Liber la furat

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Liber la furat

Mesaj de Lucian SV »

Florin Pata scrie: Am inteles ca m-am nascut ieri...bineinteles ca nu ma duce capul , habar nu am ce e cu mine si mai si trolez !
Ma indrept spre 50 de ani , am 3 ani de Banci/Finante in ASE , diploma de licenta ASE BUCURESTI sectia R.E.I. si peste 20 de ani in bugetare ,prognoze si analize financiare in companii romanesti si multinationale !
Poate ne spui si tu cati ani ai , poate studii la Harvard , sau esti Anghel Rugina ascuns la Suceava si dupa aia vorbim !
Incearca si tu sa combati idei,principii si nu sa discuti despre indivizi pe care nu ii cunosti !
e o mare diferență între ”sau” și ”și”, se învață la mate în clasa IX - elemente de logică. am și eu vreo doi saci de diplome în pod și nu consider că asta e relevant în felul cum percep ceea ce se întâmplă în jurul meu. informația și accesul la ea e miezul! privind la ceea ce scrii, doar fumigene fără date concrete, și la faptul că ai licența în REI cred că de fapt ești o secretară blondă. încet , dar sigur s-ar putea să-l citez pe N. Iorga referitor la prost și discuție. dar până una alta uite o vorbă din folclorul strămoșesc: ”cine fură azi un ou, mâine te fură și pe tine dacă ești bou”. :D

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Liber la furat

Mesaj de nicucc »

ionut72 scrie:
Lucian SV scrie:
ionut72 scrie: E absolut eronat sa numesti abuziv/a, un comision sau o clauza cu care ambele parti au fost de acord ex-ante semnarii contractului. Un comision sau o clauza sunt abuzive doar daca sunt adaugate, ulterior, in contract.

Altfel, rolul primordial al bancilor centrale e (ascultati cu atentie ce spun guvernatorii) salvarea fundului bancilor comerciale, care sunt agentii de expansiune/fiscali ai statului (ganditi-va numai la faptul ca bancile comerciale va pun popriri pe conturi ori de cate ori statului i se scoala ca-i datorati bani).
Nu-l mai ameți și tu că oricum trolează sau habar n-are cei cu el. eu m-am referit la oug 50/10 care a mai făcut curățenie și care a obligat băncile să spună clar care este costul creditului. :mrgreen:

Ei bine, in ce ma priveste, de abia OUG 50 a fost o chestie abuziva. Adica a intervenit in lege (contractul fiind legea partilor).

Apropo de OUG 50, mi s-a intamplat o chestie amuzanta, aveam un singur credit in euro in derulare (din cele 17 pe care le-am avut in total) si am primit instiintare la banca, ca trebuie sa merg sa semnez modificarea si transformarea lui in lei. Problema a fost ca mi-au pus in fata o dobanda cu vreo 4 puncte procentuale mai mare, cu care n-am fost de acord.

-Pai, ce facem?
-Pai, ori acceptati ce dobanda va propun eu, ori ramane contractul neschimbat (asa cum l-am semnat initial).
-Pai, nu putem ca nu mai e conform legii!
-Ghinion, aveti o problema atunci! Va las 24 de ore sa va ganditi cam ce sa faceti: acceptati propunerea mea, doriti sa continuam pe vechea forma a contractului (care excede legea actuala), sau ne vedem la tribunal!

S-au gandit si a 2-a zi am semnat cu dobanda pe care le-o propusesem. :)
Corect...negocierea este cea mai buna cale de a ajunge la un consens cu o banca sau cu diversi creditori, din pacate foarte multe persoane nu stiu asta sau nu sunt indeajuns de informate. Atata timp cat la acordarea uni credit nu esti consiliat decat de catre un angajat al bancii care-si vede doar pozitia lui in serviciu si eventual comisionul pe care-l va lua dupa acordarea creditului, nu poti emite mai multe pretentii. In acesta perioada banii sunt ceva mai ieftini, faci pe dracu-n patru si daca nu-ti reuseste negocierea cu creditorul respectiv te poti adresa altuia pentru refinantare.

Probabil infiintarea unor agentii de consultanta nu ar strica, (poate este chiar o idee de afaceri) in capcana bancilor au cazut si foarte multe firme nu numai persoane fizice.

Ca exemplu va pot spune ca si eu am credite de peste 150.000 de Euro, care ma ajuta sa-mi desfasor activitatea DAR! aceste sunt numai in LEI si cu dobanzi cuprinse intre 2.75 si 5%.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Liber la furat

Mesaj de Lucian SV »

ionut72 scrie: S-au gandit si a 2-a zi am semnat cu dobanda pe care le-o propusesem. :)
la mine a fost mai simplu. aveam un credit ipotecar la raiffeisen în euro. au scos niște comisioane. cred că pe vremea aia erau și multe procese prin instanțe și au respectat sentințele din spețele similare.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Liber la furat

Mesaj de bogdan5 »

Ati ajuns la diplome. Lasati-le la dracu de dipolme si habarnistii au d'astea.
Poti sa ai cea mai solida argumentatie logica pe care o poate scoate mintea ta de om inteligent, NU CONTEAZA.
Realitatea este alta si realitatea nu se schimba doar pentru ca mie sau tie nu ne convine.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Liber la furat

Mesaj de Sigi »

Lucian SV scrie:
Florin Pata scrie: Dar nu pot sa nu comentez urmatoarele :
- BNR ar fi trebuit sa comunice ametitilor cateva indemnuri la prudenta
- BNR ar fi trebuit sa explice oamenilor ce inseamna DAE vs. DOBANDA , cos valutar ,ROBOR si EURIBOR,etc.
- permiterea unor comisioane si clauze abuzive
eu cred că tu te-ai născut ieri. nu spunea Vasilescu, Isărescu şi tot neamul lor că sfătuiesc românii să se împrumute în moneda în care sunt plătiţi la rândul lor. ce vrei mai clar de atât? ce să explice BNR, politica de creditare a unor bănci comerciale? comisioanele şi clauzele abuzive au fost înlăturate de vreo 5-6 ani parcă. bagi nişte strâmbe total depăşite! :wink:
Chiar daca faci contract de imprumut in lei, tot se tine cont de cursul valutar. Eu am contractat un credit BRD in 2006 pe cand euro era ceva peste 3 lei iar cand euro a inceput sa creasca mi-a crescut si mie rata. In total rata a crescut cu aproape 50 de lei pana cand euro a ajuns la valoarea la care a fost in 2016 cand am incheiat totul. Cu bancile NU AI CUM sa castigi. Totusi, sunt de acord ca contractarea unui credit in valuta e cel putin imprudenta, oricare ar fi valuta aia. Avem cea mai imprevizibila economie din lume - cred eu - asa ca te poti astepta la orice (la nimic bun adica).

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Liber la furat

Mesaj de nicucc »

O rata in lei cu creste sau scade in functie de cursul valutar ci doar de cresterea indicilor financiari (ROBOR, EURIBOR...) , ca acesti indici pot evolua la randul lor este cu totul altceva, deocamdata sunt la niveluri destul de acceptabile, ba Euribor-ul daca nu ma insel e pe minus.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Liber la furat

Mesaj de Lucian SV »

nicucc scrie:O rata in lei nu creste sau scade in functie de cursul valutar ci doar de cresterea indicilor financiari (ROBOR, EURIBOR...) , ca acesti indici pot evolua la randul lor este cu totul altceva, deocamdata sunt la niveluri destul de acceptabile, ba Euribor-ul daca nu ma insel e pe minus.
Bingo! :mrgreen:, iar faptul că Sigi s-a împrumtat în lei a fost un lucru înțelept. și venitul său în lei a crescut din 2006 și a putut suporta Robor-ul lejer.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Liber la furat

Mesaj de ionut72 »

Sigi scrie:
Lucian SV scrie:
Florin Pata scrie: Dar nu pot sa nu comentez urmatoarele :
- BNR ar fi trebuit sa comunice ametitilor cateva indemnuri la prudenta
- BNR ar fi trebuit sa explice oamenilor ce inseamna DAE vs. DOBANDA , cos valutar ,ROBOR si EURIBOR,etc.
- permiterea unor comisioane si clauze abuzive
eu cred că tu te-ai născut ieri. nu spunea Vasilescu, Isărescu şi tot neamul lor că sfătuiesc românii să se împrumute în moneda în care sunt plătiţi la rândul lor. ce vrei mai clar de atât? ce să explice BNR, politica de creditare a unor bănci comerciale? comisioanele şi clauzele abuzive au fost înlăturate de vreo 5-6 ani parcă. bagi nişte strâmbe total depăşite! :wink:
Cu bancile NU AI CUM sa castigi.
Daca ar fi sa povestesc experientele mele cu bancile comerciale din Romania (si nu numai) ar iesi un intreg roman. Totusi, cu nici una dintre ele n-am ajuns nici macar sa fac vreo reclamatie (ce sa mai vorbim despre judecata). In plus, ca sa fiu corect, din relatia cu ele am castigat net. Banii pe care i-am dat inapoi bancii, in suma totala, sunt de cateva ori mai putini decat banii pe care i-am castigat folosind acele imprumuturi, in aceeasi perioada.

Ca sa fiu mai clar, cu ajutorul fiecarei mii de euro pe care am imprumutat-o si pentru care, in medie, in 5 ani am dat inapoi cam 1400 de euro, am castigat minimum 3000 de euro in aceeasi perioada (5 ani).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Liber la furat

Mesaj de Lucian SV »

Dacă mai spui și că ai rulat așa vreo 500.000 de euroi ar trebui să-ți iei ban pe veci că n-ai spus despre mocăială la toată lumea! unde am fi ajuns ca națiune... :lol: :lol: :lol:

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Liber la furat

Mesaj de bogdan5 »

Fraierilor, faceti-va selfie cu Ionut si cand mergeti la banca sa negociati lasati telefonul pe birou, asa, pe sistem- ”usor ostetantiv”. :lol: :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”