Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Sfat achizitie avetrizori Hakuyo ?Sunt interesat de model 2014 sau model 2018 .

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hacuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

ROG admninistratorul sa modifice titlul scris corect Hakuyo .
Multumesc.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Ma intereseaza in mod expres daca se aude semnalul statiei in momentul in care slabeste bateria,la care model se aude mai tare.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Alin Galbenu »

Statia de la 2014 suna destul de tare, chiar deranjant. Eu pusesem banda pe gaura de la difuzor, intrucat la volum minim, tot era prea tare. Iar vibratiile "sunau" mai tare decat volumul.
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de ionut72 »

Model 2018, evident! Si, sa fim seriosi, bateriile nu (mai) sunt o problema asa de mare.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

NU bateriile sunt problema.Am fost la un pescuit de trei zile si in ultima noapteam ramas fara baterie in statie,s-a aprins lumina sa ma avertizeze ca nu mai am curent cindva in noapte ,setul de avertizori pe care ii am nu are avertizare sonora cind se descarca bateria si am avut o ,,plecare"de aprox. 200m,peste doua standuri ,acolo pestele , un romanesc de 12,3 kg ,a mai adunat doua monturi si a facut prapad.Nu l-am auzit ,aveam avertizorii pe mute.De aia sunt interesat de aceste modele pt ca am citit ca au aceasta functie.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

La modelul 2014,2017,sunt leduri pe avertizori care semnalizeaza volum,sensibilitate,run,etc nu ar fi rau sa existe posibilitate sa se poata verifica si amperejul in baterie ca si la acumulatori portabili pt telefoane iar la statie cele patru leduri amperajul din baterii.Albastru tare,verde bun,galben slabut,iar rosu slab.Banuiesc ca toti pescarii care stau mai multe zile pe balta ar fi multumiti de o asemenea functie.Asta daca se poate si producatorul doreste acest lucru,cu stima Domnule Dan Mitranescu.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de ionut72 »

Naghi Adrian scrie:NU bateriile sunt problema.,setul de avertizori pe care ii am nu are avertizare sonora cind se descarca bateria De aia sunt interesat de aceste modele pt ca am citit ca au aceasta functie.
Da, avertizorii Hakuyo 2017, 2017 si 2014 au acesta functie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Naghi Adrian scrie:La modelul 2014,2017,sunt leduri pe avertizori care semnalizeaza volum,sensibilitate,run,etc nu ar fi rau sa existe posibilitate sa se poata verifica si amperejul in baterie ca si la acumulatori portabili pt telefoane iar la statie cele patru leduri amperajul din baterii.Albastru tare,verde bun,galben slabut,iar rosu slab.Banuiesc ca toti pescarii care stau mai multe zile pe balta ar fi multumiti de o asemenea functie.Asta daca se poate si producatorul doreste acest lucru,cu stima Domnule Dan Mitranescu.
Domnul Adrian, simpla pastrare a statiei la caldura ( sub geaca, sau langa o sursa de caldura ) rezolva "problema".
Pe timp rece ( banuiesc ca asa a fost ) puterea bateriilor scade foarte mult, putand afecta corelarea dintre statie si avertizori.
Din practica, problema nu este la avertizori , ci numai la statie. Aceasta trebuie protejata de frig.
Degeaba se indica pe statie o eventuale putere intermediara a bateriei, daca aceasta intr-un interval scurt de timp poate sa scada foarte mult din cauza frigului.

In unele cazuri, statia incepe sa de alarme (bip-uri ) false pe timp rece. Este avertizarea de baterie slaba, nu un sunet generat de avertizor. ( am mai discutat asta la topicul cu avertizorii 2014, cand aparuse problema ca statia "mananca repede bateriile . Tot frigul era "problema". )
Nu trebuiesc schimbate bateriile, deoarece sunt bune, dar frigul le scade puterea.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Naghi Adrian scrie:NU bateriile sunt problema.,setul de avertizori pe care ii am nu are avertizare sonora cind se descarca bateria De aia sunt interesat de aceste modele pt ca am citit ca au aceasta functie.
Da, avertizorii Hakuyo 2017, 2017 si 2014 au acesta functie.
Toti au avertizarea de baterie slaba, dar frigul scade rapid puterea bateriei, trecand repede si peste posibilitatea de a mai emite ceva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”