Cteno apa salbatica

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei91 »

Salutare, cer sfaturi cu privire la pescuitului tenului pe o balta salbatica, nu despre nada, ci mai mult despre nadire.Este recomandat sa pescuim la fel ca pe carpodroame “pleoscaind” bulgari facand galagie ? Schimband lansetele relativ repede sau sa pescuim cat mai in liniste? Nadit cat mai silentios si schimband lansetele mai rar. Balta e pescuita la pluta si foarte rar ...

Orice sfat e bine venit, multumesc !

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Simu Alexandru »

Andrei91 scrie:Salutare, cer sfaturi cu privire la pescuitului tenului pe o balta salbatica, nu despre nada, ci mai mult despre nadire.Este recomandat sa pescuim la fel ca pe carpodroame “pleoscaind” bulgari facand galagie ? Schimband lansetele relativ repede sau sa pescuim cat mai in liniste? Nadit cat mai silentios si schimband lansetele mai rar. Balta e pescuita la pluta si foarte rar ...

Orice sfat e bine venit, multumesc !
Salutare.
Daca poti planta si cat mai multa liniste inclusiv fara lumina noaptea ai toate sansele sa scoti ceva capturi undeva la 4 ore de schimbat si reintretinut patul de nada , ca si recomandare porumb fermenat ieftin si bun
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Simu Alexandru »

PS . sunt foarte putini pescari care stiu sa prinda ten cu adevarat
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei91 »

Nu am posibilitatea sa pescuiesc plantat , e greu accesibila balta, voi pescui lansat. Isi mai are rost momitorul daca recomnzi schimbu la 4 ore ?

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei I »

Hai sa incepem asa...
1. Cat stai?
2. Ai vazut pecari care au prin ten acolo? sensul intrebarii este sa nu incerci la ten pe o balta care nu are :)
3. Populatia de ten este mica ca densitate sau mare?

In functie de astea si nu numai as putea sa incerc sa iti dau cateva idei despre nadire
Milionar excentric

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Andrei91 scrie:Nu am posibilitatea sa pescuiesc plantat , e greu accesibila balta, voi pescui lansat. Isi mai are rost momitorul daca recomnzi schimbu la 4 ore ?
Daca malurile sunt accesibile, si au stuf, poti "planta" din mana langa mal, la 10-20 m stanga/dreapta, dai niste maini de porumb dulce sau/si seminte fierte, si niste bile mici foarte tari. Ideea e sa incerci/si noaptea, si sa fie liniste. Eventual cu cateva zile inainte de partida, sa arunci cate o conserva de porumb in locul ala.
Gone fishing....

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei91 »

Tocmai vin de la o partida de 48 de ore in care am prins 4 teni de 5-6 kg , 24 de ore pe plumb si saculet nu am avut nici o trasatura, apoi am trecut pe momitoare si au inceput pestii sa traga.Problema este ca am schimbat lansetele la 12 ore cand de altfel si nadeam.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei91 »

Eduard Mosneanu scrie:
Andrei91 scrie:Nu am posibilitatea sa pescuiesc plantat , e greu accesibila balta, voi pescui lansat. Isi mai are rost momitorul daca recomnzi schimbu la 4 ore ?
Daca malurile sunt accesibile, si au stuf, poti "planta" din mana langa mal, la 10-20 m stanga/dreapta, dai niste maini de porumb dulce sau/si seminte fierte, si niste bile mici foarte tari. Ideea e sa incerci/si noaptea, si sa fie liniste. Eventual cu cateva zile inainte de partida, sa arunci cate o conserva de porumb in locul ala.
Nu locurile de pescuit sunt o problema, am sondat, am gasit langa stuf, fund tare, apa 1.20 m , am nadit cu scafa seminte si ceva bulgari. Ma intereseaza in special sa aflu de la alti peacari care au abordat balti cu ten salbatice, informatii despre modul in care au nadit/schimbat lansetele, daca au avut probleme facand galagie sau incercand sa fie cat mai silentiosi. Multumesc

P.S. nu am acces sa plantez in mal, doar pot nadii folosindu-ma de mal, prin stuf, totusi este destul de greu accesibil, as prefera sa nadesc de pe mal, dar daca asta ar fi un inconvenient as recurge la nadirea din stuf.

De aici ai intrebarea cu privire la “galagie” / nadit.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei I »

Ok, uite cum as proceda eu pentru o partida de minim 48 de ore, plecand de la premiza ca in balta exista o populatie de ten bunicica daca ai luat 4 teni.

As incepe partida evident cu sondarea si alegerea unui loc, de preferat in apropierea stufului cu apa de 1-1,5 metri adancime si fund tare. As nadi zona cu 20 bulgari. Aici e un mic schepsis...bulgarii trebuie sa contina porumb, spartura de porumb si un liant puternic cat mai natural cel mult cu un adaos de lapte de porumb. Eu fac bulgarii foarte foarte tari astfel incat acestia sa nu se desfaca prea repede in apa si sa ramana cat mai mult timp compacti. Asta pentru ca tenul trebuie sa ramana pe zona, preocupat de nada dar sa nu prea reuseasca sa manance prea mult si sa "se bucure" cand vede momeala din apropiere. As suplimneta cu vreo 10 rachete de porumb + spartura pentru a face si un covor care sa atraga initial pestii mai mici si sa atraga atentia asupra patului de nada. Aceasta operatiune as repeta-o dupa 12 ore numai daca am prins peste si stiu ca pestii se hranesc pe pat, altfel nu.
As pescui cu momitor + saculet obligatoriu. In saculet nu as pune nimic in afara de boabe uscate. Povestea cu norisorul e absurda daca faci un pescuit de asteptare. Norisorul generat de particule mici sau lapte praf din saculet functioneaza doar daca pestele e deja acolo si puterea de actiune a norisorului e de cateva minute... Marimea saculetului cu boabe sa fie generoasa, cam cat momitorul.
Lansetele le-as schimba la fiecare 2-3 ore pentru a ma asigura de doua lucruri...1- intretinerea permanenta a patului de nada cu boabele din saculet si 2 - faptul ca nu astept mai mult de doua ore la o montura care poate a cazut incalcita. Pune semn pe fir (sau firul in clips) si tine fiecare lanseta pe postul ei astfel incat sa arunci cam in acelasi loc.
La carlig am folosit cu succes fie doua boabe de plastic(galben+rosu) fie o boaba de porumb natural + ceva flotant de culoare diferita dar obligatoriu sa ai la carlig ceva care imita boabele pe care le-ai pus in saculet si montura sa fie echilibrata (varful si coada carligului sa atinga fundul apei restul sa pluteasca).

Daca balta are ten si prinzi o zi in care tenul se hraneste nu ai cum sa gresesti facand cele de mai sus. Daca consideri ca bulgarii si rachetele sunt prea multa nada pentru densitatea de peste din balta le poti reduce la jumatate dar in nici un caz mai mult de atat. Si important...nu trage 12 ore de la prima nadire grea...NU MAI NADI! Nu folosi arome...sunt singurele care pot strica o partida, alaturi de nadirea in exces.

Referitor la "galagie" e discutabil. Galagia facuta de nadire poate speria pe moment pestii aflati deja in zona dar se vor intoarce in maxim doua ore. Nu esti in concurs, ai timp sa astepti.
Milionar excentric

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Cteno apa salbatica

Mesaj de Andrei91 »

As avea cateva intrebari pentru tine, tinand cont de faptul ca ai detaliat cum ai aborda o partida la ten pe o balta salbatica, cu siguranta sunt multi pescari interesati de aceste aspecte.

1. Cat de rasfirat / strans ai face patul de nada si la ce distanta de stuf, daca fundul/adancimea iti permite ?
2.Cum ai plasa lansetele fata de patul de nada ? Cum le-ai grupa ?
3.Esti pasionat de pescuitul tenului ? Care este greutatea celui mai mare ten prins de tine ?

Mersi de sfaturi si de timpul petrecut pe topic !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”