pregatiti . Prin furt sa nu intelegi ca furi pur si simplu ....doar pacalesti arbitrii/vecinii prin diferite trucuri :lol:

Sunt subiecte care nu se pot scrie aici si numai membrii clubului au aceste informatii ....

dau dar un simplu exemplu ca sa se inteleaga mai bine notiunea de "furt" .

-Eram cap de stand la CN si noaptea ma tot controlau arbitrii sa nu arunc inafara standului delimitat .Din prima am invatat membrii clubului ca la orice concurs trebuie sa se impuna din prima si sa incerce la primele lansari sa le "fure" vecinilor din stand :wink: Daca te impui din prima si-ti delimitezi standul mai mare asa ramane tot concursul . Unde merge ,merge unde nu , nu :wink: dar functioneaza acest "furt" .

Bun.... eram cap de stand si noaptea venea si controla lanseta din dreapta (lanseta 4 )ca acolo nu aveam standuri ,eu fiind cap de stand . Am schimbat firul cu unul negru la lanseta 3 si cu aia aruncam in stanga standului (in afara standului ) . Venea arbitrul noaptea si se uita logic la ultima lanseta fara sa vada ca alta lanseta (lanseta 3) este inafara standului :wink: E logic ce zic eu dar eu folosesc acest stil noaptea chiar daca nu sunt cap de stand dar vreau sa le i-au fata la vecini fara sa-si dea seama ... :lol: Daca li se pare ceva ciudat ca arunc in fata lor , vin si se uita la lanseta din-spre ei (lanseta 4 ) si nu-si inchipuie ca am defapt lanseta doi peste el .

La un concurs pe Peris am tot dat peste vecinii din dreapta noastra pana s-a prins de smecherie ca le tot luam lansetele lor cu lanseta doi :lol: :lol: .. In dreapta noastra era Stefan -NAVITAS care mi-a zis ca-i luam de prosti :lol: :lol: Am fost prins atunci dar merge de multe ori `smecheria . Pescarii mai experimentati fac asta si incearca si la mine dar ....nu le merge . Le zic din prima ca nu merge si se potolesc .... Unde merge merge ....unde nu ..nu :!: In concurs trebuie sa fi rau ,sa-ti sti drepturile si sa nu lasi nimic de la tine ...pentru asta trebuie sa fi atent si sa casti ochii mereu (noapte-zi) si sa nu pui botul la vrajeala vecinului ca ,i-a scapat si data viitoare nu se mai intampla ....daca esti slab esti calcat in picioare si daia suntem vazuti noi ca si club ca unii "ai draku" .

Acesta este defapt marele "furt" povestit ... dar sunt multe :D :D :D
Poate va indrebati de ce trebuie sa "musti" din alt stand si va raspund ca tu ,cu cat iti faci standul mai mare cu atat ai sanse sa prinzi mai mult :wink: Pur si simplu "tai" standurile vecine daca le pui o montura de-a ta in fata si le "furi" pestii :D :D :D

Stiu ca nu-i frumos da-i sanatos si face parte din concurs ....Aveti grija cand cadeti langa mine ca nu concep sa nu "musc" din standul vecinilor macar un metru.....nu ma simt bine :lol: :lol:


o zi buna si luati aminte ce scriu :idea:

DaFishMan
Mesaje: 70
Membru din: Mar Apr 08, 2014 22:22
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DaFishMan »

petre iulian scrie:
DumiD scrie: ...si io care ma miram si partial indignam ca un pescar castiga un concurs pozandu-se cu pestele altuia....NO COMMENT
de cinste si corectitudine a auzit cineva din tagma asa zisilor pescari de competitie? sau toata lumea e pe furt?
-------
in concursuri aceste mici trucuri sa nu le mai zic "furturi " fac parte din joc .
eu povestesc si poate ajut pe "incepatori" sa se fereasca ....
Nu e nici un truc, e furt pe fata, nu mai incerca sa te amagesti singur... Faptul ca toti incercati sa furati nu transforma furtul in truc, ca suntem la pescuit, nu la vre-un spectacol de-al lui David Coperfield!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Lucian SV »

DaFishMan scrie:Nu e nici un truc, e furt pe fata, nu mai incerca sa te amagesti singur... Faptul ca toti incercati sa furati nu transforma furtul in truc, ca suntem la pescuit, nu la vre-un spectacol de-al lui David Coperfield!
da rău te-ai mai supărat. să ştii de la mine o chestie, în viaţă trebuie să ştii toate prostiile, dar nu ca să le practici ci să ştii să te fereşti de ele. cam în categoria asta se discută pe aici. :wink:

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gor965 »

DaFishMan scrie:...dar daca as participa si te-as avea vecin, fi sigur ca la fiecare metru mancat din standul meu mi-ai manca si-un centimetru din varful bocancilor...
Daca esti asa violent din fire, m-as mira sa ajungi intreg acasa, dupa un concurs de pescuit...mai bine mergi la skandenberg! :wink:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Eu am descris ce se intampla daca nu sunteti atenti la niste `mici detalii, tocmai sa cascati bine ochii :wink: . Anul asta ,au fost vecinii mei `geana pe mine/noi :lol: :lol: .

In primavara acestui an, am fost la primul concurs din 2016 de `veterani numit Cupa Hermes Peris . Eram inscrise doua echipe Green Lake din care eu eram in una si George in alta . Nu stiu cum am facut noi dar dupa ce am tras standul si-am ajuns pe locul de pescuit :shock: :shock: ... in dreapta noastra vine echipa cealalta Green Lake :D :D . Sincer chiar m-am suparat tare rau, cu gandul ca o sa facem miscari exact ca la sah si-o sa ne incurcam unii pe altii . Am fost in echipa cu Dan Draguloiu si Ghita Adrian si din prima am zis ca o sa castige duelul celor doua echipe in functie de , directia din care vine pestele .... daca vine din stanga suntem salvati dar daca vine din dreapta suntem `mancati .
Am asezat tabara exact cu fata spre ei sa vedem orice miscare fac in stand . Cortul nostru era fix cu fata spre ei .... :shock: . Noi eram pe stand 9 si ei pe 10 dar in toamna eram exact invers asezati si noi eram pe 10 si ei pe 9 .....in concluzie stiam locurile fierbinti si acum trebuia doar sa vedem cine face mai multe greseli .Am nadit din prima in stanga standului ca sa nu facem un pat comun si sa ciuguluim ambele echipe de pe el .Ei si-au facut patul de nada in mijloc/dreapta lor , cred ca au gandit la fel :D Ne-am tot observat unii pe altii si miscam exact ca la sah ..... Norocul nostru a fost ca pestele venea din stanga si nu lasam nimic sa treaca spre ei . Lanseta din dreapta era lipita de malul opus si chiar daca nu producea mai nimim , nici nu scoteam lanseta de/acolo de frica sa nu cumva sa deschidem vre-o portita spre ei .Eram atenti unii la altii ce fac , de ziceai ca pescuim doar 2 echipe pe balta . La finalul concursului am terminat pe locul 1 si cred ca pe 5 ei ...dar daca mai prindea un singur peste mai imbracat , intrau si ei pe podium .Era concurs calitate -cantitate si orice peste mai mare putea rasturna clasamentul oricand .

Ca si o concluzie pot zice ca noi am castigat atunci pt. ca am avut locul mai bun decat ei dar am avut si noi meritul ca am `jucat ca la carte si nu am facut greseli majore . Aveam nada la fel , strategia era cam aceeas , monturi la fel .....doar ca venea pestele din stanga a fost norocul nostru ..... si ghinionul lor dar sunt sigur ca daca erau altii mai incepatori in locul nostru , puteau ei castiga :wink:

In ziua de astazi conteaza mult vecinii . Daca prinzi langa tine o echipa mai slabuta este un bonus care la final poate sa fie castigator .... daia prefer sa merg la concursuri cu taxa mari unde vin putine echipe incepatoare care dezechilibreaza competitia :wink: .... Din pacate ,concursuri pe cantitate nu prea mai se fac si in stilul asta cu , concursuri gen 3-5 - 7 -10 pesti cei mai mari ,nu este o solutie sa evoluam si `omoram progresul facut in ultimii 5 ani :wink: . Vin multi pescari noi din spate dar slabi pregatiti .....sa castigi un concura de X pesti mari e mai mult noroc decat stiinta . Cand vin la concursuri pe cantitate unde trebuie sa ai conditie fizica , sa ai ritmul de nadit 72 ore , sa faci sute de lansari , sa nadesti din cobra zeci de kg de bile la peste 120 metrii ......sunt pierduti :lol: ... `Saracii nu au nici o vina ....atata pot fiind obisnuiti la concursurile de calitate unde mai mult dormi decat pescuiesti :lol: :lol:

o zi buna :wink:... nu mai recitesc si corectez ca-i prea mult
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

DaFishMan
Mesaje: 70
Membru din: Mar Apr 08, 2014 22:22
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DaFishMan »

gor965 scrie:
DaFishMan scrie:...dar daca as participa si te-as avea vecin, fi sigur ca la fiecare metru mancat din standul meu mi-ai manca si-un centimetru din varful bocancilor...
Daca esti asa violent din fire, m-as mira sa ajungi intreg acasa, dupa un concurs de pescuit...mai bine mergi la skandenberg! :wink:
culmea, ca nu sunt deloc violent din fire, sunt o fire pasnica, dar... totul are o limita. parerea mea ca daca ne inscriem la un concurs, platim aceeasi taxa si speram sa castigam acelasi premiu, fiecare metru furat din standul meu este o mana bagata direct in buzunarul meu, furt pe fata fara alte comentarii, iar pentru asta risti oricand o corectie fizica (daca nu te linistesti dupa un prim avertisment verbal). oricum, nu vreau sa bat campii prea mult, nu-l cunosc personal pe domnul iulian petre, dar din postarile dansului (in special aceea unde povestea cum a "pierdut" diferenta de 2000 sau 20000 lei dintre locurile 1 si 2 la un concurs) imi pare o persoana cam ahtiata dupa bani, probabil acestia fiind si scopul principal al participarii sale la concursuri. iar cum banii au ruinat toate sporturile de pe planeta asta, nici in pescuit n-avea cum sa fie altfel din pacate...
cat despre ajunsul intreg acasa, nu-i musai, mai ales daca partea adversa ajunge macar la fel :roll:
fire intinse si soare 12 luni pe an la toata lumea!!!

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de zfcristian »

foarte tare !!!! De mult nu am mai citit atatea lucruri interesante !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”