Recomandare rod pod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Recomandare rod pod

Mesaj de Oliver24 »

Salutare dragi pescari! Aș dori să achiziționez în viitorul apropiat un rod pod cu 4 posturi. Aș folosi pe el Shimano velocity de 3,90 cu mulinete Ultegra xtd. Ca și preț, aș prefera ceva până în 500 de lei.
Prima întrebare ar fi: merită achiziționat rod pod ”duraluminiu”? Personal mi se pare doar o variantă mai ieftină a inoxului, care arată a inox dar de fapt este un plastic asemănător rod podurilor de preț mic. La ce ar trebui să fiu atent când achiziționez un astfel de produs? Mersi mult.

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de andrei_h »

In gama asta de preț, chiar mai ieftin eu recomand rod podul de la Decathlon. Îl are un prieten și este foarte fiabil, destul de greu ceea ce ii da stabilitate, materialele nu sunt rele și buzbarul este foarte încăpător fiind pretabil și pentru 3 lansete sau pentru 4 cu distanța destula intre bete. In gama asta de preț și nu numai cred ca este best buy

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de jugarucristian »

Cel mai stabil rod pod in banii astia,plus ca este de inox si bate rodpod-uri de multe milioane peste el :mrgreen:
https://danmitranescu.ro/rod-pod/131-ro ... o-146.html
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de Claudiu Garlea »

De ce nu alegi un sistem de picheti, din inox?

Cea mai simpla varianta, ar fii acesta de la NGT - cu 3 adaptoare diferite (ponton, pietris, pamant tare).

http://www.totalfishing.ro/suport-teles ... 60793.html

Iar ca si buzz bari, se pot alege fara probleme cei cu lungimea de minim 22cm

http://www.totalfishing.ro/buzzbar-trak ... 49821.html

Stammer88
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 20, 2014 22:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Recomandare rod pod

Mesaj de Stammer88 »

Salutare , eu personal folosesc acest model https://ffb.ro/suporti-si-rod-pod-uri/r ... &order=ASC si sunt foarte multumit de el se monteaza in 2-3 min si ocupa foarte putin spatiu in masina , pescuiesc cu Daiwa Ryukon si stau foarte bine pe el , este foarte accesibil la pret chiar daca e chinezarie si destul de bun ca si calitate .Spor


Sent from my iPhone using Tapatalk

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de merlin21 »

Claudiu Garlea scrie:De ce nu alegi un sistem de picheti, din inox?

Cea mai simpla varianta, ar fii acesta de la NGT - cu 3 adaptoare diferite (ponton, pietris, pamant tare).
Nu recomand deloc, deloc asa ceva. Nu stiu din cine a folosit asa ceva, sa recomande asta.
Nu au stabilitate deloc, baza e f mica, surubul e subtire si iese din ponton, nu se poate schimba.
Ca sa nu mai zic ca se desurubeaza f usor de varf, mai ales daca mai pui si un buzbar.

Pt ponton e complet inutil, iar pt pamant, sunt variante mult mai calitative si mai ieftine.

Nu mai recomandati chiar orice.

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Caperlan Rod Pod Conquest - 400 lei din Decathlon, sau cel de inox de la Mitranescu, e undeva la 550.
Cam astea sunt cele mai ok la banii astia.
Gone fishing....

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de Alin Galbenu »

Cel de la decathlon este best buy, in suma asta.
Imagine

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de Oliver24 »

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Se pare că la prețul ăsta a rămas rod pod-ul de la Decathlon și cel de inox de la Mitrănescu. Personal am o rezervă față de rod pod-urile cu 3 picioare, mi se par mai instabile pe vânt. Ce părere aveți? De asemenea, se merită diferența de bani dintre un pod ”duraluminiu” și inox? Ce avantaje are inoxul în afară de faptul că este mai greu?

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Recomandare rod pod

Mesaj de Claudiu Cutus »

Intradevar un rod pod cu trei picioare nu v-a fi la fel de stabil ca unu cu 4, am avut cu 3 si nu as mai vrea niciodata.
Daca ai posibilitatea cumpara un model din inox, este mult mai rezistent.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”