Intrebari despre CN

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Anti FRPS »

O fi vorba de aceasta Declaratie ?


http://www.vier-pfoten.ro/files/Romania ... lor_RO.pdf
Articolul 4
1.Animalul salbatic are dreptul de a trai si de a se reproduce liber in mediul sau natural.
2.Privarea prelungita de libertate, vanatoarea si pescuitul spotiv, precum si orice folosire a aminalului salbatic in alte scopuri dacat cele vitale sunt contrare acestui drept fundamental.

Sau de protectia animalelor garantata de legislatia romaneasca prin urmatoarele: prevederi.

Art. 6
(1)In sensul prezentei legi, prin rau tratament se intelege comportamentul brutal, abuzul in utilizarea animalelor, supunerea animalelor la eforturi inutile, precum si neasigurarea conditiilor prevazute la art. 5alin. (1).
(2)In sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se intelege:
a)omorarea animalelor, cu intentie;

b)practicarea tirului pe animale domestice sau captive;
c)organizarea de lupte intre animale sau cu animale;
d)folosirea de animale vii pentru dresajul animalelor sau pentru a le controla agresivitatea;
e)folosirea de animale pentru expozitii, spectacole, publicitate, realizare de filme si in scopuri asemanatoare, daca aceste activitati le provoaca suferinte fizice si psihice, afectiuni sau raniri;
f)abandonarea si/sau alungarea unui animal a carui existenta depinde de ingrijirea omului;
g)administrarea de substante destinate stimularii capacitatilor fizice ale animalelor in timpul competitiilor sportive, sub forma dopajului;
h)maltratarea si schingiuirea animalelor;
i)interventiile chirurgicale destinate modificarii aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, cum ar fi codomia, cuparea urechilor, sectionarea corzilor vocale, ablatia ghearelor, coltilotul ciocului si dintilor;
j)provocarea de suferinte fizice si psihice prin orice mijloace;

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de bogdanpesc »

Pai sa ne raspunda nea Fanel cam cate articole incalca constituirea Federatie de pescuit oficial sportiv cu largul concurs al MTS ....si trebuie sa mai priceapa ca legile UE sunt mai presus de legile Federatiei oficiale de sportivi si para sportivi oficiali si supra federali etc si nationali..ca uitasem ,sigurii in masura sa reprezinte OFICIAL Romania la concursurile neoficiale ale unei entitati de drept privat numita CIPS care in nemernicia ei il refuza pe Oficialul si NELEGALUL international in detrimentul unei asociatii legale care este si membru fondator al CIPS printre altele
Nea Fanele chiar crezi ca juristii aia de la CIPS s-au nascut toti la Alba Iulia si nu s-au prins cat de legal-ilegal esti constituit ?..."aia e destepti bre"
Vezi cu recreativii cum faci ,ca aici ai cam pierdut meciul...si vezi sa nu papi eventualii bani de la MTS ca te pune sa-i dai innapoi.
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de bogdanpesc »

PS ai dracu astia cu articolul asta
Articolul 4
1.Animalul salbatic are dreptul de a trai si de a se reproduce liber in mediul sau natural.
2.Privarea prelungita de libertate, vanatoarea si pescuitul spotiv, precum si orice folosire a aminalului salbatic in alte scopuri dacat cele vitale sunt contrare acestui drept fundamental....
Auzi la ei ce indraznesc sa-i transmita lui Fanel....nu mai sta pe ganduri...da-i in judecata repede
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de andrei vladeanu »

se intampla si la case mai mari... :(
Fişiere ataşate
slide_333391_3329502_free.jpg
slide_333391_3329502_free.jpg (91.59 KiB) Vizualizat de 577 ori
foto-la-un-pas-de-tragedie-un-cal-a-cazut-in-nas-la-un-concurs-de-echitatie.jpg
foto-la-un-pas-de-tragedie-un-cal-a-cazut-in-nas-la-un-concurs-de-echitatie.jpg (38.05 KiB) Vizualizat de 577 ori
The One Team

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de gabi1 »

Dacă voi nu mă vreți, eu vă vreu...” - răspunsul dat de Lăpușneanul boierilor care îi ceruseră să se întoarcă de unde a venit pentru că nu este dorit de populație.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Cucu Ionel »

Andrei, ce-ai prezentat mai sus este un scop in sine sau doar accidente?? Una e sa se intample accidental o asemenea drama si alta este sa agreezi un "sport" care are drept scop tocmai ranirea animalelor.
Iar i-ati dat drumul pe forum acestui individ?? Ptr. TRAFIC??? Am incercat sa nu mai imi dau cu parerea despre acest individ din respect ptr. un prieten ce face parte din fedratia lui, Ghiti, dar cateodata nu te poti stapani cand vezi un asemenea nenorocit. Din '96 sau '97 tot incerca sa puna mana pe banii pescarilor, a incercat o colaborare cu V.Tarus sa faca o asociatie noua, paralela AJVPS-ului ptr. a atrage pescarii de partea lui si care s-a terminat urat, cu scandal si amenintari din partea ambilor "sefi", a vazut ca sant bani mai multi la pescarii de crap si a incercat sa-i alipeasca pe ei dar raposatul Cornel Rosioru si Andrei Vladeanu, pe atunci, i-au dat cu flit. Cumva i-a atras pe Rudeanu si Iuga sub tutela sa dar si aici s-a terminat cu scandal ... Nu vede ca peste tot unde se implica se termina prost, toti sunt prosti si hoti, el este singurul arhanghel al Romaniei, cel menit sa ridice pescuitul competitional din nu stiu ce groapa, pe care numai el o vede.
PS; Andrei, m-ai cam dezamagit in ultimul timp, stiu c-ai fost singur in lupta cu acest individ dar de aici si pana la a te da la o parte si sa-l lasi sa faca ce vrea este o cale lunga. Si, se pare, dupa ultima postare a ta, ca nu numai te-ai dat la o parte ... :oops:
Fir intins

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Anti FRPS »

Bine ca n-au fost date si exemple de la cursele de caini, luptele de cocosi, coride ,etc ca tot "sporturi " sunt considerate si alea
Ceea ce se insinueaza aici nu are nicio legatura cu pescuitul ca sport, dar in lipsa de alte argumente ... merg si astfel de exemplele ,care sa impresioneze pe cei mai naivi

Acelea sunt exemple de accidente provocate involuntar , calul nu este tarat afara din mediul in care traieste cu un carlig infipt in gura si cu buzele facute franjuri
Pescuitul este o activitate care prin insasi natura sa este o lupta ,unde animalului ii sunt provoacate traume si suferinte fizice si psihice

Dar acum , nah !
Pe cei care viseaza la banii veniti degeaba de la MTS , poate chiar si de la recreativi , nu-i intereseaza acest aspect ...

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de andrei vladeanu »

Eu nu vreau sa insinuez nimic si nici bani de la stat nu vreau.
Nici functii sau alte avantaje.

Echitatia este un sport olimpic. Daca il comparati cu lupte de caini si cocosi e treaba d-voastra.
Daca pestii nu sunt facuti sa fie tarati cu carlige in gura, nici caii nu trebuie sa poarte oameni in spate cu care sa mai si sara peste obstacole sa alerge sau sa danseze.

Pestii din pescuitul sportiv, asa cu gurile franjuri, se intorc in apa. Caii cu picioare rupte se impusca.

Eu sunt de parere ca pescuitul poate fi considerat sport. Atat si nimic mai mult.

Va multumesc pentru intelegere.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de andrei vladeanu »

PS M-am dat la o parte, va rog terminati cu circu'
The One Team

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de bogdanpesc »

Care circ "bre"...noi vorbim aici de legi europene...Fanel este stapanul absolut al legilor...si tu esti de parere ca pescuitul este SPORT...uite ca legiuitorii europeni au cu totul alta parere despre pescuitul sportiv tratat ca SPORT
Aaaa ca pescuitul poate fii tratat cu sportivitate...este alta gasca in alta traista...ca hipismul are derogare tot de la legiutorii europeni este alta mancare de peste....dar pana una alta pescuitul nu este sport in viziunea UE si pe cale de consecinta federatia lui Fanel este ilegala ..punct
Sau poate Romania si-a retras semnatura dupa DUDA sau numai face parte din UE sau are vreo derogare si nu stiu eu.
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”