Nadire la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Nadire la distanta

Mesaj de catalinSM »

cu ce arunci mai departe? spomb mediu sau bulgari.

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Nadire la distanta

Mesaj de sollo »

sunt pescari care dau peste o suta de metri atat cu spombul cat si cu cupa de nadire .
cei care vor sa depaseasca aceste distante si sa nadeasca peste toti ceilalti de pe balta folosesc catapulta.
Nadirea cu spombul totusi e mult mai precisa decat cea facuta cu cupa sau catapulta.

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Nadire la distanta

Mesaj de carpdiem »

Sau spomb mini. :)
CarpDiem - Cezar Paunescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

catalinSM scrie:cu ce arunci mai departe? spomb mediu sau bulgari.
Trebuie tinut cont neaparat de grosimea firului.
Cu 0,20 si spombul mediu cu boilies ( cu altceva nu am incercat ) ies peste bulgarii de nada, ( mamaliga ). Diferentele sunt de pana la 10m. In conditii fara vant aproximez aruncarile la 175m cu spombul si pana in 165-170m cu bulgari de mamaliga.
Cu bulgarii de pasta ( densitate mai mare ) arunc la aceeasi distanta ca si cu spombul mediu.

Cu alt fir nu am dat cu spombul mediu, dar sigur se pierde din distanta daca este mai gros.

Inclusiv la nadirea cu bulgari se pierde din lansare daca se folosesc fire groase. Acestea freaca mai tare pe inele si maresc timpul pana la care cupa se intoarce si elibereaza bulgarele.

Cunosc cazuri in care se spunea : "nu este buna cupa ca se lipeste de bulgare", dar firele erau de 0,40, ca "daca este cupa, ce conteaza grosimea firului " . ... Case mari, nu dau nume. :D

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Nadire la distanta

Mesaj de sollo »

pentru asa distante ce spod si ce mulineta folositi ?
nu reusesc sa ajung la 170 m nici la casting :D ,
am mai citit pe forum ca unii cu spombul ( parca Oscior ) aruncau peste distanta la care lansau montura .
deci se pot atinge distante considerabile cu el folosind echipamentul adecvat.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

sollo scrie:pentru asa distante ce spod si ce mulineta folositi ?
nu reusesc sa ajung la 170 m nici la casting :D ,
am mai citit pe forum ca unii cu spombul ( parca Oscior ) aruncau peste distanta la care lansau montura .
deci se pot atinge distante considerabile cu el folosind echipamentul adecvat.
Nu am avut niciodata "spod" ( adica o lanseta "speciala" de nadit ). Am folosit numai lansete de puteri pana in 4 lbs.
Alti aruncatori mai buni ridica stacheta poate si cu 15m. Sunt aruncari normale in topul pescuitului de competitie.

Ideea nu este cat aruncam noi, cifrele fiind date mai mult ca proportie pentru distanta respectiva. Cu cat scade distanta la care arunca un pescar, cu atat se reduce si diferenta intre naditul cu spombul si cel cu bulgari. Repet,exemplul este dat pentru spombul mediu cu fir de 0,20 incarcat cu boilies si bulgari de 110-130g.

Cu montura facuta numai cu boilies la carlig, folosind acelasi fir ca pe spomb , cu boilies de 24 eu ies cativa metri peste zona nadita cu spombul. Folosesc combinatia cand pescuiesc pe pat si la limita lui. Nu am nevoie de semne.
Pentru "izolate" nadesc cu spombul cu 0,20 si la mulinete pun 0,18. Ies peste pat cu pana la 20m, mai ales daca folosesc la carlig bila mai mica de 0,20. Daca la bila ii mai atasez un saculet cat am masura notata cu X :) , arunc iar pe patul de nada, iar fara semne sau clips :wink: .

P.S. unii cioplesc plumbul sa arunce tare, altii cioplesc bila sau saculetul sa pescuiasca bine. Fiecare cu treaba lui ... :) . In cativa ani o sa avem "doctori" si pe tema asta. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mitranescu scrie:
Nu am avut niciodata "spod" ( adica o lanseta "speciala" de nadit ). Am folosit numai lansete de puteri pana in 4 lbs.
Mi-am propus sa nu mai folosesc valoarea asta in lbs, ca nu are nicio legatura cu o lanseta si vad ca tot mai gresesc. Testul asta de curbura este o chestie total inutila ca informatie, sau in a cataloga o lanseta, pentru ca la aceiasi lbs doua lansete se pot indoi total diferit ( una pe varf si alta direct din cotor ) si implicit aruncarile difera. Atunci la ce ma ajuta aceasta valoare a "testului de curbura" ?!

Asa ca rectific, am folosit numai lansete apropiate de 400g si cat mai rigide. Adica lansete bune de aruncat si totodata placute in utilizare prin singurul aspect care poate sa sustina real ideea : greutatea redusa. O lanseta care arunca bine cu o montura, arunca la fel de bine si cu un spomb sau cu un bulgare, ca tot o greutate este. ( cand ne referim la distanta maxima, ca despre asta vorbim )
"Spod-urile" sunt in general lansete grele, de peste 500-600g, ( putere fara costuri mari de fabricatie ), care rezista la nadit. Ii vad rostul cand omul tine la niste lansete moi si nu vrea sa riste cu naditul. Situatie in care subiectul actual nu mai intra deloc in discutie . ( montura / spomb / bulgari )

In randul pescarilor vechi de competitie nimeni nu foloseste o lanseta speciala de nadit, adica "spod". Majoritatea au lansete care isi fac treaba foarte bine atat la pescuit cat si la nadit.

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Nadire la distanta

Mesaj de odsec »

Dan ce inaintas folosesti la firul de 0.18 stiu ca hakuyo max dar grosimea ma intereseaza care rezista la aruncari si nodul e suficient de tare si ce nod

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Nadire la distanta

Mesaj de catalinSM »

multumesc pentru raspunsuri.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

odsec scrie:Dan ce inaintas folosesti la firul de 0.18 stiu ca hakuyo max dar grosimea ma intereseaza care rezista la aruncari si nodul e suficient de tare si ce nod
Am folosit pe MTX14 Maxxx Camouflage de 0,25, iar pe Class de 0,30. ( forta mai mare de aruncare )

Acum folosesc pe Class MAXX EVOLUTION 8 BRIDE de 0,25
https://danmitranescu.ro/fir-textil/185 ... -100m.html
deoarece este mai subtire si mai matasos decat Camouflage. Se leaga mai bine cu firele subtiri.

Obligatoriu fac un nod simplu pe monofilament ( pe tronsonul care se taie dupa ce se face nodul ) , cat mai apropiat de nodul cu inaintasul si tai imediat dupa el. In situatia in care monofilamentul aluneca prin nod fiind foarte subtire, atunci acel nod simplu suplimentar nu lasa ca firul sa treaca. De multe ori l-am gasit proptit in nodul de baza. Adica pesti pierduti daca nu era facut.
In 2009 am pierdut la 800g titlul de Campion National la individual datorita unui peste de 6-7kg scapat cu tot cu inaintas pe Darvari. ( Babi stie ... :) ). De atunci nu mai exista sa leg un nod de inaintas cu un fir de 0,18 fara sa ii fac si nodul suplimentar de care spuneam.

P.S. nodul este acela in care pui mono in doua, bagi inaintasul prin bucla, rasucesti de 6 ori inainte, de 3 inapoi si il bagi din nou prin bucla, dar invers decat a fost bagat prima data. Nu stiu cum se numeste. Decat sa caut , mai bine am scris cum se face. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”