MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: In 12 ani de forum, in 20 de comert cu articole de pescuit si in peste 30 de mers pe balti , esti primul pe care l-am intalnit interesat de acest aspect.
" lanseta de 3,90m pentru pescuitul la 40-50m".
Pe cuvant ca nu m-am gandit la asta niciodata.
Pe cuvant ca te cred. Ca de asta iti spun de atatia ani ca pescuitul la crap nu se rezuma la tare,mare si in fata apoi doamne' ajuta.
Dan Mitranescu scrie: Credeam ca sunt pregatit pentru orice intrebare din domeniu, dar m-ai invins. :)
Nu despre asta e vorba, nu asta urmaresc desi ar fi mai usor decat pare. Doar iti pun niste intrebari si ridic niste probleme din punctul de vedere ale unui pescar care nu apreciaza stilul smuls la pescuit.
Dan Mitranescu scrie: Cand mi-ai dat-o si pe aia cu plumb de 30g pe lanseta de 3,90 , deja am cerut de baut. ( nu consum niciodata, dar a venit momentul sa incerc ). :) Lansetele ca lansetele, dar sa nu ma gandesc eu pana acum sa fac plumbi sub 60g deja este o mare gresala. Nimeni nu s-a gandit sa faca plumbi cu un asemenea gramaj.
Iar daca imi faci dovada ca a pescuit cineva vreodata cu 30g pe 3,90 ( lanseta de crap ) , deja te consider zeul crapilor. :)
Inca o data. Eu iti spuneam ca tu rezumi pescuitul la lansat pe luna. Eu pescuiesc cu lanseta de 3,30m, 2,25lbs si plumbi intre 25 si 40g si plantat cu laneste de 3.90 si 3lbs. Daca ar fi sa ma uit dupa evanghelia lui Mitranescu, in ambele cazuri ar trebui sa folosesc lansete de 3,90, minim 4lbs. Iar cand citesc cum clamezi tu ca pescaru' care nu stie ca lanseta tare si de 4lbs e tot ce conteaza nu pot decat sa ma amuz si, din cand in cand, sa-ti aduc aminte ca pescuitul nu se rezuma la asta.
Facand o intersectie cu un domeniu de larga utilizare, pentru a intelege mai bine lucrurile :) : aici facem schimburi de informatii intre baieti care isi doresc sa ajunga la nivel de gigolo in pescuit. Putem, nu putem, macar incercam.
Normal ca dragoste se poate face si de unul singur, dar parerea mea este ca nu intereseaza pe nimeni.
Am vazut carti cu tehnici aparte, kamasutras , tehnicile dao, fel si fel de indicatii prin reviste de specialitate, dar pe cuvant ( la modul cel mai serios ) ca nu am vazut in viata mea sa dea cineva indicatii cuiva cum sa se "bucure" de unul singur.
Am auzit eu ceva. Se spune ca daca stai o vreme cu mana sub fund, iti amorteste si pe urma crezi ca nu este a ta. Totusi nu ma pot rezuma la simple vorbe, fara teste riguroase. :) Am o banuiala ca este valabila si cand faci driluri , daca vrei sa simti pestele mai greu. :)

P.S.
Vorbim totusi pe topicul destinat unei lansete ce exceleaza in pescuitul la distanta, iar tu vii si vrei sa pescuiesti in 40m . Sau iti era dor de mine ? :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie: Unde mai pui că simți drilul direct în palmă.
:D

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: P.S.
Vorbim totusi pe topicul destinat unei lansete ce exceleaza in pescuitul la distanta, iar tu vii si vrei sa pescuiesti in 40m .
Pai despre asta iti spuneam si eu: e ok sa iti lauzi super-lanseta dar nu spune ca cei care nu cad pe spate la calitatile ei nu stiu ce e aia pescuit la crap. Si nici ca mega-lanseta se potriveste in orice situatie si la orice abordare. Si nici ca pescuitul la crap se rezuma la tare si in fata. That's all.
Dan Mitranescu scrie:Sau iti era dor de mine ? :)
Cred ca tie iti era dor..ca altfel nu vad de ce ti-ai luat asa elan :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie:Sau iti era dor de mine ? :)
Cred ca tie iti era dor..ca altfel nu vad de ce ti-ai luat asa elan :lol:
Recunosc, asa este !
Imi era rusine sa fac primul pas . :D

Acum ca ne-am deslantuit, pot sa-ti fac un cadou ? :

https://danmitranescu.ro/plumbi-diversi ... 3-buc.html

:D

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: MTX Class

Mesaj de rinvid2000 »

Acesti plumbi ofera placere in dril sau in asteptare ? Scuze nu m-am putut abtine :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

Albert de ce nu e buna o lanseta de 3.90 si 4lb daca pescuiesti in 40-50 de metri? Si care-i faza cu plumbii de 30 de grame, dai la bambina? :lol:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Albert »

Mersi Dane, mare domn ca de obicei. Doar ca ma confunzi cu aplaudacii de serviciu, eu nu iau si nu ma bucur la mocangeli.
Dumi: namol, plumbul de 30gr pare-se ca e perfect pentru ce-mi doresc. Plus fir subtire, montura fina..cum nu-mi plac parii si nici feederele am șocat un magazin din Romania si am comandat acea lanseta.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Mersi Dane, mare domn ca de obicei. Doar ca ma confunzi cu aplaudacii de serviciu, eu nu iau si nu ma bucur la mocangeli.
Dumi: namol, plumbul de 30gr pare-se ca e perfect pentru ce-mi doresc. Plus fir subtire, montura fina..cum nu-mi plac parii si nici feederele am șocat un magazin din Romania si am comandat acea lanseta.
A fost numai un gest de bucurie, datorita faptului ca am gasit ce iti doresti intre produsele mele.

Avem o problema de etica venita din Anglia si de la forurile internationale ce administraza pescuitul la crap. Nu stiu cum o rezolvam.
Pescuitul cu plumbi sub 50g este interzis in competitii si nu este agreat de "discipolii" pescuitului la crap, pe principii de protejare a pestilor. Se pare ca gramajele mici nu se elibereaza usor din monturile aferente si in cazul rupturilor streseaza pestii.
Asa ca nu te mai afisa cu gramaje din astea, iar daca ajungi cumva la Campionatul Mondial de pescuit la Crap :) sa nu o incerci, ca ne descalifica astia. :)

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: MTX Class

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie: Pescuitul cu plumbi sub 50g este interzis in competitii si nu este agreat de "discipolii" pescuitului la crap, pe principii de protejare a pestilor.
Ești informat greșit, dacă dai cu o bologneză până în 30 de metri te lasă-n pace! :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:
Dan Mitranescu scrie: Pescuitul cu plumbi sub 50g este interzis in competitii si nu este agreat de "discipolii" pescuitului la crap, pe principii de protejare a pestilor.
Ești informat greșit, dacă dai cu o bologneză până în 30 de metri te lasă-n pace! :wink:
Chiar daca am dus discutiile la nivel de 40-50m :) , totusi vorbin despre lansete de 3,90m destinate pescuitului la crap.
Sau ... ? :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”