lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Gabi Subtirica
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2018 19:40

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Gabi Subtirica »

M-am hotărât să scriu mai pe larg care este părerea mea despre lanseta Vulkan deoarece am primit mai multe mesaje cu intrebari legate de acest model.
În speranța că o să vă economisesc și vouă timp dedicat căutării și documentării, vreau să vă prezint detaliile legate despre o lansetă care m-a surprins placut.
Ce vreau să precizez prima oară este faptul că lanseta asta se pretează foarte bine pescuitului la momitor, dar și pescuitului cu plumbi striați (plumbi cu pasta). Se poate pescui și cu plumb, se încarcă cu plumb de 110g foarte bine, ceea ce mi se pare un avantaj important.
Vulkan este o lansetă cu acțiune progresivă (medie), potrivită celor mai mulți pescari de crap. Cu totii stim ca actiunea progresiva ajuta pescarii care nu au o tehnica de aruncare impecabila, sa lanseze mai mult.
Chiar dacă este si o lansetă puternică, producătorul a pus accent și pe design, nu doar pe calitate. Este o lansetă cu design elegant și atrăgător, iar logo-ul Select Baits este pus cu gust pe blank, ceea ce mi se pare un plus adus design-ului. Nu știu voi, dar eu tind să mă uit și la aspectul lansetei atunci când aleg ceva pentru că trebuie să mă atragă atât estetic, cât și din punct de vedere tehnic.
Lanseta este echipată cu inele SiC cu ramă metalică, rezistente la uzură și utilizarea cu fir textil. Inelul de vârf are profil antirasucire (anti-tangle) pentru eliminarea posibilității ca firul să se încurce după inel în aruncare. Eu m-am lovit de această probleme la multe lansete pe care le-am avut până acum și asta este singura care nu m-a dezamăgit din acest punct de vedere.
Lanseta folosește în structura ei fibră de carbon 24T și 30T, un tip de carbon robust, care își păstrează foarte bine în timp calitățile inițiale.
Sper că informațiile de mai sus să vă fie de ajutor. Dacă aveți alte întrebări legate de lanseta Vulkan, eu vă răspund cu drag și sper că am reușit să vă economisesc din timpul petrecut căutând o lanseta bună și cu un raport calitate-preț excelent.

Avatar utilizator
ZABELEA
Mesaje: 293
Membru din: Mar Ian 11, 2005 15:42

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de ZABELEA »

Puteti vedea live si achizitiona toate modelele de lansete Select Baits in standul BD Baits la F&H Expo.
Reducere 20% la toate seturile de minim 4 lansete din orice model doar pe perioada targului.
MIHAI PRIPON - CARP UNITED TEAM.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Albert »

Salut.
Ce inseamna "fibră de carbon 24T și 30T"?

gabryel32
Mesaje: 256
Membru din: Dum Ian 11, 2015 10:39
Puncte: 0
Localitate: Dumbraveni-Sibiu
Contact:

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de gabryel32 »

o comparatie intre velocity si vulkan? 3.90 3.5
Gabryel lup

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de viper28 »

Salut baieti!

Azi, pentru prima data, am pus mana pe Vulkan. Sunt fost posesor de Velocity, iar azi cand am pus mana pe Vulkan am avut exact acelasi sentiment cand am pus mana prima ora pe un Velocity: blank subtire, dar rezistent in acelasi timp, manerul imbracat in shrink tube pe toata lungimea lui (imi place la nebunie acest lucru). Datorita finisarilor de calitate, la o prima parere, imi lasa senzatia de best buy in categoria sa de pret. Zilele viitoare voi avea posibilitatea sa testez lanseta si pe camp, la o mica sesiune ca casting.
Dupa aceea sesiune, voi incerca sa imi exprim cat mai pertinent parerea despre comportamentul lansetei in regim de aruncari in forta. Daca sunt asa cum cred (exact ca Velocity) va spun sincer ca vor fi un produs mult ravnit in materie de lansete.
Voi reveni cu o mica parere personala despre aceste bete.

Fir intins!

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Lucian Manea »

Albert scrie:Salut.
Ce inseamna "fibră de carbon 24T și 30T"?
Salut Albert,

Sunt fibre de carbon diferite, cu proprietati si roluri diferite. O fibra de carbon de 24 tonnes are anumite avantaje fata de cea de 30 si invers. Prin combinarea lor s-a demonstrat ca fac casa buna impreuna.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Albert »

Salut Lucian.
M-am prins ca-s "fibre" diferite. Un rapsuns mai concret se poate? Ca 24 e mai mic decat 30 si ca 24:30 e diferit de 30:24 e destul de evident. Mai exact care-s acele "anumite avantaje"? Si cum s-a demonstrat ca fac acea casa bună?
Mersi.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Lucian Manea »

Rating-ul carbonului este cuantificat in Tonnage / T (tonaj) la nivel global. Reflecta capacitatea de deformare temporara atunci cand o forta este aplicata. Mai indica durabilitatea si greutatea carbonului.

Un carbon cu indice 24T este mai rezistent decat unul cu indice 30T. Un altul cu indice 36T este mai rezistent decat unul cu indice 30T.

In acelasi timp, carbonul cu indice 30T este mai usor decat unul cu indice 24T.

Prin combinatia celor doua tipuri de carbon se obtine raportul optim intre un blank rezistent, usor si accesibil la pret.

In cazul folosirii unui carbon cu indice mai mare, care sa asigure o rezistenta sporita dar si o greutate redusa, pretul produsului finit ar fi avut de suferit.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Albert »

Mersi, e clar acum.
Spor :)

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de viper28 »

Prima partida de pescuit a venit insotita de ocazia de a pune la treaba una din cele mai frumoase lansete cu care am avut ocazia sa pescuiesc: Vulkan, sora geamana a lui Velocity. Pe cat de frumoasa, pe atat de placuta in drill. Actiunea semiparabolica o face o lanseta usor de folosit si agila. Tipul acesta de lanseta ajuta pescarii fara tehnica, sa atinga distante considerabile. Aruncarile la 150-155m cu montura au fost joaca de copil. Am ramas placut surprins sa vad doritori sa arunce cu ea, sa o vada. Dupa ce s-a aflat ca am una de test, multi pescari s-au perindat pe ponton, 25% din timp am pescuit doar cu 3 lansete, Vulkan fiind in "chinurile" testelor :)).
Avand in vedere raportul pret/calitate si felul cum arata, ma gandesc serios sa trec in rezerva actualele lansete, iar Vulkan sa devina "daily drive" in materie de lansete. Sunt 100% sigur ca in categoria lor de pret sunt best buy, combinand aspectul placut (mandrina de 16, finisaje imbecabile) cu actiunea ce o face usor de incarcat in aruncare (blank subtire, dar destul de robust, cu rezerva de putere pe partea de jos a lansete), dar in acelasi timp placuta in drill. Nu stiu cate lansete ofera toate acestea, la pretul lui Vulkan. Am remarcat ca se incarca cel mai bine cu plumbi intre 110-115g. Eu am folosit 110g, montura cu plumb pierdut si snowman. Vremea a tinut cu noi, soarele ne-a rasfatat, gratarul ne-a hranit, iar Bahus ne-a inveselit! Pe saltea au poposit 3 pesti: 4, 14.8 si 12, dar numarul pestilor nu conteaza cand ai prietenii langa tine...si ceva la sticla, bineinteles.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”