Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de merlin21 »

Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie:
tranis scrie: Singurul lucru pe care il au firele rigide in plus este faptul ca au elongatia mai mica. Adica unde pestele trebuie luat in forta ( agataturi ). In rest, eu nu stiu alte avantaje ale firelor rigide.
Rezistenta la abraziune care poate sa faca diferenta in cazul lacurilor cu multa scoica.

Cine cauta fire de peste 0,4 nu prea cauta distanta ci rezistanta (abraziune, tractiune) pt ca pescuieste plantat.
Maleabilitatea e ultimul lucru la care ma uit cand caut un fir pentru plantat. (desi un fir mai maleabil se rasuceste mai putin decat unul rigid)

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de marian_popescu »

Cate situații, atâtea rețete de "succes"...

Am folosit ani de zile ultraknot de 0,25-0,28. A fost și rămâne un fir ok. Însă am descoperit, destul de ușor, că există și variante mai rezistente la nod si tracțiune

Personal, la pescuitul pe care îl practic (in jurul a 100 de metri, cu naditori, uneori cu ceva in plus), nu vad rostul folosirii unui fir mai subțire de 0,30. Pentru distante mai mari, nu prea as coborî sub 0,25. Dar, probabil într-un pescuit de competiție, unde nivelul impune să îmbunătățești fiecare amănunt, probabil m-aș duce in 0,20
Firul pe care îl voi folosi anul acesta este de la FL (știu, chinezarie...), unul cameleonic, își schimbă culoarea în funcție de lumina, se și observa ușor noaptea când în lumina lanternei. Nu asta ar fi cel mai important, dar îl găsesc foarte suplu și mai rezistent decât orice alt fir pe care l-am avut până acum (suffixuri, gamakatsu, p-line...)
Nu e chiar ieftin pt o chinezarie, undeva la 60 de lei rola, 1200 de metri scrie pe cea de 0,4 pe care am luat-o anul trecut pt Dunăre....dar nu cred că e atâta...
Oricum, firul mi-a plăcut și îl voi lua și pt balta

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

merlin21 scrie: Rezistenta la abraziune care poate sa faca diferenta in cazul lacurilor cu multa scoica.

Cine cauta fire de peste 0,4 nu prea cauta distanta ci rezistanta (abraziune, tractiune) pt ca pescuieste plantat.
Maleabilitatea e ultimul lucru la care ma uit cand caut un fir pentru plantat. (desi un fir mai maleabil se rasuceste mai putin decat unul rigid)
Asa este. Firele rigide sunt mai rezistente la abraziune. Cat exact, nimeni nu poate sa spuna, ca diferenta este data numai de cati ani are scoica si de unghiul pe care il face cu firul.
Cu toate acestea, singura abordare general valabila a pescarilor pe care i-am vazut pescuind in concursurile de pe Sarulesti, in agataturi si scoici, este folosirea unui inaintas de aprox. 20-30m dintr-un fir mai gros ( 0,60- 0,80 ). In rest, nu stiu sa existe un fir pentru mulineta, pentru care sa garanteze cineva, ca rezista la scoica.
Da, la plantat, mai ales pe lungimi mari, peste 200m , multi pescari aleg firele rigide, ( unii folosind chiar firele textile ), dar principalul aspect cautat este controlul pestelui la acea distanta, nu rezistenta la scoici.
Problema firelor groase si rigide la plantat este atunci cand ducem monturile, deoarece pleaca necontrolat de pe tambur ( unde nu sunt sisteme de intindere ) . Eu unul , folosind aceleasi fire si la aruncat din mana, am ales tot fire putin mai maleabile.
Una peste alta, la plantat parerile sunt impartite spre egalitate, nu ca in in cazul lansatului din mana, unde firele maleabile sunt mult mai cautate.

tranis
Mesaje: 200
Membru din: Mie Mai 04, 2011 22:24
Puncte: 0
Localitate: brasov

Re: Fire crap 2018

Mesaj de tranis »

odoctee scrie:
tranis scrie:Ultima Distance 0.25 extraordinar dpmdv.
unde l-ai gasit?
si eu folosesc acest fir dar in varianta 0,28
la big fish dar momentan nu mai au.
OHABA TEAM BRASOV

Avatar utilizator
Ovidiu Nicolescu
Mesaje: 231
Membru din: Joi Mai 01, 2014 16:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Fire crap 2018

Mesaj de Ovidiu Nicolescu »

marian_popescu scrie:Cate situații, atâtea rețete de "succes"...

Am folosit ani de zile ultraknot de 0,25-0,28. A fost și rămâne un fir ok. Însă am descoperit, destul de ușor, că există și variante mai rezistente la nod si tracțiune

Personal, la pescuitul pe care îl practic (in jurul a 100 de metri, cu naditori, uneori cu ceva in plus), nu vad rostul folosirii unui fir mai subțire de 0,30. Pentru distante mai mari, nu prea as coborî sub 0,25. Dar, probabil într-un pescuit de competiție, unde nivelul impune să îmbunătățești fiecare amănunt, probabil m-aș duce in 0,20
Firul pe care îl voi folosi anul acesta este de la FL (știu, chinezarie...), unul cameleonic, își schimbă culoarea în funcție de lumina, se și observa ușor noaptea când în lumina lanternei. Nu asta ar fi cel mai important, dar îl găsesc foarte suplu și mai rezistent decât orice alt fir pe care l-am avut până acum (suffixuri, gamakatsu, p-line...)
Nu e chiar ieftin pt o chinezarie, undeva la 60 de lei rola, 1200 de metri scrie pe cea de 0,4 pe care am luat-o anul trecut pt Dunăre....dar nu cred că e atâta...
Oricum, firul mi-a plăcut și îl voi lua și pt balta
Sal,

Se poate, te rog, un link cu firul FL.

Merci

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk
PB 18.50 kg

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Fire crap 2018

Mesaj de florinalin »

Eu folosesc de ani buni si nici nu am de gand sa schimb: pentru distanta 020 si 025 Maxx Distance de la Hakuyo, iar pentru aproape 040 luat din Decathlon (firul albastru cel ieftin).
A bad days fishing is better than a good day at work...

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Fire crap 2018

Mesaj de syyd »

Vizibilitatea noaptea la M-Line galben fluo cum este?

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

Fire de la Katran a folosit cineva ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

florinio2006
Mesaje: 200
Membru din: Sâm Feb 13, 2010 16:25
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Fire crap 2018

Mesaj de florinio2006 »

In anul 2017 mi-am pus aceeași întrebare...ce fir sa folosesc? De cate ori întrebam pe cineva , de fiecare data primeam alt răspuns ... Așa ca m-am inspirat din concursurile de casting unde am vazut ca cel mai folosit fir era sufix ultra knot... dupa ce am încercat sub due ( se rupe f ușor in drilluri sau cocioace ) , deși nu forțez pestii , am trecut pe sufix ultra knot de 0, 23 mm... pescuiesc si cu plumb si cu momitor... Calitate - pret mi s-a părut cea mai buna alegere doar, repet doar, pt pescuitul la pesti mici si pe distante scurte, care nu forteaza varga si firul.... Am pescuit cu el aproape un an întreg fara probleme, insa cand am fost pe MV2 am pierdut doua concursuri din cauza lui, întrucât ceda in lupta cu pestele la mal...in condițiile in care nu forțam deloc pestele... Pur si simplu se rupea in drill. si la mall...deși scosesem si pesti de 17 kg si 15 kg... Toata lumea îmi spunea sa schimb firul ca e panarama , dar nu aveam alt model la mine..am pierdut cam 10 pesti mari la o singura partida, la ponton, din cauza firului care pur si simplu se rupea cand lua pestele fir, cu bait runnerul deschis aproape complet...Nu aveam probleme la inelele lansetei sau alte defecte la scule....Aceeași problema o avea si vecinul din dreapta mea, care folosea un fir hakuyo(nu știu ce model) de o,20mm...s-a plâns si el de calitatea slaba a firului si a îs ca s-a lecuit de acel fir... a luat un fir. nou de la un tovaras de al lui si a rezolvat apoinproblema... Nu mai stiu ce marca era firul nou, dar el a spus ca a pierdut multimpesti din cauza firului care ceda f usor....La CN2017, întrucât știam ca sunt pesti mari la Corbu si fiind nemulțumit de sufix ultra knot, la recomandarea unui coleg de lot, am ales sa pescuiesc pt prima oară cu M-line de 20 mm... Am pierdut etapa CN-lui si din cauza acestui fir care se rupea de cate ori pestele atingea ceva pe drum... sau cand îl înțepam dupa ce se oprea din cursa lui de la intepare.... Nu am talentul lui Mitranescu sa folosesc fire așa subtiri....mi-am zis...M-am jurat ca nu mai folosesc niciodată acel fir....fiind dezamăgit de toate firele testate, la recomandarea altui coleg de lot, am încercat trabuco, 20 mm, cel de culoare roșie, care este un pic supradimensionat.... Urasc culoarea roșie la un fir de pescuit la crap....insa, este cel mai bun fir pt pescuitul crapului cu care am pescuit pana in prezent...deși nu am schimbat nimic in tehnica de drill , de lansat sau de pescuit in sine, nu am reușit sa rup nici măcar o data acest fir... L-am testat imediat pe MV2, cu peste trecut si de 22 kg, forțat chiar la mal ca nu mai suportam sa stau atât de mult in drill cu el si tot nu am reușit sa rup niciodată acest fir... Este un pic mai scump decât sufix ultra knot, insa merita toti banii... E urat ca dracu, de roșu ce este, motiv pt care voi încerca si varianta galbena in 2018, despre care am auzit ca nu are rezistența la nod.... Sfatul meu este sa cheltui ceva bani pe câteva fire despre care auzi vorbe bune si sa vezi care este pe stilul tau... Eu unul îți recomand doar Trabuco roșu ... Urat ca dracu, dar la fel de bun in aruncare, rezistența la uzura, la nod si la peste mare...Sper ca nu am deranjat niciun producator de fire sau vreun comerciant... Este doar o părere personală si nu trebuie sa tineti cont de ea.... Fir întins in fire bune!!

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de marian_popescu »

Și eu am muncit o noapte anul trecut la un amical pe MV2 sa schimb firele de 0,22 cu 0,30 și să leg cârlige de 2 in locul celor de 6 și de 8...
Ajungeam și cu 0,30 unde trebuie...

Și mai contează enorm ca firul sa nu provină dintr-un lot învechit, sa fie proaspat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”