Nadire la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Sigi »

Albright. Cel mai bun.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie: P.S. nodul este acela in care pui mono in doua, bagi inaintasul prin bucla, rasucesti de 6 ori inainte, de 3 inapoi si il bagi din nou prin bucla, dar invers decat a fost bagat prima data. Nu stiu cum se numeste. Decat sa caut , mai bine am scris cum se face. :D
Salut Dane,

Dar poti sa ne spui cum ai reusit sa scoti un crap de 29.45 kg pe Corbu, cu fir de 0.18, fara "sa maturi" standurile colegilor, sa rupi firul, etc...???

Ce control poti sa ai la peste 150 de m asupra unui crap de 10, 20 kg cu fir de 0.18??..

Apropo de nod, Albright, din cite stiu pui firul gros in doua (in cazul asta inaintasul), bagi cel subtire prin bucla rasucesti de 6 ori inainte, de 3 ori inapoi si il bagi din nou prin bucla...
http://www.animatedknots.com/albright/i ... crollPoint

Il faci tu invers sau asa a iesit din taste?
Si o ultima intrebare, eu folosesc pe Class inaintas Hakuyo 8 bride de 0.3 si mi se pare excelent. Tu zic ca merge si 0.25?
Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Dan Mitranescu scrie: P.S. nodul este acela in care pui mono in doua, bagi inaintasul prin bucla, rasucesti de 6 ori inainte, de 3 inapoi si il bagi din nou prin bucla, dar invers decat a fost bagat prima data. Nu stiu cum se numeste. Decat sa caut , mai bine am scris cum se face. :D
Salut Dane,

Dar poti sa ne spui cum ai reusit sa scoti un crap de 29.45 kg pe Corbu, cu fir de 0.18, fara "sa maturi" standurile colegilor, sa rupi firul, etc...???

Ce control poti sa ai la peste 150 de m asupra unui crap de 10, 20 kg cu fir de 0.18??..

Apropo de nod, Albright, din cite stiu pui firul gros in doua (in cazul asta inaintasul), bagi cel subtire prin bucla rasucesti de 6 ori inainte, de 3 ori inapoi si il bagi din nou prin bucla...
http://www.animatedknots.com/albright/i ... crollPoint

Il faci tu invers sau asa a iesit din taste?
Si o ultima intrebare, eu folosesc pe Class inaintas Hakuyo 8 bride de 0.3 si mi se pare excelent. Tu zic ca merge si 0.25?
Multumesc!
Un crap de peste 10kg se scoate cu 0,18 numai cu ceva noroc. Bine ca nu stie ce sa faca. :)
Cel de 29kg a venit destul de repede, la mal a stat cam 5 minute. Repet , noroc cu scosul, mai ales ca ne si grabem, ca ne intrase un banc de crapi pe zona.
Dar cand nu ai alta solutie trebuie sa bagi si riscurile in calcul, ca sa prinzi.

La nodul cu inaintasul se pune in doua numai monofilamentul, iar textilul se rasuceste. Alta varianta nu cunosc.

Merge si 0,30 , dar 0,25-ul se leaga mai bine cu fire subtiri ( ca despre asta discuitam, plus ca in 90% din cazuri le folosesc ).
Totodata folosesc 0,25 si la ace.

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Nadire la distanta

Mesaj de sollo »

ce parere aveti de nodul dublu pentru legat doua fire rapid intre ele . pare foarte rezistent ,nu e mare , singurul inconvenient e ca nu e conic ca Albright . http://www.animatedknots.com/doublefish ... crollPoint

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

sollo scrie:ce parere aveti de nodul dublu pentru legat doua fire rapid intre ele . pare foarte rezistent ,nu e mare , singurul inconvenient e ca nu e conic ca Albright . http://www.animatedknots.com/doublefish ... crollPoint
Merge numai intre mono si mono, sau textil cu textil.
Intre mono cu textil se taie guta destul de usor.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Nadire la distanta

Mesaj de petre iulian »

ejas scrie:, eu folosesc pe Class inaintas Hakuyo 8 bride de 0.3 si mi se pare excelent. Tu zic ca merge si 0.25?
--------

la ultimul concurs am folosit de 0,25 pe lansete tari cu plumbi de 130 gr si nu am rupt niciodata inaintasul (eram trei aruncatori eu ,Ghita si Zetec ) . Acum vreau sa folosesc si 0,20 sa vedem daca rezista :wink: .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Madalin Dirla »

Nu incerca,nici cu 110 g nu rezista 0.20 :cry:
petre iulian scrie:
ejas scrie:, eu folosesc pe Class inaintas Hakuyo 8 bride de 0.3 si mi se pare excelent. Tu zic ca merge si 0.25?
--------

la ultimul concurs am folosit de 0,25 pe lansete tari cu plumbi de 130 gr si nu am rupt niciodata inaintasul (eram trei aruncatori eu ,Ghita si Zetec ) . Acum vreau sa folosesc si 0,20 sa vedem daca rezista :wink: .

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Nadire la distanta

Mesaj de petre iulian »

ala impletit in 8 ?
ala normal stiu ca nu merge dar speram la asta in 8 ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Dan Mitranescu scrie:


La nodul cu inaintasul se pune in doua numai monofilamentul, iar textilul se rasuceste. Alta varianta nu cunosc.
Din experienta mea (nu foarte concludenta) nodul Albright se poate face in ambele sensuri.
Din ratiuni de usurinta in executie, prefer sa matisez monofilamentul pe textil si zic ca si nodul iese cu conul orientat avantajos pentru lansare.

Exista avantaje pe care nu le vad eu daca se matiseaza textilul pe mono? (gen crestere rezistenta la rupere, scadere dimensiune nod etc)

Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nadire la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Dan Mitranescu scrie:


La nodul cu inaintasul se pune in doua numai monofilamentul, iar textilul se rasuceste. Alta varianta nu cunosc.
Din experienta mea (nu foarte concludenta) nodul Albright se poate face in ambele sensuri.
Din ratiuni de usurinta in executie, prefer sa matisez monofilamentul pe textil si zic ca si nodul iese cu conul orientat avantajos pentru lansare.

Exista avantaje pe care nu le vad eu daca se matiseaza textilul pe mono? (gen crestere rezistenta la rupere, scadere dimensiune nod etc)

Multumesc,
Cel mai bine, se leaga doua noduri facute diferit unul de altul si se trage de ele. Ala care cedeaza primul este mai slab.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”