MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
ilo
Mesaje: 478
Membru din: Joi Oct 16, 2014 9:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ilo »

cand recuperezi un plumb de 150g de la 300m n-ai cum sa nu simti cum lucrezi antebratele :D

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de odsec »

am comandat si eu patru mulinete ,chiar arata bine merg bine sunt usoare si sa vedem cum vor se vor comporta in lucru prima inpresie de nota 10 am vandut shimanourile :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

odsec scrie:am comandat si eu patru mulinete ,chiar arata bine merg bine sunt usoare si sa vedem cum vor se vor comporta in lucru prima inpresie de nota 10 am vandut shimanourile :)
Multumesc pentru comanda si pentru aprecierea mulinetei.
Sunt convins ca in conditii de pescuit, adevaratele avantaje se vor observa si mai bine.
Fixarea rapida si ferma a tamburului la aruncare, reglarea franei la fire subtiri, viteza de adus montura de la distante mari si comoditatea in utilizare, vor da dependenta. :)
Glumesc, dar asta este senzatia intr-o anumita masura.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

MULINETA MX 14000

Mesaj de osc1or »

Am fost si eu ieri pe la DM si am luat o mulineta.
Am tras fir pe ea.
Impresii generale pozitive:
- infasoara foarte bine firul
- e foarte usoara
- frana lucreaza impecabil
- caraitul de la frana se aude foarte tare
- manivela
Ce nu mi-a placut:
- pare facuta dintr un plastic subtire carcasa, sper sa reziste si sa nu dea joc in angrenaje aceasta problema
- tamburul pt fire subtiri inghite mult fir, ceva mai mult decat tamburul de 6000 de la shimano

Pare o mulineta excelenta in gama de pret pana in 1000 lei, nu cred ca are rival.


P.s. in a doua poza se pot compara diametrele tamburilor de shimano ultegra cu cel de mx14000. Sunt 95% identici.ImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de petre iulian »

@ osc1or"- tamburul pt fire subtiri inghite mult fir"

cat fir ai pus si ce grosime (reala) ?

Eu inca nu am apucat sa pun fir pe ele dar nu pun mai mult de 250 metrii de 0,20 mm sau 0,25 mm...
Te intreb ca sa stiu,... tamburii de rezerva care inca nu i-am cumparat sa-i pregateasca deja Dan cu `umplutura (reductii by Dan ) :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de florinalin »

osc1or scrie:Am fost si eu ieri pe la DM si am luat o mulineta.
Am tras fir pe ea.
Impresii generale pozitive:
- infasoara foarte bine firul
- e foarte usoara
- frana lucreaza impecabil
- caraitul de la frana se aude foarte tare
- manivela
Ce nu mi-a placut:
- pare facuta dintr un plastic subtire carcasa, sper sa reziste si sa nu dea joc in angrenaje aceasta problema
- tamburul pt fire subtiri inghite mult fir, ceva mai mult decat tamburul de 6000 de la shimano

Pare o mulineta excelenta in gama de pret pana in 1000 lei, nu cred ca are rival.


P.s. in a doua poza se pot compara diametrele tamburilor de shimano ultegra cu cel de mx14000. Sunt 95% identici.ImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

mi se pare mie sau in poza cu tamburul cu fir, mulineta aseaza mai mult fir pe partea din fata?
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
stasgutu
Mesaje: 326
Membru din: Joi Mai 23, 2013 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de stasgutu »

asezarea firului se poate regla din nr si grosimea saibelor.

legat de afirmatia lui Florin (oscior), nu cred ca bate chiar orice mulineta pana in 1000 de lei. sa nu uitam ca in aceasta categorie sint si mulinete ca Ci4+ XTB. nu zic ca nu sint bune cele de la DM, desi inca nu am vazut sau incercat, dar poate se bate cu Ultegrele simple, nu cu cele ci4+. inca nu am auzit pe cineva sa isi vanda ci4+ XTB sa isi ia MX...
Stas Gutu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Am fost si eu ieri pe la DM si am luat o mulineta.
Am tras fir pe ea.
Impresii generale pozitive:
- infasoara foarte bine firul
- e foarte usoara
- frana lucreaza impecabil
- caraitul de la frana se aude foarte tare
- manivela
Ce nu mi-a placut:
- pare facuta dintr un plastic subtire carcasa, sper sa reziste si sa nu dea joc in angrenaje aceasta problema
- tamburul pt fire subtiri inghite mult fir, ceva mai mult decat tamburul de 6000 de la shimano

Pare o mulineta excelenta in gama de pret pana in 1000 lei, nu cred ca are rival.


P.s. in a doua poza se pot compara diametrele tamburilor de shimano ultegra cu cel de mx14000. Sunt 95% identici.
Multumesc pentru achizitie si pentru aprecierea produsului.
Legat de materialul carcasei, a trebuit sa il verific de la bun inceput, mai ales cand am vazut piciorul mulinetei cum este construit.
Am tras de mulineta cu gandul sa-i rup piciorul, ca sa vad pana unde rezista.
Dupa ce am insistat destul de tare, cum nu cred ca a actionat nimeni niciodata asupra unei mulinete :) , am decis ca este pacat sa o stric. Deci materialul folosit este unul foarte rezistent. Nu se deformeaza in timp, iar rezistenta carcasei o garantez eu mai mult decat fabrica. ( lucreaza de multi ani cu branduri consacrate, deci stie ce materiale foloseste )

Frana se regleaza cu "clicuri" precise, ce se aud bine. Daca sistemul se unge mai mult, clicul se aude mai incet. Daca se unge discret ( mai mult sters cu vaselina ), atunci se aude tare.
( se greseaza pe dintii din interiorul tamburului ).

Intra mai mult fir pe tambur in comparatie cu alti tamburi de la alte mulinete, deoarece sistemului conic de infasurare incarca tamburul mai mult pe spate. La alte mulinete se incarca drept ( paralel cu axul ).
La acelasi nivel pastrat la buza din fata a tamburului, pe MX 14000 aproximez ca intra 150m fir de 0,25 mai mult, datorita conicitatii de care spuneam.
Dupa aruncare, pe spatele tamburului firul ramane la inaltimea la care este firul pe alte mulinete inainte sa se arunce.

Si legat de pret ai intuit ceva. Mulineta pleaca din fabrica cu acelasi pret cu o mulineta de crap de 900 lei ( pret de raft ). Calitatea materialelor si a angrenajelor este aceeasi, dar MX 14000 castiga prin adaptarile pe care le-am considerat necesare in pescuitul de la noi. ( greutate redusa, frana pentru fire subtiri, viteza mare de recuperare ).
Din cele discutate cu fabrica, multe branduri merg pe greutate mai mare a mulinetelor, deoarece aceasta inspira incredere produsului. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

stasgutu scrie:asezarea firului se poate regla din nr si grosimea saibelor.

legat de afirmatia lui Florin (oscior), nu cred ca bate chiar orice mulineta pana in 1000 de lei. sa nu uitam ca in aceasta categorie sint si mulinete ca Ci4+ XTB. nu zic ca nu sint bune cele de la DM, desi inca nu am vazut sau incercat, dar poate se bate cu Ultegrele simple, nu cu cele ci4+. inca nu am auzit pe cineva sa isi vanda ci4+ XTB sa isi ia MX...
Cand a aparut Class-ul cine si-a vandut Hi-s-urile sa il ia pe asta? Nimeni.
Nici macar acum nu le mai vand, cand este clara treaba. :)

Glumesc ( sau nu ... :) ). Nu vreau sa mai deschid subiecte cu astfel de comparatii, ca sunt satul de ele de la lansete. Daca a invatat cineva ceva de acolo, este bine, daca nu am reusit in 10 ani sa ne intelegem, nici de acum in colo nu mai reusim nimic, asa ca mai bine imi vad de treaba mea, fara astfel de batai de cap.

In plus, daca la lansete comparatia era simpla si la indemana oricui, in cazul mulinetelor sunt multe aspecte ce trebuiesc comparate si fiecare isi are adaptabilitate pe anumite cerinte ale pescarului.

Degeaba vorbim de frana cu carbontex, daca pescarul foloseste mulineta numai la plantat, unde reglatul franei este mult mai permisiv, iar aruncarile nu exista.
Degeaba vorbim de viteza mare de recuperare, daca mulineta se foloseste pe Dunare sau in conditii mai grele, cand conteaza mai mult un angrenaj cu forta mai mare.
Degeaba vorbim de greutate redusa ( strict legata de pescuitul la distanta , cu infime avantaje in alte situatii pentru 100-200g in plus ), cand pescuitul se face destul de linistit, fara aruncari lungi si recuperari dese.
In situatia asta garantez ca TD 6000 este si mai bun si mai ieftin. :) Plus ca are garantia fiabilitatii.
Asa ca, foarte greu se pot compara doua mulinete.

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

MULINETA MX 14000

Mesaj de georgeRO »

stasgutu scrie:asezarea firului se poate regla din nr si grosimea saibelor.

legat de afirmatia lui Florin (oscior), nu cred ca bate chiar orice mulineta pana in 1000 de lei. sa nu uitam ca in aceasta categorie sint si mulinete ca Ci4+ XTB. nu zic ca nu sint bune cele de la DM, desi inca nu am vazut sau incercat, dar poate se bate cu Ultegrele simple, nu cu cele ci4+. inca nu am auzit pe cineva sa isi vanda ci4+ XTB sa isi ia MX...
Zi-ne si de ce.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”