Boilies decathlon

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Vladut Mateianu scrie:
Pot veni si eu ? :) Am ceva bile care ies pana in 5 lei la productie, sa vedem ce pot !
Vladut, nu le mai spune de pret, ca sar iar haterii ca daca-s ieftine, sunt proaste 8) :lol: :lol:
Daca poti, lasa 1-2 kg la Toni, ma duc iar la sf lunii, 48H. :mrgreen: :mrgreen:
Gone fishing....

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Eduard Mosneanu »

carbocalm scrie:Daca la 6 pesti prinsi de Iulian se prind 2 cu boilies decathlon pt mine va fi suficient sa le folosesc in continuare.
Marea majoritate face partide de 24-48h ...
Repet, atat timp cat cunosti BINE balta pe care obisnuiesti sa pescuiesti si stii ce/cum sa adaptezi la conditiile date, prinzi peste cu ORICE nada, fie ea mamaliga aditivata pe momitor, sau cine stie ce bile sute de lei kg .... Mitranescu cate concursuri a castigat folosind mamaliga ?! Sau Tata Nitu, cu grambelul sau de 5 lei kg ?!
Ok , poate pentru selectie si trofee, sau competitii, conteaza, da, calitatea/compozitia bilelor, insa n am afirmat, nici macar sugerat, ca bilele pe care le folosesc eu preponderent, sunt cele mai bune, ci doar ca la acest pret, sunt ideale pt partidele de placere :)
Si-n plus, nu cred ca a existat sau exista vreun incepator in pescuitul la boilies, care sa "arunce" de la inceput saci de bile scumpe. Intai tehnica, apoi bila.
Saptamana usoara tuturor :)
Gone fishing....

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie:Exact ! :D E ok si Pantelimonul, dar nu prea mai exista ciortan
...n-ai de unde sa stii ce exista in balta aia. Decat in cazane in care stii ca mai exista ceva peste mai bine pe-o balta mare, frumoasa in care nu stii exact ce balauri sunt. Aia promovare, nu braile si partide-test in lighane cu pesti care nu mai trag la rama daca n-are stropeala de pruna.
Plus ca la cat costa bilele nici n-ar fi paguba mare daca nu prinzi nimic pe Pantelimon. :lol:

mazi
Mesaje: 68
Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de mazi »

petre iulian scrie:
Eduard Mosneanu scrie:
Daca vrei sa te convingi de calitatea bilelor, lasa-mi un pm cu balta pe care vrei sa le-ncerci, o adresa, si-ti trimit un sac de 10 kg :)
----------

da vreau eu sa ma conving ....
alege o balta si mergem impreuna si pescuim unul langa altul 72 ore ... tu cu bilele tale si eu cu ale mele ....numai bile la nadit si la carlig :wink: ... Pescuit curat cu plumb si bila .

Te astept :wink:

ps. tu alegi balta si eu locul/standul sa nu cumva sa te asezi pe un loc pre-nadit :wink: Si ca sa nu zici ca-s baiat rau, te las sa alegi si cu ce gama sa pescuiesc eu din cele 5 de la `4Carp ...
Salutare si scuze ca ma bag in discutia voastra. Nu am pescuit niciodata cu bile de la dvs dar ce pot sa va spun cu siguranta, e ca daca alegeti delta ca loc de concurs, e foarte posibil sa pierdeti :)
Noi am pescuit anul trecut pe bratul chilia, dupa chilia veche ...pe intinsura folosind pentru nadit doar bile de la decathlon si l-am rupt :). In jurul nostru mai era un singur tip care reusea sa prinda (prindea de rupea si el, doar bucati mari) cu niste saci de bile din germania ( nu am mai vazut pana acum niciodata modelul ala). Nu vreau sa intelegeti ca as contesta calitatea bilelor de la dvs dar am fost placut surprins sa vad ce se poate prinde cu bile ieftine. Nu le-am incercat pe carpodroame niciodata dar mai am un sac de 10kg de anul trecut si chiar ma gandeam sa-l folosesc la urmatoarea partida la Peris.
Ganduri bune!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Vladut Mateianu »

In concluzie, bilele Caperlan sunt foarte bune, doar ca trebuie sa sti sa le folosesti ! Ptr altii insa, sunt prea ieftine ca sa fie bune. E Romania, patria snobilor cu fitze. Dar sa-i lasam in pace, fara cotizanti s-ar duce multe firmulitze de nada in cap... :D De fapt aceasta discutie nici nu este ptr ei.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
MarioB
Mesaje: 111
Membru din: Joi Oct 06, 2016 10:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de MarioB »

Am nadit Duminica cu bile de la Caperlan Wellmix Monstercrab de 20 si cu CPK Squid & Plum Black Pepper si la carlig am folosit 1016 dipuit Senzor si RB Competition dipuit de la Claumar si am avut:
1 crap 14.5 kg
1 crap 11.4 kg
3 crapi 10+
3 crapi 8 +
2 crapi trecuti de 5 kg
Si asta la o partida de zi, am nadit la 6 dimineata si de la ora 11 a inceput nebunia...si nu am bagat decat 2 pungi de bile in total 1.8 kg.
Balta Floarea Popestiului
Fişiere ataşate
2017-05-14_21.02.55-800x800.jpg
2017-05-14_21.02.55-800x800.jpg (156.08 KiB) Vizualizat de 2490 ori
You need 3 hobbyes:
1. One to keep you creative 📚
2. One to keep you in shape 🏋️‍♂️
3. One to make you money 💰

Avatar utilizator
daddy caddy
Mesaje: 607
Membru din: Joi Aug 04, 2011 18:21
Puncte: 0
Localitate: BRASOV

Re: Boilies decathlon

Mesaj de daddy caddy »

petre iulian scrie:
Eduard Mosneanu scrie:
Daca vrei sa te convingi de calitatea bilelor, lasa-mi un pm cu balta pe care vrei sa le-ncerci, o adresa, si-ti trimit un sac de 10 kg :)
----------

da vreau eu sa ma conving ....
alege o balta si mergem impreuna si pescuim unul langa altul 72 ore ... tu cu bilele tale si eu cu ale mele ....numai bile la nadit si la carlig :wink: ... Pescuit curat cu plumb si bila .

Te astept :wink:

ps. tu alegi balta si eu locul/standul sa nu cumva sa te asezi pe un loc pre-nadit :wink: Si ca sa nu zici ca-s baiat rau, te las sa alegi si cu ce gama sa pescuiesc eu din cele 5 de la `4Carp ...


interesanta propunerea lui Petre Iulian si mai interesant este daca aceasta se v-a concretiza!
STIL OSTIL

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Fac deranj mare bilele astea produse de Caperlan.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de dancalinescu »

Depinde de balta Viorele. Pe Solacolu s-a cam prins la orice mai putin astea de decathlon. Din fericire insa, cine a prins la bilele de Decathlon, putin cat a prins, au fost in general pesti mari. :)

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Valerian »

Varianta Liver si Pineaplle de ce nu se găsesc la noi ???

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”