Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cate branduri atate pareri. Aprecierile sunt facute in functie de anumite conjuncturi, comparatiile fiind influentate mult.

Hai sa o luam altfel . Care este cel mai bun pneu pentru masina ?!
Ca tot de plastice vorbim.
Vrei de ploaie, pui unul special.
Vrei aderenta, pui unul moale ca material.
Vrei unul rezistent la uzura, pui unul tare ca material.

Asa si la fire.
Am sa ma refer la comparatii intre fire CU ACELASI DIAMETRU REAL. ( observ ca nu prea se ia in calcul treaba asta si este maximum importanta , mai ales in zona firelor subtiri ).

Avantajele firelor moi in fata celor rigide (repet, acelasi diametru ) :
- aruncai mai lungi

Avantajele firelor rigide in fata celor moi :
- rezistenta mai mare la tractiune. Nu la nod, dar in cazul celui cu inaintasul, rezistenta nu scade atat de mult ca sa fie luat in calcul aspectul )

Nu trebuie sa ne uitam la rezistenta si sa omitem distanta. Nici invers.
Adica degeaba imi spune cineva ca intre doua fire cu acelasi diametru, unul este mai tare , fara sa observe ca arunca mai putin cu el.

In zona firelor de 0,18 - 0,22 , consider ca o sutime egaleaza performantele intre firele rigide si cele moi. Adica un 0,20 rigid, face fix acelasi lucru ca un 0,21 moale, atat ca rezistenta cat si ca distanta.

In zona firelor de 0,25, apreciez ca este necesar de doua sutimi pentru a egala performantele.

La 0,40 cred ca se ajunge la 3 sutimi. Adica un 0,40 rigid lanseaza cat un 0,43 moale.


La toate astea se adauga :
- firele moi sunt mai placute in utilizare, nu se rasucesc asa de rau, nu sar de pe tambur necontrolat cand nu este tensionat firul.
- firele moi ofera noduri mai compacte.

-firele rigide ofera o mai buna rezistenta la abraziune. Teoretica, deoarece diferenta nu este atat de mare incat sa spui ca daca bagi un fir rigid, nu se mai taie pe pietre sau scoici.
- si principalul avantaj al firelor rigide: elongatia scazuta, cu diferente si de 5% , atunci cand este nevoie de asa ceva ( am mai spus , pescuit plantat la distante mari, in zona agataturilor, cand pestele trebuie controlat rapid ).

Una de final. In baxurile in care imi vin firele pe tamburi mari ( M-LINE ) se baga umplutura, ca sa nu se loveasca tamburii intre ei. Aceasta umplutura este formata in mare parte din resturile de la etichete ( partea fara adeziv ). Printre acestea raman si etichete intregi, cu mici defecte, ce nu au putut sa fie folosite.
Nici nu va imaginati cat de mica este lumea ! :wink: ... si cat de mult o difersificam noi ! :)

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Fire crap 2018

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:Cate branduri atate pareri. Aprecierile sunt facute in functie de anumite conjuncturi, comparatiile fiind influentate mult.

Hai sa o luam altfel . Care este cel mai bun pneu pentru masina ?!
Ca tot de plastice vorbim.
Vrei de ploaie, pui unul special.
Vrei aderenta, pui unul moale ca material.
Vrei unul rezistent la uzura, pui unul tare ca material.

Asa si la fire.
Am sa ma refer la comparatii intre fire CU ACELASI DIAMETRU REAL. ( observ ca nu prea se ia in calcul treaba asta si este maximum importanta , mai ales in zona firelor subtiri ).

Avantajele firelor moi in fata celor rigide (repet, acelasi diametru ) :
- aruncai mai lungi

Avantajele firelor rigide in fata celor moi :
- rezistenta mai mare la tractiune. Nu la nod, dar in cazul celui cu inaintasul, rezistenta nu scade atat de mult ca sa fie luat in calcul aspectul )

Nu trebuie sa ne uitam la rezistenta si sa omitem distanta. Nici invers.
Adica degeaba imi spune cineva ca intre doua fire cu acelasi diametru, unul este mai tare , fara sa observe ca arunca mai putin cu el.

In zona firelor de 0,18 - 0,22 , consider ca o sutime egaleaza performantele intre firele rigide si cele moi. Adica un 0,20 rigid, face fix acelasi lucru ca un 0,21 moale, atat ca rezistenta cat si ca distanta.

In zona firelor de 0,25, apreciez ca este necesar de doua sutimi pentru a egala performantele.

La 0,40 cred ca se ajunge la 3 sutimi. Adica un 0,40 rigid lanseaza cat un 0,43 moale.


La toate astea se adauga :
- firele moi sunt mai placute in utilizare, nu se rasucesc asa de rau, nu sar de pe tambur necontrolat cand nu este tensionat firul.
- firele moi ofera noduri mai compacte.

-firele rigide ofera o mai buna rezistenta la abraziune. Teoretica, deoarece diferenta nu este atat de mare incat sa spui ca daca bagi un fir rigid, nu se mai taie pe pietre sau scoici.
- si principalul avantaj al firelor rigide: elongatia scazuta, cu diferente si de 5% , atunci cand este nevoie de asa ceva ( am mai spus , pescuit plantat la distante mari, in zona agataturilor, cand pestele trebuie controlat rapid ).

Una de final. In baxurile in care imi vin firele pe tamburi mari ( M-LINE ) se baga umplutura, ca sa nu se loveasca tamburii intre ei. Aceasta umplutura este formata in mare parte din resturile de la etichete ( partea fara adeziv ). Printre acestea raman si etichete intregi, cu mici defecte, ce nu au putut sa fie folosite.
Nici nu va imaginati cat de mica este lumea ! :wink: ... si cat de mult o difersificam noi ! :)
M-line si Maxx Distance este acelasi fir?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:M-line si Maxx Distance este acelasi fir?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Sunt foarte apropiate ca parametrii, dar nu este aceeasi "reteta". Distance-ul este ff putin mai rigid. Pe ce comand eu separat ( M-LINE ) am cerut cat de moale se poate.
Visibility este rigid, vizibil, cel mai tare cand tragi de el in lung, dar cu distanta ... exact cum spuneam mai sus.

Am omis ceva :
Firele fluorescente , colorate in masa, foarte vizibile, sunt toate cu rigiditate mare, indiferent de brand. Sunt si cele cu cea mai rapida degradare. Se matuiesc repede, scartie pe inele si devin foarte vulnerabile la nod .

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fire crap 2018

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie: - si principalul avantaj al firelor rigide: elongatia scazuta, cu diferente si de 5% , atunci cand este nevoie de asa ceva ( am mai spus , pescuit plantat la distante mari, in zona agataturilor, cand pestele trebuie controlat rapid ).
Parerea mea este ca acest aspect ne avantajeaza doar in cazul in care agatatura / plaurul se afla direct in fata monturii,daca aceasta se afla in lateral si pestele merge spre ea,datorita unghiului pe care-l formeaza linia firului cu directia pestelui controlul cauzat de elongatia scazuta a firului este minim,la fel si influenta pe care o poate da pescarul prin fortarea pestelui.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dan Mitranescu scrie: - si principalul avantaj al firelor rigide: elongatia scazuta, cu diferente si de 5% , atunci cand este nevoie de asa ceva ( am mai spus , pescuit plantat la distante mari, in zona agataturilor, cand pestele trebuie controlat rapid ).
Parerea mea este ca acest aspect ne avantajeaza doar in cazul in care agatatura / plaurul se afla direct in fata monturii,daca aceasta se afla in lateral si pestele merge spre ea,datorita unghiului pe care-l formeaza linia firului cu directia pestelui controlul cauzat de elongatia scazuta a firului este minim,la fel si influenta pe care o poate da pescarul prin fortarea pestelui.
Asata este si parerea mea, adica dupa ce este atat de limitat avantajul firelor rigide si limitarea asta este limitata :) la putine situatii.
Pentru ca tamburii cu 0,40 folositi la plantat, ii folosesc si la aruncat din mana, am preferat firul moale intotdeauna.

Mi-am adus aminte de inca un avantaj pentru firele rigide de 0,40. Sunt mai bune folosite ca inaintas mono. Adica, strict in momentul aruncarii, se comporta mai mine ca un fir elastic, ce amotizeaza forta de aruncare. Pana la urma, cred ca si aici este vorba de obisnuinta data de firul textil folosit majoritar.

florinio2006
Mesaje: 200
Membru din: Sâm Feb 13, 2010 16:25
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Fire crap 2018

Mesaj de florinio2006 »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:M-line si Maxx Distance este acelasi fir?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Sunt foarte apropiate ca parametrii, dar nu este aceeasi "reteta". Distance-ul este ff putin mai rigid. Pe ce comand eu separat ( M-LINE ) am cerut cat de moale se poate.
Visibility este rigid, vizibil, cel mai tare cand tragi de el in lung, dar cu distanta ... exact cum spuneam mai sus.Mulțumim pt informațiile tehnice furnizate! Ce culoare a firului recomanzi?

Am omis ceva :
Firele fluorescente , colorate in masa, foarte vizibile, sunt toate cu rigiditate mare, indiferent de brand. Sunt si cele cu cea mai rapida degradare. Se matuiesc repede, scartie pe inele si devin foarte vulnerabile la nod .

florinio2006
Mesaje: 200
Membru din: Sâm Feb 13, 2010 16:25
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Fire crap 2018

Mesaj de florinio2006 »

Mulțumim Dan Mitranescu pt toate datele tehnice! Ce culoare a firului recomanzi pt ca un fir sa fie moale, sa nu scartie si sa fie vizibil noaptea ?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fire crap 2018

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:Pana la urma, cred ca si aici este vorba de obisnuinta data de firul textil folosit majoritar.
Cred ca in elongatia firului moale la momentul aruncarii se inmagazineaza energie care ulterior este eliberata...bine,asta cred ca este infim pentru distanta de aruncare...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pana la urma, cred ca si aici este vorba de obisnuinta data de firul textil folosit majoritar.
Cred ca in elongatia firului moale la momentul aruncarii se inmagazineaza energie care ulterior este eliberata...bine,asta cred ca este infim pentru distanta de aruncare...
Asta am spus la sfarsit cu "obisnuinta". Lanseta se incarca optim in functie de elongatia inaintasului. Cand te obisnuiesti cu elongatia nula ( textil ), te incurci putin cand pui mono, acesta avand elongatie. Cu cat este mai mare elongatia, cu atat ti se pare mai ciudat. Trebuie sa schimbi stilul de aruncare si se rezolva. Cand te obisnuiesti cu mono, la fel, este ciudat cand arunci din nou cu textil. Pentru asta este de preferat un mono cat mai rigid ( cand se pescuieste cu asa ceva ... ) , ca diferenta de elongatie sa nu se resimta atat de deranjant.
Totusi prefer sa ma obisnuiesc cu aruncatul cand folosesc 0,40 ( cu elongatie mai mare, dar si mai matasos ), deoarece castig in aruncare si firul se aseaza altfel.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinio2006 scrie:Mulțumim Dan Mitranescu pt toate datele tehnice! Ce culoare a firului recomanzi pt ca un fir sa fie moale, sa nu scartie si sa fie vizibil noaptea ?
Recomand si folosesc culoarea galbena, pentru ca se vede cel mai bine.
Pentru rezistenta culoarea firului trebuie sa fie translucida, cu cat mai putin colorant, cu atat isi pastreaza firul mai bine calitatile mecanice ( rezistenta si maleabilitate ).
Colorantul inchis ( negru, maro, ... ) nu afecteaza calitatea firelor !!! Oxizii din care se obtin acesti coloranti nu afecteaza plasticul.

Firul pe care il recomand este si firul pe care il achizitionez in cantitati zic eu considerabile de 2-3 ori pe an, de peste 10 ani, avand posibilitatea sa comand absolut orice in fabrica ( fabrica respectiva colaboreaza cu multe branduri de top ) ). Recomandarea mea se regaseste inclusiv in ce am ales pentru a concura pe piata monofilamentelor. Poate gresesc, poate increderea pe care o ofer clientilor a facut ca si firul sa fie pe placul multora , cert este ca cifrele nu ma lasa sa-mi schimb ideile. Si nici ceva logic nu m-a determinat inca sa fac acest lucru.
Am avut pe mana tot felul de fire. Am prins vremea "firelor cu carbon" , a "fire bobinate paralel", am vazut ca toate firele sunt rezistente "atat la tractiune cat si la abraziune" , cu "radiatiile UV" sunt toate puse la punct. Culorile diversifica si mai mult "aprecierile". :)
Prea multe pentru posibilitatile mele mentale, ca sa pot sa il gasesc pe "cel mai bun" si sa incerc sa il egalez ca valoare. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”