Intrebari despre CN

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Stefan Popescu scrie:Da
bogdanpesc scrie:Pai fa invers ca este mai simplu...trimite lista cu cele 3-4 cluburi ale federatiei si restul sunt aut
As vrea ca cei care sunt in aceasta situatie sa stie ce articole din Lege au incalcat:
1. Art. 14 (6) Federaţiile sportive naţionale asigură organizarea evidenţei sportivilor de performanţă din ramura de sport respectivă.
Articolul 24
(1) Recunoaşterea unei structuri sportive, în sensul prezentei legi, se dovedeşte prin Certificatul de identitate sportivă, eliberat în condiţiile prezentei legi.
(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia după cum urmează:
a) la asociaţiile judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, pe ramuri de sport, constituite potrivit preb) statutelor şi regulamentelor federaţiilor sportive naţionale, asociaţiilor judeţene şi ale municipiului Bucureşti, pe ramuri de sport, ligilor profesioniste şi Comitetulului Olimpic şi Sportiv Român.vederilor art. 34, pentru participarea la competiţiile oficiale locale;
b) la federaţia sportivă naţională corespunzătoare, constituită potrivit prevederilor art. 35-41, pentru participarea la competiţiile oficiale naţionale sau internaţionale.

Titlul V Autoritatea disciplinară
Articolul 46
(1) Autoritatea disciplinară în sport se exercită deplin şi legitim potrivit:
b) statutelor şi regulamentelor federaţiilor sportive naţionale, asociaţiilor judeţene şi ale municipiului Bucureşti, pe ramuri de sport, ligilor profesioniste şi Comitetulului Olimpic şi Sportiv Român.

Si sanctiunile:
Articolul 48
(1) Revocarea recunoaşterii funcţionării oricărei structuri sportive este de competenţa Ministerului Tineretului si Sportului şi se va produce în următoarele cazuri:
a) scopul sau obiectul de activitate al structurii sportive respective a devenit ilicit, contrar bunelor moravuri, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
b) structura sportivă, fără a fi autorizată, urmăreşte un alt scop decât cel pentru care s-a constituit şi pe care l-a declarat;

Onorabii presedinti de cluburi sportive trebuie sa stie ca au si obligatii, nu numai drepturi. Iar una din obligatii este sa respecte legea.
Si nu voi ezita sa le arat acest lucru.

Asa, si?! :lol: :lol: :lol:
Gone fishing....

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

Stefan Popescu scrie:Am discutat situatia la MTS. MTS mi-a cerut o situatie cu cluburile sportive recunoscute afiliate la AGVPSR si la ALRS in vederea retragerii Certificatelor de Identitate Sportiva. Maine MTS va avea situatia exacta. Sa vedem consecintele.
Să nu-mi spui că îți bazezi demersul pe faptul că aceste cluburi nu au desfășurat activitate sportivă și ca atare nu merită CIS-ul? :?:

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Stefan Popescu »

Lucian SV scrie:
Stefan Popescu scrie:Am discutat situatia la MTS. MTS mi-a cerut o situatie cu cluburile sportive recunoscute afiliate la AGVPSR si la ALRS in vederea retragerii Certificatelor de Identitate Sportiva. Maine MTS va avea situatia exacta. Sa vedem consecintele.
Să nu-mi spui că îți bazezi demersul pe faptul că aceste cluburi nu au desfășurat activitate sportivă și ca atare nu merită CIS-ul? :?:
Lasa ca ai priceput tu unde incalca Legea.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

Stefan Popescu scrie:
Lucian SV scrie:
Stefan Popescu scrie:Am discutat situatia la MTS. MTS mi-a cerut o situatie cu cluburile sportive recunoscute afiliate la AGVPSR si la ALRS in vederea retragerii Certificatelor de Identitate Sportiva. Maine MTS va avea situatia exacta. Sa vedem consecintele.
Să nu-mi spui că îți bazezi demersul pe faptul că aceste cluburi nu au desfășurat activitate sportivă și ca atare nu merită CIS-ul? :?:
Lasa ca ai priceput tu unde incalca Legea.
Luminează-ne! Sunt curios ce tâmpenie ai de gând să faci!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de gabi1 »

Na-ți-o ție, dă-mi-o mie.
Exact ce-i place idiotului, să bată apa-n piuă!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de bogdanpesc »

Bate campii cu gratie...uita sa zica ca el pastoreste numai cluburile afiliate federatiei...uita sa zica ca nici o lege nu obliga nici un club/asociatie sa se afilieze federatiei si uita sa zica ca poate participa international cu sportivii lui numai acolo unde este afiliat...adica nicaieri
Iar ai iesit la tabla si nu ai invatat lectia...treci la loc nota doi
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de gabisandu »

Lucian SV scrie:A ridicat și el două degete, crezând că știe lecția.
Din 2008 le tot ridica. :D
Imi place de el. E "tenace". Ramane repetent in fiecare an, dar nu se lasa.
In fiecare primavara ridica degetele pe sus.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Stefan Popescu »

gabisandu scrie:
Lucian SV scrie:A ridicat și el două degete, crezând că știe lecția.
Din 2008 le tot ridica. :D
Imi place de el. E "tenace". Ramane repetent in fiecare an, dar nu se lasa.
In fiecare primavara ridica degetele pe sus.[/quot

Mai traiesti? Bine, sanatos? Am inteles ca Latesul s-a evaporat. Si a luat cu el si suta aia de milioane pe care Asociati Prieteni Pescari a bagat-o in lac. Le-ai dat banii inapoi? Am inteles ca te dau in judecata! Teparule!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Albert »

Tu vorbești, hoțule, despre țepe? Cand ai fugit cu banii de premii la 'concursul' la care ai avut cativa naivi la start, acum 100 de ani, cum era?
Mare mancator de căcat ești, mizerabilule.

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de gabisandu »

Stefan Popescu scrie: Mai traiesti? Bine, sanatos? Am inteles ca Latesul s-a evaporat. Si a luat cu el si suta aia de milioane pe care Asociati Prieteni Pescari a bagat-o in lac. Le-ai dat banii inapoi? Am inteles ca te dau in judecata! Teparule!
Eu mai traiesc!!!
Observ, cu surprindere, ca si tu... :shock:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”