Mtx class

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
andrei22
Mesaje: 383
Membru din: Lun Feb 08, 2010 21:28
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Mtx class

Mesaj de andrei22 »

Multumesc MAX!
DACIC CARP CLUB

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mtx class

Mesaj de Andrei I »

Alexandru Mihai scrie:
Andrei I scrie:Salut Dane, cati m de fir recupereaza noul MX la o tura completa? Am vazut ca raportul e 4.75:1 dar nu imi dau seama cati cm de fir recupereaza.

P.S. La multi ani tuturor sa aveti un 2018 cum va doriti!
120 cm
WOW! Tare!
Milionar excentric

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei I scrie:Salut Dane, cati m de fir recupereaza noul MX la o tura completa? Am vazut ca raportul e 4.75:1 dar nu imi dau seama cati cm de fir recupereaza.

P.S. La multi ani tuturor sa aveti un 2018 cum va doriti!
Salut Andrei, mulineta recupereaza 120cm, asa cum a spus si Maxx.
A fost facuta pentru pescuitul la distanta, aspect vazut in general numai din punct de vedere al aruncarii.
Ori, montura mai trebuie si recuperata, de unde a fost aruncata. :)
Toate cele bune si tie !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei22 scrie:Configuratia inelelor pe MTX 14 este 50- 14? Am facut comparatia cu Velocity si sunt mai mici..
Inelele nu sunt mai mari ca diametru exterior. ( aspect pur teoretic, fara niciun rol functional direct )

Totusi, la interior, da , sunt mai mari !
Asta este informatia care conteaza cu adevarat din punct de vedere functional si pe care nu o prea ia nimeni in calcul.

Inelele de calitate au ceramica subtire ! Acest aspect ofera trei avantaje : greutatea scazuta, interior mai mare si rezistenta marita la taiere sau spargere!
... plus aspect, dar sa nu luam asta in calcul, placerile fiind greu de probat. :)
Toata lumea vorbeste de exteriorul inelelor, atat in prezentarea produselor la vanzare, cat si intre pescari.
Daca are inel de plecare de 50 , "gata, este bine". Gresit !
Nu ia nimeni in calcul interiorul inelului, decat cei care au ochiul format si stiu sa faca intuitiv diferenta intre inelele de calitate si restul.

Multumesc pentru precizare. Se compara lansete de ani de zile si nimeni nu a luat asta in calcul, intr-o discutie publica. Si eu am omis sa scot aspectul in evidenta, chiar daca stiam bine despre ce este vorba si mai ales ca ma avantaja, deoarece folosesc cele mai subtiri ceramice existente pe piata ! ( pe 14, Uni,Top, Class, ... acum si pe 8 )

Inca ceva. Inelele de calitate ( subtiri ) sunt mult mai greu de facut decat cele groase. Materialele folosite sunt cu proprietati superioare, iar tehnologia de fabricare este mai greoaie, timpii de coacere fiind mai mari. ( exact ca in cazul otelurilor, unde dupa calirea materialului se face "revenirea", aspect tehnologic unde numai timpul marit si temperaturile controlate perfect, dau calitate produsului final ).
Un avantaj obtinut indirect pentru inelele subtiri, dar cu maxima utilitate, este acela ca SUNT MAI TARI, atat ca rezistenta la taiere, cat si ca rezistenta la rupere/spargere.
Inelele subtiri sunt mai scumpe decat cele groase si reprezinta un criteriu despre cat s-a dorit a se investi intr-o lanseta. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
andrei22 scrie:Configuratia inelelor pe MTX 14 este 50- 14? Am facut comparatia cu Velocity si sunt mai mici..
50-12
Cel mai bun exemplu de pescar versat, aruncator de elita ( studiaza in amanunt fiecare element al unei lansete ) si cu un raspuns incomplet, ce nu ofera informatiile cu adevarat necesare !

P.S. A cazut tot pe tine. Te bagi exact cand trebuie. :D

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Mtx class

Mesaj de Ionut C-tinescu »

Astazi am intrat in posesia mulinetelor MX 14000. Le-am verificat, am pus fir rapid pe una si imediat am plecat pe terenul de casting. Mulinetele sunt foarte usoare, aseaza excelent firul. In momentul aruncarii, spirele produc un zgomot asemanator celor de pe mulinetele Penn Affinity. Mentionez ca am aruncat cu MTX Class, urmeaza sa le testez si cu MTX 14. Un alt avantaj al acestei mulinetele este clipsul metalic. Totusi, am observat ca daca firul este pus intr-o pozitie gresita se ciupeste putin. Momentan sunt multumit de alegerea facuta, astept sa inceapa sezonul sa le testez cu adevarat. Multi mi-au recomandat Shimano Ultegra XSC sau XTD, mulinete cu preturi apropiate de MX14000, in cazul in care sunt luate la mana a doua. Personal am preferat Hakuyo, chiar daca am pescuit atat cu XSC si XTD, din mai multe motive. In primul rand greutatea mulinetei a fost cel mai important criteriu, pentru ca nu ar fi fost un upgrade daca as fi cumparat un model cu un gramaj asemanator cu mulinetele precedente. In al doilea rand, in cazul MX14000 pot avea 3 randuri de tamburi la un pret mult mai ok (nu sunt fan al mulinetelor doar cu 2 tamburi). In al treilea rand, stiind exista unor anumite minusuri in cazul XSC sau XTD, am preferat sa imi asum un risc alegand Hakuyo. Nu in ultimul rand, mi-am dorit un set complet : lansete, avertizori, swingeri, rod-pod, picheti si acum mulinete toate Hakuyo.
Fişiere ataşate
26696456_1937675126260604_1020465672_n.jpg
26696456_1937675126260604_1020465672_n.jpg (58.52 KiB) Vizualizat de 1989 ori
26697061_1937561476271969_1114349959_n.jpg
26697061_1937561476271969_1114349959_n.jpg (254.75 KiB) Vizualizat de 1989 ori
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

Smooth
Mesaje: 15
Membru din: Mar Noi 14, 2017 0:05
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Mtx class

Mesaj de Smooth »

Eu mi-am luat mx 14000 cu mtx 14 black. Am pus fir de 0,25. Si eu am auzit un zgomot produs de spire, destul de puternic. Atât in momentul in care pleaca de pe tambur, dar mai tare in momentul in care ating inelul de plecare. Sincer, ceva nu mi se pare in regula. E un zgomot pe care nu l-am mai auzit si am senzatia ca imi incetineste plumbul dupa lanseu. Mai sunt si altii in situatia asta? De ce acel sunet? Pareri? Dan?

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mtx class

Mesaj de Alin Galbenu »

Ionut C-tinescu scrie:Astazi am intrat in posesia mulinetelor MX 14000. Le-am verificat, am pus fir rapid pe una si imediat am plecat pe terenul de casting.
Vezi ca ti-a intrat firul sub tambur, in prima poza :)))) Glumesc

ps: Daca nu ma insel, cred ca ne-am intalnit acum 5-6 ani in Galati pe vremea cand pescuiai la platica pe brates.... Ai crescut, bravo! Ma bucur ca nu ai renuntat la microb.
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Firul se "aude" din cu totul alte motive decat modelul mulinetei.
In primul rand "ceva nou" se "aude mai bine" , pentru ca i se acorda atentie.
Pe urma intervin fortele de frecare, care difera de la fir la fir, in funtie de calitate, de grosime, cat a stat nefolosit, cate impuritati a pastrat dupa ultima partida, ...
Frigul este un alt factor determinant. La rece firele sunt mai batoase si produc mai mult zgomot la desfasurare.
Un alt factor este forta de strangere a firului. Un fir strans mai lejer pe tambur bate pe inele si este mai zgomotos. ( cu ocazia asta, dau un pont celor care fac casting : strangeti firul prin mana la recuperare, sau macar cu lanseta intr-o tensiune constanta ... :wink: )
Nu in ultimul rand, este si zgomotul de fond, care cateodata este mai mare si cateodata mai mic.

P.S. cu toata increderea, mulinetele ( toate modelele ) nu au cum sa faca ceva la fire,ca sa le faca " mai zgomotoase" la aruncare.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ionut C-tinescu scrie:Astazi am intrat in posesia mulinetelor MX 14000. Le-am verificat, am pus fir rapid pe una si imediat am plecat pe terenul de casting. Mulinetele sunt foarte usoare, aseaza excelent firul. In momentul aruncarii, spirele produc un zgomot asemanator celor de pe mulinetele Penn Affinity. Mentionez ca am aruncat cu MTX Class, urmeaza sa le testez si cu MTX 14. Un alt avantaj al acestei mulinetele este clipsul metalic. Totusi, am observat ca daca firul este pus intr-o pozitie gresita se ciupeste putin. Momentan sunt multumit de alegerea facuta, astept sa inceapa sezonul sa le testez cu adevarat. Multi mi-au recomandat Shimano Ultegra XSC sau XTD, mulinete cu preturi apropiate de MX14000, in cazul in care sunt luate la mana a doua. Personal am preferat Hakuyo, chiar daca am pescuit atat cu XSC si XTD, din mai multe motive. In primul rand greutatea mulinetei a fost cel mai important criteriu, pentru ca nu ar fi fost un upgrade daca as fi cumparat un model cu un gramaj asemanator cu mulinetele precedente. In al doilea rand, in cazul MX14000 pot avea 3 randuri de tamburi la un pret mult mai ok (nu sunt fan al mulinetelor doar cu 2 tamburi). In al treilea rand, stiind exista unor anumite minusuri in cazul XSC sau XTD, am preferat sa imi asum un risc alegand Hakuyo. Nu in ultimul rand, mi-am dorit un set complet : lansete, avertizori, swingeri, rod-pod, picheti si acum mulinete toate Hakuyo.
Multumesc pentru aprecieri si achizitiile facute.
Clipsul este prins pe partea opusa cu o sarma de arc. Aceasta este indoita si se intoarce pe sub sarma care da elasticitate prinderii.
In acest fel se limiteaza cursa clipsului, iar firele mai groase intra greu, deoarece clipsul isi pierde elasticitatea cand se lipeste de sarma intoarsa.
Firul nu se ciupeste . Numai se aplatizeaza, ca altfel nu are cum sa intre.

Problema se rezolva simplu. Se scoate sarma si se taie partea care se intoarce. Se indreapta partea ramasa si se baga la loc. Gata treaba.
Se poate folosi orice sarma de arc ( sarma de arc de pix indreptata ) cu grosimea de aprox. 0,6mm si 2cm lungime.

AM MODIFICAT MESAJUL INITIAL.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”