Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Galeru Andrei
Mesaje: 190
Membru din: Dum Aug 20, 2017 18:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Din concursuri adunate !

Mesaj de Galeru Andrei »

Still waiting...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

trece iarna si nimc?:))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de niku_doc »

nici broasca nu canta pe uscat.... :)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

SEPY31 scrie:trece iarna si nimc?:))

Ceva mai `usor si fara prea multe `furaciuni ca -mi sar iar in cap :wink:
O mica descriere de la Doripesco ... nu prea e povestire ca nu am luat nicin un sprit sa-mi fac curaj sa zic prea multe direct pe fatza :lol: Doar o mica informare daca vreti sa mergeti pe Doripesco la concursurile unde vin `sacalii ..



Cum pescuim la Doripesco ???

In anul 2017 am reusit pe Doripesco sa castig 6 podiumuri din care 5 la general . Oricum ai face nu poti da vina numai pe noroc atunci cand castigi constant si nu e deloc usor sa iesi in primii 3 din 24 echipe . Parerea mea este ca strategia aleasa , munca depusa , echipa si nada e cheia succesului . Cumulati toti acesti factori trebuie sa te duca pe podium daca poti sa le ai pe toate din ce am descris . Binenteles ca si standul conteaza mult dar cand castigi in ultimii 2 ani podiumuri de pe 8-9 locuri diferite e clar ca sunt multe standuri de pe care se poate castiga ... ca o parere personala se poate castiga un premiu general de pe 20 din cele 24 standuri cate are balta .

Din anul 2016 am inceput sa prind mersul baltii si am inceput sa culeg roadele ... 2 ani mi-a trebuit sa invat balta si sezoanele 2014-2016 au fost total ratate cu podiumuri doar pe sectoare ...la general nimic . De cand am inceput sa folosesc monturi legate cu flourocarbon si sa pescuiesc de la 130 metrii in sus , au inceput sa apara si roadele . Nu stiu cum fac altii de prind in 80-100 metrii cu naditoare .... ca am incercat mult si eu si mi-am luat-o pe `carca mereu de la cunoscatorii balti .

S-a trecem la strategie ...

Strategia e simpla dar costisitoare ..... Sa nu apara vre-un user sa-mi zica ca incurajez consumul de boiliesuri exagerat ca vreau e sa fac vre-o reclama sa castig eu ceva .... Sincer intrand in segmentul asta de piata cu nada ..... mi-am pus singur botnitza si nu mai pot spune multe chestii si chiar ma deranjeaza ca nu pot scrie multe chestii interesante pt. a nu se interpreta ca vre-o reclama . Va asigur ca daca vreau reclama , o pot face liber in segmentul partenerilor Crapmania ca platim aici pe site destui bani ... Deci : Fara 60 kg de boiliesuri nu ai ce cauta pe Doripesco in orice varianta de regulament . Chiar si la top 10 pesti tot atat consumi daca esti in `carti . La top 10 pesti pescuiesti ca la cantitate si din 100 de pesti prinsi , trebuie sa fie 10 mai rasariti . Binenteles ca poate unii se gandesc ca daca nadesc cu semintze , bulgari , etc tot aceleas rezultate au dar din 100 de pesti prinsi de ei au o medie de maxim 6,5 kg si noi din 100 pesti prinsi avem o medie intre 7 si 8 kg ... Deci.... ce vorbim aici ? Cand e vorba de cantitate sunt cateva echipe bune care ma `fac cu stilul bulgareala .... dar la calitate sunt mult inferiori . Sunt doar 2-3 echipe de care ma feresc sa nu cada in sector cu mine pt. ca stiu ca sunt periculosi ..... noroc ca nu prea ma intalnesc cu ele prea des . Cand cadem unii langa altii impartim pestele si nici unul nu castiga de obicei un premiu la general .

Ajungem pe balta si primul lucru ma uit la ce vecini am .... daca consider ca o echipa e mai slaba , o sa incerc sa asez standul cat mai aproape de ei ca sa fiu cat mai departe de standul vecin (celalalt care-l consider mai bun )ca sa nu impart pestii cu el . Din prima daca anul asta ma vedeti ca ma asez cu standul neobisnuit de aproape de voi .... inseamna ca am ganduri `necurate si o sa incerc sa te scot din `joc in primele 24 ore ca sa-ti iasa din cap ca poti castiga ceva si sa renunti
la lupta repede si urmatoarele zile sa fi doar simpliu spectator .Cine a pescuit pe Doripesco stie cum arata un stand de pescuit in care te poti aseza intre niste tarusi delimitatori care cred ca au 50 metrii intre ei si care sunt conditiile de pescuit cu un mal abrupt si apa jos .. Standul se amenajeaza STAS adica dupa un anumit tipar dar am mai povestit cum se face .. Singurul lucru in plus este ca in primele ore , muncim la amenajarea unei peninsule de pietris care duce la pichetii unde tinem pestii . Multi se uita la noi si nu inteleg ce tot incercam sa construim si abia la final vad rezultatul ...adica o peninsula de pietris care duce la picheti ca sa poti duce pestii fara cizme . Pare ceva simplu si neinteresant dar cand stai 72 ore incaltat cu cizme sau 72 ore incaltat cu slapi si ud la picioare non-stop o sa vedeti ce se intampla .. Dupa ce instalam tabara si urmarim non-stop vecinii ce fac , ce scule au , ce monturi folosesc , ce nada pregatesc ,etc trecem din prima la o nadire masiva din cobra . Eu folosec 90 % numai bile de 24 pt ca e logic ca trebuie sa pescuiesc cat mai departe si nadirea trebuie sa fie cat mai `sus . Si la alegerea `gamei am o preferinta si 80 % sunt bile tari si doar 20% bile solubile indiferent de cum e regulamentul concursului (calitate-cantitate top 10, etc ) Nadire masiva inseamna cel putin 5-6 kg la prima `strigare si pana seara trebuie sa atingem undeva la 20 kg de bile date . Noi plecam mai greu la inceput dar cand `plecam ... e jale ca incepem din ce in ce mai mult sa prindem . Cine a fost pe Doripesco anul trecut si -a urmarit evolutia nostra , a vazut ca in ultimele 24 ore facem `macel .... in orice varianta de regulament (top 10- -calitate -cantitate ) . De multe ori cand avem avans suficient(asta numai la top10 pesti) preferam sa reducem motoarele si taiem nadirea cu 80 % pt ca nu mai are rost ... Noaptea ritmul de nadire e mai moderat cat de cat cu nadire din 40 minute-n 40 orice s-ar intampla . Schimb de lansete din ora-n ora si nadire cu 10-20 minute inainte de schimb . Ziua se schimba strategia si apare in schema si spombul mediu(cand e concurs si pe cantitate ) ... aici bag bile tari de 20 si `carnati de bile . 2-3 serii de 10 spomburi e cam ce `trebuie .... nu 30 deodata ! Pe langa spomburi binenteles ca si cobra nu `tace toata ziua si ritmul se tine din 30 in 30 minute cu serii de 20-30 boiliesuri . Cand citesti ce scriu te gandesti ca " bai nene e concurs de nadit " ... Daca esti pe val si esti in carti o sa vedeti ca ritmul asta este de nadire la cantitate daca vrei sa castigi ceva ... Cum pe Doripesco se castiga cu o cantitate medie de 700 kg , trebuie sa-i si dai ca s-o prinzi . La Top 10 pesti tot multa nada trebuie data ... dar niciodata mult deodata .

Ca distante de pescuit si nadit mergem in functie de ce`pot vecinii nostrii si la ce distante pescuiesc ei . Rar pescuim sub 130 metrii si nadim sub 120 metrii ... media cam asta este si anume pescuit la 130-150 metrii si nadire din spomb la 120 metrii si din cobra cat putem de tare cu bile de 24 . Ca fire folosim 3 dimensiuni si anume 0,20-0,22-0,25 ... Dupa 36 ore vedem `mersul si toate firele le punem cu aceeas dimensiune ca sa pastram zona de pescuit si sa nu aruncam in afara zonei fierbinte (70 % ca procent am terminat cu fire de 0,20 pt. ca pestele sa retras din ce in ce mai mult pe mijlocul baltii ) Ca montura se stie ca folosim elicoptere , carlige Fudo Iser TF de 2 si vara numarul 1 . Ca momeli alese e mai mult de discutat si nu am gasit un `tipar anume ca marime ... sigur e doar o chestie ca folosesc si prind mereu la carlig la o anume gama de boiliesuri dar nu zic de care pt. ca nu vreau sa de interpreteze ca vre-o reclama . Am testat tot anul si o anume gama la carlig a fost net superioara fata de altele incercate .Marimea momelii `castigatoare se afla abia dupa 24 ore de concurs , cand poti face un mic rezumat si o analiza a ceea ce sa intamplat . La nadit e chiar haios ca nadesc cu doua game de bile si unele sunt rosii si altele galbene si la carlig alta gama . Amestec pur si simplu cele doua game si nadesc cu ele ... Nimic nu este la intamplare si multi se uita cand trec pe langa mine si raman uimiti de ce vad in galeata din care nadesc . Vad un amestec de culori si vad si solubile si tari amestecate la gramada (procentul solubile -tari am scris mai sus si marimea numai 24 mm ) Am ajuns la acest stil de nadire dupa ce am tot testat in concursuri si pana la urma am ajuns la acest echibru ... Poate o conta poate nu ... habar nu am si nici nu ma intereseaza atata timp cat prind bine si castig .

Ce-a mai importanta dupa mine este echipa .... daca nu rezista fizic si psihic e cam nasoala treaba . Orice coechipier trebuie sa stie ce are de facut fara sa-i zici nimic , timpul de odihna sa nu depaseasca 4 ore , sa ai incredere in coechipieri si `dialogul si informatiile sa circule mereu de la unul la altul . Daca este o veriga slaba in echipa o sa traga pe toti in jos la un moment dat , daca unul face pe autotstiutorul si face numai de capul lui fara sa se consulte cu echipa ....iar e nasol . Nu este usor fizic sa rezisti la acest ritm de nadire dar si de prins si stat in drill cu sute de kg pe zi ...dar asta-i frumos aici ca te saturi de pescuit :lol:

deci ... am vorbit de nada , strategie ,monturi ....cam asta e .. Fir Intins si va astept pe Doripesco .

ps. Am scris cred ca o ora (on-line)si sper ca intelegati ca de corectat nu mai corectez inca o juma de ora ... :wink: Abia dupa maine ma uit ce-am scris si vad ... ca daca recitesc prea mult o sa tot `tai din informatii :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

daca se poate sa ma faca moderator pe acest topic ar fi bine de tot ...sa pot corecta ....dupa ce scriu o ora si am multe idei de scris, e mai greu sa mai recitesc tot pt ca totul este direct fara schtze ,ciorne etc ...... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Am uitat sa zic ca anul trecut pe Doripesco , la un concurs mai lejer(48 ore) si taxa mai mica(top 6-7 pesti parca ) am incercat strategia cu bile mari la carlig si nadit doar cateva bile direct pe montura . La final am realizat ca am luat un mare `bot si aceasta strategie a fost gresita ... E important de stiut acest mic detaliu scapat . :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Alexandru Popescu »

cam mult ti-a luat Iulian sa incepi sa ne povestesti. asteptam si alte povestioare, poate chiar de la cn.
...

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Alexandru Popescu scrie:cam mult ti-a luat Iulian sa incepi sa ne povestesti. asteptam si alte povestioare, poate chiar de la cn.
-------------
de la CN am povestit ... ultima mea participare ca jucator a fost in 2015 si e `povestea `celebra de pe B-uri :D Se pare ca anul asta sunt inclus in lotul jucatorilor si mi-au mai dat o sansa :lol:

Cu , Corbu e mai greu pt. mine sa povestesc ceva pt. ca nu prea am participat la concursuri si nu stiu `mersul . Am de ales intre Corbu si Doripesco si mereu am ales Doripesco ..... Daca-mi pun `mintea si ma inscriu la toate concursurile de pe Corbu , o sa-i dau de cap . Acum ceva ani cand era balta populata bine , eram un client al podiumurilor dar ...din pacate s a rarit pestele si-am renuntat sa mai particip la competitii pt. acest motiv . Stilul `ciuguleala si tare-n fatza nu-mi place si cum nu sunt nici un `tunar veritabil am devenit doar un cotizant .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu e chiar asa. E usor sa recomanzi 60 kg de bile cand pe tine poate nu te costa nimic, dar chiar si la 15 lei/ kg cat costa la productie, tot este o suma mare ptr un pescar de rand : 900 lei. Sau 2400 lei ptr cei care cumpara la 40 lei/kg. Plus taxa la concurs 2400, plus deplasare si ...altele, hopa te-ai dus in 6-7000 lei. Ai sanse 1 din 24 sa castigi si sa-ti scoti banii, si sa mai ramana si de-o ciorba !!! Pai asta e combinatie ? :D Ptr cine vinde boiliesuri, da. :D

Ps. Eu cunosc pescari care au prins tona de peste la Doripesco fara sa foloseasca niciun boilies.
Ps 2. Si cunosc si pescari care au venit cu niste bile celebre de 5000 lei si au terminat pe 23.
Concluziile le trageti voi.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Pe Doripesco singurele concursuri numai pe cantitate sunt cele la individual .... in rest numai cantitate-calitate si Top 10 pesti . Am specificat ca sunt 2-3 echipe periculoase care fac cantitati mari dar la calitate sunt codasi cu stilul `bulgareala ... :wink:

Ca si costuri te asigur ca cine da o taxa de 2.500 lei si mai pui minim inca 1000 pt. deplasare/cazare/consumabile /etc o sa investeasca si in nada destul :wink: .

Doripesco are `clientii ei fideli care vin mai mult de placea pescuitului de aici in regim de competitie si nu primeaza factorul `castig :wink: Daca faci socoteala de acasa cat trebuie sa cheltuiesti si cat poti castiga ... atunci stai acasa sigur cand tragi o `linie .

Acest site, este unul de pescari de competitie mai mult si multi daca nu sunt de acord cu ce povestesc eu , ma poate contrazice .... dar cu argumente traite de ei ... nu din auzite , .... din pareri personale `traite pe balta . Sa mai povesteasca si altii intamplari de la Doripesco sa vedem daca sunt si alte strategii / nazi folosite etc ...care le-a adus podiumuri la general . O sa incerc sa scot din discutii/povestiri acest subiect legat de cantitati de nada folosita ... dar face parte din strategia unui concurs si de multe ori e important :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”