Daiwa Emcast A

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Carapcea Andrei
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2015 0:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Carapcea Andrei »

Mai vine recenzia la X-spod?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Am fost azi la TF si m-am jucat putin cu emblem surf 4500a.
Mie sincer in afara de frana specific Daiwa nu mi a placut mulineta. Ruleaza greu, e grea, infasoara 80cm/tura...
Eram chitit sa imi comand 2 de afara... dar imi voi lua ultegra 5500 xtc/xsc

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re:

Mesaj de mircead »

osc1or scrie:Am fost azi la TF si m-am jucat putin cu emblem surf 4500a.
Mie sincer in afara de frana specific Daiwa nu mi a placut mulineta. Ruleaza greu, e grea, infasoara 80cm/tura...
Eram chitit sa imi comand 2 de afara... dar imi voi lua ultegra 5500 xtc/xsc

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Cred ca era vorba de Emcast Surf 4500 A, Emblem 4500 QDA nu a aparut la TF, eu le-am luat din UK si sunt super, sunt robuste, mai usoare decat Emcast (630 gr) , au recuperare 106 cm/tura si frana rapida la 1/2 tura.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re:

Mesaj de Neamtul »

osc1or scrie:Am fost azi la TF si m-am jucat putin cu emblem surf 4500a.
Mie sincer in afara de frana specific Daiwa nu mi a placut mulineta. Ruleaza greu, e grea, infasoara 80cm/tura...
Eram chitit sa imi comand 2 de afara... dar imi voi lua ultegra 5500 xtc/xsc

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
In afară de raportul mic de recuperare, nu știu ce alte minusuri îi poți găsi. Dacă la 100e o mulineta de calitate e considerata grea la 660gr atunci nu știu ce sa zic. Mulineta asta chiar inspira încredere și e bine făcută, lucru pe care nu îl pot spune despre alte mulinete la acești bani, mai ales de la concurentul principal. De rulat rulează ca o Shimano Aerlex dacă nu chiar mai bine. M-am jucat cu mai multe mulinete și am văzut cum rulează.
Fiecare percepe altfel lucrurile. Eu zic, ca e foarte reușită fata de alte mulinete din aceeași gama de preț.

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Carapcea Andrei scrie:Mai vine recenzia la X-spod?
Vine și recenzia dar chestii de astea le fac atunci când îmi vine cheful, nu oricând. Ca o prima impresie, mulineta este tractor și nu se simte deloc ca o mulineta cu 2 rulmenți. E foarte solida și tamburul e ceva mai mare decât la o Ultegra de 14000.

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Tamburul de la x spod este diferit ca marime de cele de la axeoane?

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Daniel Ene »

osc1or scrie:
Neamtul scrie:Pentru dunare asteapta ca Arrow sa aduca in februarie probabil Okuma Aventa! :wink:
Si un exemplu de marketing de carton, mulineta asta are "Corrosion resistant graphite body", adica are o carcasa dintr-un plastic rezistent la ruginire :)
Corrosion nu inseamna rugina!
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Tritoiu Dragos scrie:Tamburul de la x spod este diferit ca marime de cele de la axeoane?
Nu e foarte diferit, e chiar compatibil. Difera buza tamburului, adica buza e mai lata si din aceasta cauza pare mai mare, nu este conic, este drept. Cred ca intelegi ce am vrut sa spun. :)

In alta ordine de idei, astept si eu Emblem QDA-ul in magazinul Arrow TM sa vad ce si cum. Dupa specificatii deja am inclus-o pe lista finalistelor. :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de DumiD »

Navis Carpo scrie:
osc1or scrie:
Neamtul scrie:Pentru dunare asteapta ca Arrow sa aduca in februarie probabil Okuma Aventa! :wink:
Si un exemplu de marketing de carton, mulineta asta are "Corrosion resistant graphite body", adica are o carcasa dintr-un plastic rezistent la ruginire :)
Corrosion nu inseamna rugina!
Corect, n-a stiut Oscior care-i mersul, de fapt are carcasa rezistenta la actiunea coroziva a apei sarate, pentru ca e un lucru bine stiut ca plasticul netratat se duce repede in contact cu apa sarata, in aproximativ doua-trei mii de ani

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Lasati carcasa de grafit ca e buna asa cum este. Daca o faceau din aluminiu sarea pretul de 100e si toti sareau de popou in sus ca e prea scumpa, ca e la concurenta cu Shimano, etc.
Pana la urma 90% din mulinetele de crap de pe piata sunt din grafit, plastic sau Ci4 si nu se plange nimeni de ele. Batranul BBLC e tot din grafit si de aia tot a facut istorie! :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”