izotatul de soia..........

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de mihasca_doru »

Sorin Ionescu scrie:@mihasca_doru

sa puna atat pesmet???????? NU PESMET,GRIS..!!! eee poate am exagerat putin..doar putin... :oops: :wink:

oare in mixurile lor exista aceasi cantitate de pesmet ...... DESPRE CINE VORBESTI?? :?:
despre firmele consacrate solar,nutra,dynamite etc......................adica daca in bilele redy made este atat pesmet sau gris,oare si in mixuri este la fel?
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de Genes Florin »

Bogdan Dragan scrie:
Sorin Ionescu scrie:Ideal este sa-ti calculezi valoarea proteica cat si a carbohidratilor din boilesul tau si in functie de ceea ce vrei sa obtii te joci cu procentele anumitor ingrediente cu valoare proteica mare. In cazul tau poti jongla intre 0.5% si 15% fara probleme.
Acest lucru este aproape imposibil de calculat corect :wink: De ce? Prin simplul fapt ca la multe din ingredientele existente pe piata nu exista tabele cu valoarea nutritiva a produselor respective!
DRAGANE, jura tu ca nu ai foaie de calitate........
cu tot ceea ce inseamna produsul repesctiv... :wink:
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de Vladut Mateianu »

Doru, te asigur ca Sorin are dreptate, un kg de mix de calitate costa mai mult la pret de productie decat 1 kg de ready-made pe raft ! Si pot confirma mai multi aceasta afirmatie.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de Cristi Y »

mai ti minte bilele africanilor in Africa de Sud ?? :D :D
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de Bogdan Dragan »

Genes Florin scrie:
Bogdan Dragan scrie:
Sorin Ionescu scrie:Ideal este sa-ti calculezi valoarea proteica cat si a carbohidratilor din boilesul tau si in functie de ceea ce vrei sa obtii te joci cu procentele anumitor ingrediente cu valoare proteica mare. In cazul tau poti jongla intre 0.5% si 15% fara probleme.
Acest lucru este aproape imposibil de calculat corect :wink: De ce? Prin simplul fapt ca la multe din ingredientele existente pe piata nu exista tabele cu valoarea nutritiva a produselor respective!
DRAGANE, jura tu ca nu ai foaie de calitate........
cu tot ceea ce inseamna produsul repesctiv... :wink:

Genes...daca citesti atent o sa vezi ca am zis ca e aproape imposibil...bineinteles ca am la anumite ingrediente foaie de calitate, dar nu la toate...de aceea am zis aproape imposibil. Mai ales la cele importate din Anglia, mai greu cu fisele de calitate, dar cum eu nu stiu ce importi tu din Angllia ca sa iti dau exemple... :wink:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cristi Y scrie:mai ti minte bilele africanilor in Africa de Sud ?? :D :D
exact ! sau bilele de fructe ale lui boban de la cm serbia 2007 ? :D :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: izotatul de soia..........

Mesaj de Andrei91 »

Vladut Mateianu scrie:
toto `U`C scrie:Izolatul de soia are cu totul alte caracteristici decat Izolatul proteic din Soia iar Full fat Soia la fel are cu totul alte caracteristici decat cele 2.
Nu este asa. Fi atent aici, sunt lucruri importante , impartasite de un prieten, Cosmin, inginer in domeniu :

" Procesul tehnologic prin care trec boabele de soia : decorticare, degresare, macinare..... rezulta faina de soia cu 50% proteina si 50 % zaharuri. Zaharurile pot fi fermentescibile sau nefermentescibile, adica nedigerabile de microrganisme.
Daca eliminam si zaharurile simple va rezulta CONCENRATUL PROTEIC DE SOIA CU 70% PROTEINA.

Daca se elimina zaharurile nefermentescibile , va rezulta IZOLATUL DE SOIA = IZOLAT PROTEIC DE SOIA= IZOLAT PROTEIC FUNCTIONAL DE SOIA , care are circa 90-92% proteina bruta ! " :wink:

Sper ca am lamurit problema, multumim Cosmin.... :wink:
Scuza-ma ca te deranjez Vladut :D dar tu esti cel mai in tema sa imi dai un raspuns corect. Acest izolat de soia trece printr-un proces de hidroliza? Adica poate fi numit proteina vegetala hidrolizata? Multumesc .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”